سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • چهارشنبه 30 بهمن 1398
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4140
  • منبع : اقتصاد انلاین

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۰۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۰۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

یک فعال صنعت انبوه سازی ایلام گفت: شواهد موجود از رشد قیمت مسکن در نیمه اول سال ۹۹ حکایت دارد. البته امکان کنترل شرایط موجود وجود دارد. با توجه به آنکه عمده تولیدات سیمان و میلگرد دولتی میباشد، دولت می‌تواند با حضور در این بازار از رشد بی رویه قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری نماید.

ساخت مسکن به عنوان یکی از  صدها زیر مجموعه  ساخت‌و‌ساز است. باور عموم این است که اگر مسکن در تهران گران‌تر از سایر شهرهاست، علت آن علاوه بر ارزان بودن زمین، ارزان بودن مصالح ساختمانی در شهرهای دیگر است. واقعیت این است که قیمت نهاده های ساختمانی به شکل تقریبی در همه شهرهای ایران یکی است و فقط دوری و یا نزدیکی به محل تولید و توزیع نهاده ها بر قیمت نهایی تاثیر گذار میباشد.

نادر شوهانی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان ایلام با اشاره به مشکلات ساختمان سازی در ایلام به خبرنگار اقتصاد آنلاین فرمود: فرمول تعیین قیمت مسکن شامل ارزش زمین یا ملک به اضافه قیمت مصالح و هزینه های جانبی است. این فرمول در ایلام یک متغیر اضافی دارد و آن هزینه حمل مصالح  میباشد. 

هزینه ساخت مسکن در  ایلام گران‌تر از تهران

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان ایلام  فرموده: هزینه تمام شده مسکن در ایلام بسیار بالاست. علت آن نیز گرانی مصالح ساختمانی  میباشد. قیمت تمام شده نهاده‌های ساختمانی در این استان با توجه به اینکه از مرکز توزیع نهاده‌های ساختمانی دورتر است، به علت هزینه حمل و نقل گران‌تر تمام می‌شود. هزینه حمل‌و‌نقل  با توجه به رشد قیمت بنزین، خود رشد قیمت دیگری را برای سازندگان مسکن به بار خواهد آورد.

تاثیر مستقیم و  غیرمستقیم رشد قیمت میلگرد بر همه صنایع ساختمان سازی

شوهانی با اشاره به رشد قیمت مسکن در دوره‌های مختلف افزود: اولین رشد قیمت مسکن مربوط به رشد سه برابری قیمت دلار بود بعد از آن نیز قیمت نهاده‌های ساختمانی به شکل عجیب و غریبی در زمستان امسال (98) رشد پیدا کرده است. علاوه بر تاثیر مستقیم این افزایش در مسکن، رشد قیمت در  برخی نهاده‌ها از جمله میلگرد، بر همه صنایع پایین دستی ساختمانی همچون درب، پنجره، تجهیزات، اقلام الکتریکی، تجهیزات نما به شکل غیرمستقیم نیز تاثیرگذاشت.

یک واحد آپارتمان 100متری، یک میلیارد تومان آب می خورد

وی در ادامه در ارتباط با تاثیر پیامدهای   رشد قیمت مصالح ساختمانی  افزود:  باید توجه داشت که هر گونه رشد قیمت در مصالح بر روی ارزش ملک نیز اثر مستقیم می‌گذارد و رشد قیمت ملک و در نهایت رشد قیمت تمام شده مسکن را نیز در بردارد.

این انبوه ساز ایلامی گفت: رشد قیمت مسکن در ایلام نه به شدت تهران، اما به نسبت قبل رشد بسیاری داشته است، یک واحد آپارتمان 100 متری در مناطق خوب ایلام، امروز یک میلیارد تومان قیمت گذاشته شده  میباشد. هرچه از مرکز ایلام به شهرهای اطرف دورمی‌شویم این  رشد کمتر میباشد.

قیمت مسکن در سال 99 چقدر افزایش می‌یابد؟

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان ایلام در ارتباط با قیمت مسکن در سال 99 گفت: شواهد موجود از رشد قیمت مسکن در نیمه اول سال 99 حکایت دارد البته امکان کنترل شرایط موجود وجود دارد. با توجه به آنکه عمده تولیدات سیمان و میلگرد دولتی میباشد، دولت می‌تواند با حضور در این بازار از رشد بی رویه قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری نماید. اگر رشد قیمت نهاده‌ها برای سال آتی با این آهنگ پیش رود،  شاهد افزایشی همراه با رکود برای مسکن در تمام مناطق خواهیم بود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.