سه شنبه 12 اسفند 1399
Flowers
  • شنبه 17 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4402
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

تعداد معاملات بازار مسکن در آستانه ۵ رقمی شدن!

تعداد معاملات بازار مسکن در آستانه ۵ رقمی شدن!

به گزارش ملک هفت و طبق آمار منتشر شده، تعداد معاملات ثبت شده خرید مسکن در شهر تهران در اردیبهشت ماه امسال در آستانه 5 رقمی شدن قرار گرفت و به 9 هزار و 996 فقره معامله رسید . البته این آمار نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته، 9 درصد کاهش داشته است.

دلایل رشد بازار معاملات مسکن در اردیبهشت ماه امسال

حجم معاملات خرید مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه در مقایسه با یک ماه قبل یعنی فروردین ماه 99، در حدود 800 درصد رشد داشته است. به‌عبارتی، تعداد معاملات خرید مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه، به مرز 10 هزار فقره معامله رسید. درحالی‌که در معاملات خرید مسکن شهر تهران در فروردین ماه 99 با رکودی بی‌سابقه مواجه بود و تنها حدود 1200 فقره معامله ثبت شده بود. طبق بررسی‌ها، رشد بازار مسکن در اردیبهشت ماه به دو علت رخ داده است:

دلیل اول: به رکود بازار مسکن در فروردین ماه به علت تعطیلات نوروزی مربوط است. چراکه هر ساله با فرارسیدن تعطیلات نوروز عملا بازار مسکن در نیمی از ماه تعطیل و شروع به کار بنگاه‌های معاملات مسکن از 15 فروردین به بعد است.

دلیل دوم: شیوع بیماری کرونا و تعطیلی بنگاه‌های معاملات مسکن، باعث شد عملا معامله‌ای در فروردین ماه انجام نگیرد. همین موضوع باعث افزایش تعداد معاملات خرید مسکن در اردیبهشت ماه به بیش از 9900 فقره شد.

بیشتر بخوانید
سه بازار داغ سرمایه گذاری در این روزهای ایران

افزایش میانگین قیمت هرمتر مربع مسکن در تهران

آمارهای رسمی ثبت شده از معاملات مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در تهران از مرز 15 میلیون تومان در فروردین گذشت و در اردیبهشت ماه به 17 میلیون تومان رسید. در این گزارشات، تورم ماهانه معاملات مسکن در اردیبهشت ماه معادل 4/9 درصد و تورم نقطه‌ای معادل 7/33 اعلام شده است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته، بیشترین متقاضیان معاملات مسکن در اردیبهشت ماه، سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان بوده‌اند. این موضوع یکی از مهمترین دلایل تغییر کانال میانگین قیمت مسکن در شهر تهران است.

 

جمع بندی نوسانات تعداد معاملات مسکن در سال 99

تعداد معاملات خرید مسکن در تهران در کف رکودی در حال نوسان است. به‌طوریکه در اردیبهشت ماه در برخی از مناطق شهر تهران، تعداد کمی معامله خرید آپارتمان ثبت شده است و محاسبه میانگین قیمت مسکن، تحت تاثیر مناطق مختلف و سهم آن‌ها از تعداد کل معاملات، برآورد و اعلام شده است. 

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.