جمعه 11 اسفند 1402
Flowers
  • سه شنبه 20 آبان 1399
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 4713
  • منبع : تجارت نیوز

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

یک سال مهلت برای واگذاری سهام عدالت

یک سال مهلت برای واگذاری سهام عدالت

 در روزهای ابتدایی خرداد ماه 1399 پس از بررسی های بسیار، در نهایت دولت مجوز واگذاری سهام عدالت را صادر نمود و به دنبال آن برخی سهامداران عدالت برای فروش 30 درصد از سهام خود اقدام نمودند.

زدیک به 5 ماه از آن زمان می گذرد و تا به حال 60 درصد سهام عدالت واگذار شده است؛ اما جای تأسف دارد که هنوز وجه مربوط به فروش 30 درصد از سهام عدالت به حساب افراد واریز نشده است.

سررسید واگذاری سهام عدالت در مرداد ماه 1400

ناهماهنگی ها تا حدی است که، دولت وعده داده که مجوز آزادسازی 40 درصد باقی مانده را نیز تا 22 بهمن صادر نماید؛ از سوی دیگر سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اعلام نموده که 30 درصد سوم از سهام عدالت تا پایان سال و 10 درصد مابقی آن نیز تا مرداد ماه 1400 آزادسازی می گردد.

با اینکه فروش تدریجی سهام عدالت، انتقادات بسیاری را به دنبال داشته است؛ گمانه زنی ها نشان می دهد که تصمیم گیری در خصوص واگذاری باقی مانده سهام عدالت با وضعیت آینده بازار سرمایه در ارتباط باشد.

به طوری که سقوط شاخص بورس ابهاماتی را در خصوص احتمال آزاد نشدن 40 درصد باقی مانده سهام عدالت به وجود آورده است.

با این حال، راضیه صباغیان سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اظهار دارد که مطابق با مصوبه شورای عالی بورس، لازم است که ظرف یک سال از تصویب دستورالعمل واگذاری سهام، آزادسازی آن انجام شود.

از آنجا که تصویب این دستورالعمل در مرداد ماه 1399 انجام شده است؛ بایستی تا مرداد ماه 1400 آزادسازی کامل سهام عدالت انجام شود.

او در خصوص واگذاری 30 درصد از سهام عدالت در 22 بهمن سال جاری می افزاید: مهلت یک ساله برای آزادسازی سهام عدالت در نظر گرفته شده است؛ با این حال مسئولان توافق نموده اند که 30 درصد آن را تا انتهای سال جاری و 10 درصد مابقی را تا مرداد ماه 1400 واگذار نمایند.

آزادسازی سهام عدالت موجب رونق بازار می گردد

غلامرضا زنگنه، رئیس پیشین سازمان خصوصی سازی بر این باور است که واگذاری سهام عدالت به رونق بازار کمک می کند.

به گفته وی، در سبد سهام عدالت بهترین سهام شرکت ها جای گرفته اند که برای خرید آن ها همیشه متقاضی وجود دارد؛ بنابراین خودداری از واگذاری سهام عدالت با تصور از رونق افتادن بازار، استدلالی ناصحیح و منفعت طلبانه است.

وی معتقد است که نیازی به نظارت بر نحوه فروش سهام عدالت در بازار نیست و مردم توانایی مدیریت سهام خود را دارند.

زنگنه همچنین اظهار داشت که واگذاری این سهام باید 10 سال پیش صورت می گرفت؛ اگرچه برخی سهامداران عدالت به دلیل مشکلات مالی نیت فروش آن را دارند، اما بسیاری از سهامداران نیز به این سهام با دید سرمایه می نگرند و اگر به طور کامل واگذار گردد می توانند مدیریت آن را به عهده گرفته و در مورد ترکیب دارایی خود تصمیم گیری نمایند.

واریز نشدن وجه فروش سهام عدالت

با وجود آنکه بیش از 5 ماه از آزادسازی سهام عدالت سپری می شود، هنوز وجه آن به حساب فروشندگان واریز نشده است.

برخی کارشناسان بر این باورند که تصمیم گیرندگان بانکی هنوز تجربه کافی در خصوص معاملات بازار بورس ندارند. بنابراین امکان ایجاد تضاد منافع میان سهامداران عدالت و بانک ها وجود خواهد داشت.

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که تطبیق دادن شماره حساب افراد با لیستی که اطلاعات آن داده شده است برای شمار زیاد فروشندگان سهام عدالت کاری زمان بر است و به همین دلیل ممکن است واریز وجه آن به تأخیر بیفتد.

به گفته وی، پس از دستور فروش، ارسال سفارش به کارگزاری می رسد و 5 روز بعد در صورتی که تناقضی در اطلاعات نباشد وجه مربوط واریز می گردد.

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت گزارش می دهد، شعب مختلف بانک مسکن به عنوان نمایندگان کارگزاری فعالیت می نمایند و در خواست فروش مشتریان را ثبت می کنند.

بیشتر بخوانید 
سهام عدالت، طرحی برای خصوصی سازی عادلانه شرکت های دولتی

آخرین قیمت سهام عدالت

در پایان معاملات بازار سهام روز گذشته 12 آبان ماه، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به حدود 9 میلیون و 433 هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته بالغ بر 207 هزار تومان کاهش داشته است.

در چنین شرایطی ارزش 60 درصد سهام عدالت واگذاری شده به طور میانگین نزدیک به 5 میلیون 659 میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که ارزش این 60 درصد از سهام در پایان هفته سوم مهر ماه نزدیک به 8 میلیون و 898 هزار تومان بوده است.

سؤال های متداول در خصوص واگذاری سهام عدالت

 

40درصد باقی مانده سهام عدالت چه زمانی واگذار می گردد؟

راضیه صباغیان سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اظهار داشت که مهلت یک ساله برای آزادسازی سهام عدالت در نظر گرفته شده است؛ با این حال مسئولان توافق نموده اند که 30 درصد آن را تا انتهای سال جاری و 10 درصد مابقی را تا مرداد ماه 1400 واگذار نمایند.

ارزش روز 60 درصد از سهام عدالت قابل فروش چقدر است؟

در پایان معاملات بازار سهام روز گذشته 12 آبان ماه، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به حدود 9 میلیون و 433 هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته بالغ بر 207 هزار تومان کاهش داشته است. بنابراین، ارزش 60 درصد سهام عدالت واگذاری شده به طور میانگین نزدیک به 5 میلیون 659 میلیون تومان رسیده است

 

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.