چهارشنبه 27 تیر 1403
Flowers
  • دوشنبه 28 بهمن 1398
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 4118
  • منبع : دنیای اقتصاد

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

«تورم زمین» از نفس افتاد

«تورم زمین» از نفس افتاد

بازار «زمین» در تهران طبق پیش‌بینی‌ها و اطلاعاتی که پیش‌تر فعالان ساختمانی عرضه کرده بودند با «توقف افزایش قیمت» روبه‌رو شد. داده‌های مرکز آمار ایران از جزئیات معاملات ملک کلنگی در پایتخت نشان می‌دهد تورم فصلی زمین سرانجام در پاییز از نفس افتاد؛ به‌صورتی ‌که این نوع املاک که به‌عنوان زمین معامله می‌شود در پاییز تقریبا با قیمت میانگین تابستان خرید و فروش شدند. ورود بازار زمین به فاز ثبات قیمت به معنای شروع خروج سریع سفته‌بازها از این طبقه حساس بازار ملک - در قیاس با مسکن و اجاره- می‌تواند باشد. فصل گذشته همچنین خرید زمین ۴۰ درصد نسبت به فصل قبل از آن رشد پیدا کرد. این وضعیت بیانگر عکس‌العمل سریع درخواست مصرفی در این بازار یعنی بساز‌و‌بفروش‌ها به آرامش قیمتی میباشد. اکنون بررسی‌ها مشخص مینماید ثبات قیمت زمین ۴ تاثیر مثبت در بازار مسکن و ساخت‌وساز دارد که مهم‌ترین آن «سیگنال روشن به سفته‌بازها در معاملات آپارتمان» میباشد. تورم زمین طی حداقل یک سال اخیر به‌عنوان موتور داخلی شارژ تورم مسکن (متغیر درونی بازار)، عامل بخشی از جهش‌های مکرر قیمت واحدهای مسکونی بود. در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود اوضاع ارائه واحدهای نوسازها و همچنین سطح قیمت مسکن در تهران از روند بدتر شدن فاصله بگیرد.

تورم زمین در بازار املاک شهر تهران در فصل پاییز امسال از نفس افتاد. گزارش مرکز آمار از تحولات بازار زمین شهر تهران در فصل پاییز امسال نشان می‌دهد رشد فصلی قیمت زمین در شهر تهران در سه ماه سوم سال ۹۸ به نزدیک صفر درصد رسیده میباشد. به گزارش ملک هفت به نقل از «دنیای اقتصاد»، اطلاعات مرکز آمار ایران از تحولات بازار بالادست املاک شهر تهران در فصل پاییز امسال حاکی از آن است که میانگین قیمت زمین در فصل پاییز نسبت به سه ماه تابستان معادل ۳۹ صدم درصد یعنی در حد کمتر از ۱۰۰ هزار تومان رشد پیدا نموده است. به این معنا که میانگین قیمت هر مترمربع زمین در شهر تهران از ۱۸ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان در فصل تابستان به ۱۸ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان در فصل پاییز رسیده است. این در حالی میباشد که تورم فصلی زمین در پاییز سال گذشته معادل ۲۵ درصد، در زمستان سال گذشته معادل ۴۴ درصد و در فصل بهار و تابستان امسال به‌طور میانگین حدود ۱۲ تا ۱۳ درصد در هر فصل بوده است. بنابراین آمار جدید ارائه شده از تحولات بازار زمین در فصل پاییز امسال نشان می‌دهد رشد قیمت زمین که خود یک موتور داخلی(فاکتور درونی بخش مسکن اثرگذار بر قیمت) برای جهش قیمت مسکن بوده است بالاخره پس از چهار فصل آرام گرفته است.

