جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers
  • یکشنبه 26 بهمن 1399
  • دسته‌بندی:
  • خرید ملکی
  • کد خبر: 4924
  • منبع : اقتصاد آنلاین

خرید خانه در تهران به روش های مختلف

خرید خانه در تهران به روش های مختلف

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ قیمت خانه در تهران با آغاز سال 99 روند صعودی داشته است. کارشناسان و مسئولان کشور در جلسات و بررسی‌ها خود علت این گرانی و بالا رفتن قیمت خانه را تحلیل کرده‌اند.

متولیان این بازار به‌خوبی می‌دانند که مشکلات این بازار کجاست و سعی در رفع کردن این مشکلات دارند. در این گزارش سعی می‌کنیم راه‌های مناسبی که به خانواده‌ها و جوان‌ها کمک می‌کند تا خانه‌دار شوند را بررسی کنیم.

خرید خانه از طریق نظام پس‌انداز

دز حال حاضر تورم زیاد و رکود بر اقتصاد ما حاکم شده است و پس‌انداز پول باعث می‌شود که ارزش سرمایه ما کم شود. البته خرید خانه در شهر تهران قبل از این اوضاع نیز برای بسیاری مقدور نبود و خرید با پس‌انداز چند ماه حقوق نیز ممکن نبود. در حال حاضر اکثر افراد سرمایه خود را به کالا تبدیل می‌کنند تا در روند صعودی قیمت‌ها ارزش پول آن‌ها حفظ شود. حال سؤال این است که چگونه می‌توان در تهران خانه خرید و چگونه باید برای این کار برنامه‌ریزی کرد؟

بازارهای موازی با مسکن، طلا، ارز و بورس هستند که ورود به این بازارها ارزش پول را همسو با تورم حفظ می‌کند. در اینجا سعی می‌کنیم بازارهایی را معرفی کنیم که توانسته‌اند سرمایه افراد را چندین برابر کرده و خروج سرمایه از این بازارها منجر به خرید خانه شده است.

صندوق‌های زمین و ساختمان در بورس

بازار سرمایه این روزها مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. مردم به‌سوی این بازارها جذب شده‌اند و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده‌اند. یکی از ابزاری که در بازار بورس وجود دارد و با استقبال مردم مواجه نشده است صندوق‌های زمین و ساختمان است. این صندوق‌ها با هدف حمایت از سرمایه‌گذاران بازار مسکن برای ساخت‌وساز و تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی و کمک به انبوه‌سازان طراحی و وارد بورس شد. اگر حمایت درستی از این صندوق‌ها می‌شد باعث گردش مالی درست در صنعت ساخت‌وساز و یک هدف مناسب برای سرمایه‌گذاری مردم و فعالان بورسی بود.

این صندوق‌ها منجر به افزایش تولید مسکن و رونق این بازار، کاهش و کنترل قیمت مسکن و هم سرمایه‌گذاری مناسبی برای افراد بود تا همسو با تورم سرمایه خود را حفظ کنند. لازم به ذکر است پروژه‌های ساخت‌وساز همان‌طور که می‌توانند منجر به سود شوند به همان اندازه ریسک زیادی برای سرمایه‌گذاران دارند.

سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چرا این صندوق‌ها با استقبال زیادی از سوی مردم مواجه نشد و نتوانست در بازار مسکن نقش خود را به‌خوبی ایفا کند؟ این صندوق‌ها اگر در زمان درست و قبل از رکود مسکن راه‌اندازی شده و دارای ارکان و برنامه‌ریزی درست بود می‌توانست با آیین‌نامه‌های درست و موارد آزمون‌وخطا بازار هدف را جلب کند. وزیر راه و شهرسازی اخیراً اعلام کرده است که راه‌اندازی دوباره صندوق زمین و ساختمان در بورس ازجمله اهداف آینده این وزارتخانه است.

بیشتر بخوانید
بررسی تقاضای مصرفی مسکن و انواع آن

تسهیلات خرید خانه

مبلغ تسهیلات بانک مسکن در تهران به زوجین معادل 240 میلیون تومان است که متقاضی با دریافت آن باید حداقل یک میلیارد تومان نیز سرمایه داشته باشد تا بتواند در شهر تهران یک خانه 40 تا 60 متری خریداری کند؛ یعنی بانک مسکن در حدود یک‌پنجم یک خانه 40 متری را به متقاضی پرداخت کرده است. میزان اقساط این تسهیلات نیز در حدود سه میلیون و 997 هزار تومان در ماه و در مجموع باید 575 میلیون تومان تسهیلات را در مدت 12 سال به بانک بازپرداخت شود.

کاملاً روشن است که تسهیلات مسکن در کشور ما چندان مناسب و کارآمد نیست و به نظر می‌رسد در مبلغ اقساط و سود این وام باید تجدیدنظر شود.

خرید خانه در طرح مسکن ملی یا مسکن مهر

طرح مسکن مهر می خواهد چگونه عمل کند؟ طرح مسکن مهر  ازجمله طرح‌هایی بود که در دولت قبیل راه‌اندازی شد و توانست عده‌ای زیادی را خانه‌دار کند. اگر نقاط ضعف این طرح را کنار بگذاریم، دولت فعلی نیز طرح اقدام ملی مسکن را راه‌اندازی کرده است. طرحی مشابه طرح مسکن مهر که قرار است افرادی را که تاکنون از دولت زمین و خانه نگرفته‌اند را خانه‌دار کند. طبق اعلام دولت قیمت این خانه متری 2 تا 2.5 میلیون تومان است و واحدهای ساخته‌شده تا 75 متری خواهند بود. به نظر می‌رسد این طرح از نظر قیمت و مساحت قابل‌قبول باشد و تداوم این طرح‌ها منجر به خانه‌دار شدن اقشار ضعیف و متوسط جامعه شود. تا پایان فعالیت دولت دوازدهم 70 هزار واحد مسکونی در شهرهای پردیس، هشتگرد و اطراف تهران ساخته و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

بورس مسکن

بازار سرمایه در کشور ما چه روندی در پیش گرفته است؟ برخلاف بورس‌ها جهانی بازار سرمایه در کشور روزهای صعودی و مثبتی را می‌گذراند. مدیریت صحیح این سرمایه‌ها باعث می‌شود این سرمایه‌های ورود کرده به بازار سرمایه در مسیر درستی قرار گرفته و هدایت شوند. بورس مسکن ازجمله طرح‌هایی است که توسط فعالان اقتصادی مطرح می‌شود و مزیت‌های زیادی دارد. حمایت از انبوه‌سازان، خریدوفروش مصالح در بورس، ورود ساختمان و مسکن به بورس کالا از مزیت‌های بورس مسکن است. خرید متری مسکن نیز ازجمله طرح‌هایی است که مطرح‌شده است و قرار است از طریق فروش اوراق سلف موازی به پیش‌فروش مسکن اقدام شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.