یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

قوانین و نحوه فروش ملک مشاع و موروثی

قوانین و نحوه فروش ملک مشاع و موروثی

برای فروش ملک مشاع لازم است که در ابتدا گواهی انحصار وراثت دریافت شود سپس در صورتی که ملک مورد نظر غیر قابل افراز تشخیص داده شود، با تقاضای هر یک از وراث و با دستور دادگاه قابل فروش می باشد.

پس از صدور دستور فروش در دادگاه، با تشکیل پرونده و مطابق با قوانین و مقررات اجرای احکام مدنی، ملک مورد نظر از طریق مزایده به فروش می رسد و تقسیم سهم ارث میان وراث صورت می گیرد.

تعریف ملک مشاع و موروثی

ملک مشاع ملکی است که میان چند نفر مشترک باشد و در اصطلاح حقوقی به آن اشاعه می گویند؛ به این معنا که هر جزء از ملک به تمام شرکاء تعلق دارد.

نوع دیگری از اشاعه مربوط به املاک موروثی است، املاک موروثی املاکی است که صاحب آن فوت شده و طبق قانون به وراث رسیده است. اگر بیش از یک ورثه وجود داشته باشد؛ وراث نسبت به ملک مورد نظر مالکیت مشاع خواهند داشت.

امکان فروش ملک مشاع

لازم به ذکر است که اگرچه فروش ملک مشاع به دلیل وجود تعدد مالکان و امکان بروز اختلاف میان آن ها تا حدی دشوار است و به طور معمول نسبت به ملکی که یک مالک مشخص دارد قیمت پایین تری هم دارد؛ اما فروش ملک مشاع به درخواست حتی یکی از وراث و مخالفت بقیه شرکاء نیز قابل انجام است. در ادامه مراحل لازم جهت فروش ملک مشاع شرح داده خواهد شد.

دریافت گواهی انحصار وراثت

پیش از هر اقدامی لازم است که گواهی انحصار وراثت از شورای حل اختلاف دریافت شود. با داشتن این گواهی به همراه اصل یا رونوشت سند مالکیت می توان به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کرده و برای صدور گواهی عدم قابلیت افراز ملک اقدام نمود.

دریافت استعلام از شهرداری

درخواست صدور گواهی عدم قابلیت افراز ملک و زمان بازدید ملک به سایر وراث از طریق اداره پست ابلاغ می شود؛ پس از آن نیاز به دریافت استعلام از شهرداری و سایر نهادهای مربوط در خصوص قابلیت تقسیم و بیان نظر کارشناسی می باشد.

عدم قابلیت افراز ملک ممکن است به دلایل مختلفی مانند مساحت ملک اعلام شود؛ در این صورت متقاضی فروش ملک مشاع باید با مراجعه به دادگستری اقامه دعوا نماید.

صدور گواهی عدم قابلیت افراز

با دریافت نظر کارشناسی، کارشناس مربوط در اداره ثبت اسناد و املاک اقدام به صدور گواهی عدم قابلیت افراز پلاک ثبتی می نماید.

یک نسخه از این گواهی به تمام وراث تحویل داده می شود. وراث مورد نظر به مدت 10 روز فرصت دارند که در خصوص گواهی عدم قابلیت افراز شکایت یا اعتراض کنند.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره قانون تملک آپارتمان ها و ساختمانها

دادخواست فروش مال مشاع

پس از گذشت مدت زمان یاد شده و عدم دریافت اعتراضی از سوی وراث، متقاضی می تواند به یکی از دفاتر قضایی مراجعه کند و با ارائه دادن گواهی عدم قابلیت افراز ملک و گواهی قطعیت تصمیم واحد ثبتی برای فروش ملک مشاع علیه سایر وراث اعم از مخالفین و موافقین دادخواست تنظیم نماید.

صدور دستور فروش از طریق مزایده

پس از ثبت و تعیین شعبه، زمان رسیدگی به این دادخواست مشخص می شود و تمامی شرکاء به جلسه رسیدگی دعوت می شوند. در نهایت درخواست فروش ملک از طریق مزایده ابلاغ می گردد.

پس از ابلاغ دادنامه ها، پرونده اجرایی تشکیل می شود و به بخش اجرای احکام ارسال می شود. دادورز نیز پرونده را برای قیمت گذاری ملک به کارشناسان رسمی دادگستری با تخصص عمران و راه و ساختمان ارجاع می دهد. پس از قیمت گذاری ملک، در صورتی که اعتراضی به آن نباشد آگهی مزایده به واسطه ی دادورز آماده شده و به بخش مزایده اجرای احکام ارسال می شود تا زمان مزایده مشخص شود.

فروش و انتقال سند

خریداران ملک می توانند تا 5 روز پیش از مزایده با هماهنگی از طرف اجرای احکام برای بازدید ملک مورد نظر مراجعه کنند. در نهایت در روز مزایده ملک مورد نظر به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می شود.

شایان ذکر است که 10 درصد قیمت ملک باید در روز مزایده به صورت نقدی پرداخت شود و بقیه آن نهایتاً تا 1 ماه پس از مزایده به حساب اجرای احکام پرداخت شود.

در روز انتقال سند، اجرای احکام پس از کسر سهم اجرا، بقیه مبلغ را با توجه به سهم وراث به آن ها پرداخت می کند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.