 

بررسی‌ها و تحقیقات میدانی انجام شده از طرف «دنیای اقتصاد» که حدود دو ماه گذشته انجام و منتشر شده بود نیز کند شدن روند تورم قیمت زمین را پیش‌بینی کرده بود. پیش از این در میانه فصل پاییز «دنیای اقتصاد» در قالب تحقیقات میدانی از فعالان ساختمانی اعلام کرد: کند شدن روند رشد قیمت ملک کلنگی برای برخی فعالان ساختمان در برخی محلات شهر احساس شده و قیمت زمین در ماه‌های فصل پاییز چندان با افزایش مواجه نبوده است.نکته جالب آنکه کند شدن روند تورم نقطه‌ای زمین نیز در فصل پاییز قابل مشاهده میباشد. طبق اعلام مرکز آمار زمین، تورم نقطه‌ای زمین در فصل پاییز نسبت به مدت شبیه سال گذشته معادل ۸۵ درصد بوده میباشد.

 

قیاس تورم نقطه‌ای در سه فصل اولیه سال جاری نیز به نوعی نشان‌دهنده روند نزولی این شاخص در بخش زمین میباشد. به‌طوری‌که  طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای بخش زمین شهر تهران، در فصل بهار معادل ۱۷۴ درصد و در فصل تابستان معادل ۱۳۱ درصد نسبت به مدت شبیه سال گذشته ثبت شده و نهایتا در فصل پاییز به ۸۵ درصد رسیده است. به عبارتی شیب تورم نقطه‌ای در پاییز نسبت به دو فصل گذشته سال ۹۸، تقریبا نصف شده که ناشی از سقوط آزاد تورم فصلی(توقف رشد فصلی قیمت زمین) میباشد.البته در این میان گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در پاییز امسال، معاملات زمین نسبت به فصل تابستان معادل ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است. قیاس رشد فصلی «معاملات» و « قیمت» که در دو جهت مخالف یکدیگر حرکت کرده‌اند، یک پیام مشخص از وضعیت بازار زمین (ملک کلنگی) در شهر تهران طی فصل پاییز امسال دارد. براساس آمار، جنس معاملات در فصل پاییز نشان می‌دهد به شکل قابل توجه، درخواست مصرفی (بسازوبفروش‌ها) در بازار زمین فصل پاییز حضور داشته و اقدام به خرید کرده‌اند و در مقابل حضور درخواست های سفته بازی در این مقطع زمانی در بازار زمین نسبت به فصول قبل امسال کمرنگ بوده است. چراکه اگر حضور سفته‌بازها در بازار زمین پایتخت در سه ماه سوم امسال همچون فصول قبل پررنگ بود اثر آن به‌طور مشخص روی تورم فصلی زمین قابل مشاهده بود. این وضعیت درباره توقف تورم فصلی زمین در فصل پاییز امسال قابل انتظار و پیش‌بینی بود. چنانکه «دنیای اقتصاد» در دو گزارش جداگانه انتظار پیدایش این وضعیت را در بازار زمین به‌عنوان بازار بالادست بخش املاک اعلام کرده بود.

 

پیش‌بینی اولیه به یک تحقیق میدانی مربوط می‌شود که در آغاز ماه جاری با استعلام از فعالان ساختمانی در مناطق مختلف شهر تهران با عنوان «رصد مسکن با دوربین زمین» منتشر شد. در این گزارش با استناد به گزارش مرکز آمار مربوط به فصل تابستان اعلام شد: نسبت قیمت زمین به مسکن در فصل تابستان که معادل ۴/ ۱ برابر بود به بیشترین میزان خود در تمام سال‌های گذشته رسیده است. در سه ماه دوم سال جاری، سطح قیمت زمین بسیار از قیمت مسکن فاصله گرفت و همین امر باعث به افزایش نسبت قیمت زمین به مسکن شد. هرچند در فصل‌های قبل از آن، رشد قیمت مسکن از زمین پیشی گرفته بود؛ اما در نیمه نخست امسال، تورم زمین مجددا از مسکن سبقت گرفت و همین موضوع باعث به افزایش فاصله آنها شد. در گزارشی که در تاریخ هشتم بهمن ماه امسال در «دنیای اقتصاد» ارائه شد عنوان شد، رسیدن نسبت قیمت زمین به مسکن به بالاترین میزان خود در سال‌های گذشته یک پیام مشخص برای بازار دارد و آن اینکه این نسبت بیش از میزان ثبت شده در فصل تابستان امسال نمی‌تواند پیش رود و این پیش‌بینی دقیقا به معنی انتظار توقف روند افزایش قیمت زمین در پایان سال جاری بود. پس از انتشار این گزارش نیز در چند روز اخیر، حسین عبده‌تبریزی، صاحب‌نظر اقتصادی در گفت وگویی با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد: وجود یک اعتقاد به معجزه در بازار ملک منجر به رشد قیمت زمین و مسکن در ماه‌های اخیر از مسیر حضور و فعالیت سفته‌بازان در بازار شده میباشد. با این حال عبده‌تبریزی در پیش‌بینی خود اعلام کرده بود به زودی اعتقاد به معجزه سفته بازان برای بازگشت دوره رونق قیمتی در بازار ملک و زمین متوقف خواهد شد. چراکه بخش واقعی درخواست در بازار زمین(سازنده ها) و در بازار مسکن(خانه‌اولی‌ها) در بازار حضور ندارند و به زودی فعالیت این نوع درخواست در بازار متوقف خواهد شد و تورم به حدود صفر درصد خواهد رسید.

