چهارشنبه 27 تیر 1403
Flowers
  • سه شنبه 08 بهمن 1398
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 4045
  • منبع : ایسنا

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

مسکن تنها بازار جذاب در شرایط فعلی اقتصاد ایران است

مسکن تنها بازار جذاب در شرایط فعلی اقتصاد ایران است

 

به گزارش ملک هفت به نقل از ایسنا، حسن محتشم عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازات تهران گفت : نقدینگی بازارها به هر حال باید به یک سمت و سویی راه پیدا کند و نمی‌توان از آن ایستایی انتظار داشت. مسکن ،طلا،ارز و بورس یکی از انتخاب ها میباشد.

 بازار های ارز و سکه توسط تیم اقتصادی دولت کنترل می‌شود که در شرایط سیاسی حال حاضر گریزی از آن نیست. بخش بورس نیز در حال حاضر چندان جذاب نیست . لذا سرمایه‌ها آهسته به مسکن می‌آید که باعث افزایش معاملات و طبعا تغییر قیمت می‌شود. این مشکل از گذشته وجود داشته و هم‌اکنون نیز با توجه به نبود عرضه‌ی کافی، قیمت‌ها مرتبا تغییر می‌کند.

وی افزود: بعد از فراز و نشیب‌های سیاسی که در یک ماه اخیر گذراندیم، جامعه نسبتا آرام شده است. در چنین شرایطی مسکن جایگاه خود را پیدا می‌کند؛ زیرا سرمایه‌ها وقتی به بخش مسکن می‌آید ایمن از تورم میشوند.

وی با اشاره به افزایش ۶.۸ و ۳ درصدی قیمت مسکن شهر تهران طی  دو ماه اخیر گفت: تغییر قیمت، غیرمنتظره نبود؛ چرا که اوایل امسال قیمت حدود ۱۲۰ درصد افزایش داشت و بعد بازار ملک، عقب‌نشینی کرد. اما الان به شب عید نزدیک می‌شویم که  طبق روال، معاملات بالا می‌رود؛ زیرا سال بعد با یک تورم سنواتی مواجهیم. این روند در چهل سال گذشته وجود داشته است.

محتشم خاطرنشان کرد: بازار مسکن معمولا از نیمه دوم بهمن ماه راه می‌افتاد ولی امسال دو ماه زودتر رونق  گرفت. معتقدم اگر جلوتر برویم با توجه به محدودیت سایر بازارها، بخش مسکن بیشتر خود را نشان می‌دهد. از تیرماه امسال تا کنون قیمت مسکن در تهران ۵۰۰ هزار تومان در هر متر مربع افزایش داشته که عدد قابل توجهی است.

وی با بیان این‌که متقاضیان واقعی در این شرایط روز به روز توان مالی خود را از دست می‌دهد، گفت: دولت باید در جهت احداث واحدهای کوچک هر چه سریع تر اقدام کند. افزایش وام هم  مطمئنا کفایت نمی‌کند؛ زیرا آن‌قدر قیمت‌ها بالا رفته که افزایش وام پاسخگو نیست. می‌بینیم که در تهران خیلی افراد به دلیل ناتوانی از پرداخت اجاره مسکن مهاجرت می‌کنند؛ چرا که در شرایط رکود تورمی، هرچه کار کنند درآمدها هدر می‌رود.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان درباره پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال آینده گفت: به نظر می‌آید با رشد ملایم قیمت مواجه باشیم. در دو ماه آینده به دلیل تغییر مقطع سال، معاملات انجام می‌شود و قیمت‌ها کمی افزایش میابند. سال آینده هم کمتر از امسال تورم نخواهیم داشت. این بدان معناست که همه چیز از جمله مسکن گران‌تر می‌شود. به هر حال مجموعه‌ای از عوامل همچون مصالح ساختمانی، زمین و خدمات، قیمت مسکن را تشکیل می‌دهد. امسال سرعت رشد قیمت مسکن نسبت به سال قبل کاهش داشته و رشد سال آینده هم در حد امسال خواهد بود.

بر اساس این گزارش، مطابق اعلام وزارت راه و شهرسازی،  قیمت مسکن شهر تهران در دی‌ماه ۱۳۹۸  به میانگین ۱۳ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان در هر متر مربع رسیده که سه درصد  نسبت به ماه قبل و ۴۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات مسکن شهر  تهران در دی‌ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۰ هزار و ۸۶۲ فقره بوده که نسبت به ماه قبل ۱۲.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۸.۲ درصد افزایش نشان می‌دهند.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.