چهارشنبه 01 بهمن 1399
Flowers
 • پنجشنبه 29 اسفند 1398
 • دسته‌بندی:
 • خبر مسکن
 • کد خبر: 4224
 • منبع : ایسنا

افزایش 3 درصدی قیمت مسکن تهران در سال گذشته

افزایش 3 درصدی قیمت مسکن تهران در سال گذشته

طبق بررسی ها و گزارشات  آمار سالیانه مسکن در تهران ، از پایان دی ماه 97 تا پایان دی ماه 98 ، هر ماه حدودا 3 درصد افزایش قیمت در حوزه  مسکن و املاک را مشاهده کردیم.

با نگاهی اجمالی به تحولات بازار مسکن  در سال 98 در شهر تهران در بازه زمانی ابتدای ماه بهمن سال گذشته تا انتهای دی ماه سال جاری اطلاعاتی جالب بدست می آوریم.

برای اطلاع از جزییات این گزارش با ما تا انتهی خبر همراه باشید:

افزایش 3 درصدی قیمت مسکن تهران از دی ماه 97 تا دی ماه 98

طبق بررسی ها و گزارشات  آمار سالیانه مسکن در تهران ، از پایان دی ماه 97 تا پایان دی ماه 98 ، هر ماه حدودا 3 درصد افزایش قیمت در حوزه  مسکن و املاک را مشاهده کردیم.

با نگاهی اجمالی به تحولات بازار مسکن  در سال 98 در شهر تهران در بازه زمانی ابتدای ماه بهمن سال گذشته تا انتهای دی ماه سال جاری اطلاعاتی جالب بدست می آوریم.

این اطلاعات نشانگر این موضوع است که متوسط رشد قیمت خرید مسکن در تهران ،  به طور ماهیانه ، نسبت به ماه  قبل،  در طول یک دوره زمانییک ساله  که در دی ماه امسال به پایان رسید، در کلان شهر تهران، حدود ۳.۱ درصد  میباشد.

در طول این مدت زمان یکساله،ماه اردیبهشت سال ، ۱۳۹۸دارای بالاترین میانگین رشد و افزایش قیمت مسکن ،و در حدود  ۱۱.۴ درصد رشد نسبت به ماه قبل یعنی فروردین 98 داشت.

همچنین ماه شهریور 98 در این بازه یکساله داری  کمترین میزان افزایش رشد قیمت مسکن بوده است، که عددی برابر با ۳.۵- ، یعنی 3.5 درصد کاهش قیمت مسکن در تهران میباشد.

گرچخ آمارو ارقام کاملا قابل استناد و معتبری نیز از طرف دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تهران  به ما ارائه گردیده است که میانگین رشد قیمت مسکن در این بازه یکساله را بیشتر از این مقدار و در حدود 5.5 درصد نشان میدهد.

این در حالی است که حتی تعداد و مبلغ کل معاملات انجام شده در ماه ابتدایی و انتهایی این بازه یعنی دی ماه 97 و 98 ، گویا این مطلب است که ارزش کل ریالی معاملات ملکی تهران در حدود 111 درصد در دی ماه 98  افزایش و رشد داشته است.

این رقم ، حدودا نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان بوده است.

در میان مناطق مختلف 22گانه تهران هم ، منطقه یک تهران ، با قیمت متری بیش از 30 میلیون تومان ، بیشترین میزان رشد قیمت ملک در یکسال گذشته، و منطقه 18 تهران، با  قیمت متری حدود 6.5 میلیون تومان ، کمترین میزان رشد قیمت را داشته اند .

مناطقی از تهران که دارای متوسط قیمت سالانه بیشتر از متوسط قیمت سالانه  کل مناطق تهران میباشندبه ترتیب عبارتند از:

 1. منطقه ۱ تهران
 2. منطقه ۳ تهران
 3. منطقه ۲ تهران
 4. منطقه ۶ تهران
 5. منطقه ۵تهران
 6. منطقه ۴تهران

در دی ماه امسال ، نسبت به دی ماه سال گذشته ، شاهد  رشدی نزدیک به 70 درصد در منطقه 16 تهران ، و رشدی بیش از 30 درصد در منطقه 1 تهران  بودیم که به ترتیب مناطق 16 و 1 را ،دارای بیشترین و کمترین میزان رشد قیمت مسکن در تهران در طول یکسال گذشته میکند .

همچنین از نظر متراژ املاک تهران و تاثیر متراژ مسکن بر رشد قیمت آن در این یکسال ، به نظر میرسد ، خانه های زیر 40 متر در تهران که عمدتا یک خوابه و بسیار پرطرفدار و مورد درخواست دانشجویان و کارمندان هستند ،دارای بیشترین میزان رشد قیمت ، تا بیش از 50 درصد بوده اند.

در مقابل واحدهایی که متراژی بالا داشته و از 160 تا 180 متر مربع مساحت داشتند و دایره متقاضیان کمتر اما ارزش کلی بسیار بالایی داشتند، کمترین میزان افزایش قیمت را  در حدود 26 درصد  نسبت به سال قبل تجربه کردند.

همچنین توجه داشته باشید که با توجه به گزارشات و آمار و ارقام  دی ماه سال 98 ، تعداد کل معاملات خرید و فروش ملک در استان تهران ، عددی نزدیک به 10 هزار و نهصد  واحد ملکی میباشد.

این تعداد معاملات ملکی در ماه در سال قبل یعنی دی 1397 در حدود 60 درصد کمتر از امسال و در ماه بهمن 1398 12 درصد کمتر از دی ماه 98 بوده است.

در نهایت میتوان با توجه به این گزارشات و شواهد وهمچنین تحلیل هایی که از این آمار میتوان برداشت کرد، نتیجه گرفت که قیمت ملک به طور متوسط در تهران در دیماه امسال نزدیک به 14 میلیون تومان به ازای هر متر مربع از ملک بوده است.

به جرات میتوان گفت قیمت متوسط خرید ملک در تهران ، نسبت به همین شاخص در بهمن ماه 1398  3درصد افزایش و نسبت به دی ماه 1397 42 درصد افزایش یافته است.

نوسانات بازار و دلار در ماه بهمن و اتفاقات ناگهانی و وضعیت بحرانی اسفند ماه این ریتم رو به رشد قیمت ملک در تهران و حتی ایران را ،برای اولین بار در این 12 ماه، معکوس کرد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.