 

گزارش مرکز آمار ایران که روز گذشته در حوزه بازار زمین طی فصل پاییز امسال عرضه شد، نشان می‌دهد هر دو پیش‌بینی محقق شده میباشد. اول آنکه نسبت قیمت زمین به مسکن رشد پیدا نکرده و در سطح ۴/ ۱ برابر فصل تابستان باقی مانده است و دوم آنکه اعتقاد به معجزه سفته‌بازها از میان رفته و این گروه از درخواست به تدریج در حال خروج از بازار هستند. ثبت تورم فصلی نزدیک به صفر درصد در فصل پاییز حاکی از آن است که در این فصل نسبت به سه ماه دوم امسال، سفته‌بازی کمتری در بازار زمین رخ داده است.

 

با توجه به وضعیت رخ داده در بازار زمین فصل پاییز و تحقیقات میدانی انجام شده در مورد انتظارات فعالان ساختمانی از این بازار در فصل پایانی امسال به نظر می‌رسد بسازوبفروش‌ها انتظار برقراری ثبات نسبی قیمت زمین در فصل زمستان را دارند. سازنده‌ها در هفته‌های گذشته از فصل زمستان، عنوان مینمایند  شاهد رشد قیمت زمین در شهر تهران نبوده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ثابت شدن قیمت زمین می‌تواند آثار چهار جانبه‌ای را بر بازار املاک داشته باشد. اول آنکه، این اتفاق مسیر را برای سرمایه‌گذاران جدید ساختمانی هموار مینماید؛ چراکه در فصول قبل، جهش قیمت زمین باعث  به کاهش حاشیه سود پروژه‌های ساختمانی شده بود و همین امر به یک دیوار بزرگ برابر سرمایه‌گذاری‌های جدید ساختمانی بدل شده بود. دوم آنکه، موتور داخلی تحریک قیمت مسکن از مدار اثرگذاری خارج شد. به تعبیری می‌توان انتظار داشت در ماه‌های آتی با ادامه ثبات قیمت زمین، قیمت مسکن از این مسیر با تورم مواجه نشود. سوم آنکه، یک سیگنال روشن به سفته بازهای بازار مسکن می‌دهد. از آنجاکه رشد قیمت زمین به علت ارائه محدود در سال‌های گذشته بیش از قیمت مسکن بود، بنابراین سفته بازها در این بخش حضور پررنگ تری داشتند. اما حالا با عبور بازار زمین از فاز رشد قیمت، به نظر می‌رسد شمارش معکوس برای خروج سفته بازها ابتدا از بازار زمین و سپس بازار مسکن شروع شده است. این سیگنال می‌تواند به نفع درخواست مصرفی در هر دو بخش باشد. چهارم آنکه، با توجه به وجود چشم انداز روشن برای سازنده از محل ثبات قیمت زمین برای شروع فعالیت جدید ساختمانی، از عرضه نوساز در بازار مسکن انجمادزدایی می‌شود و انتظار می‌رود بخشی از سازنده‌ها برای شروع پروژه‌های جدید، واحدهای نوساز تکمیل‌شده خود را به بازار عرضه نمایند.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.