پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • جمعه 01 فروردین 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4226
  • منبع : خبرگزاری مهر

کاهش قیمت اوراق تسهیلات وام مسکن

کاهش قیمت اوراق تسهیلات وام مسکن

اوراق تسه در هفته های پایانی سال از 60 هزار تومان به 50 هزار تومان رسید.

برخلاف هفته های اول اسفند 98 ، در پایان سال قیمت برگه های تسهیلات مسکن کاهش قیمت پیدا کردند.

وام مسکن 10 هزار تومان ارزان شد

اوراق وام مسکن در آغاز هفته سوم اسفند 98، و با شرایط پیش آمده ، قیمتی برابر با ۶۰ هزارتومان پیدا کرده بود.

با این حال با نزدیک شدن به پایان سال و عید نوروز این قیمت ، دوباره به 50 هزار تومن کاهش یافت.

بررسی های کارشناسان ملک هفت نشانگر این موضوع هستند که،در دو هفته آخر سال98 ، اتفاقات بسیاری که مهمترین آنها شیوع بیماری و ویروس کرونا covid-19، بود باعث رکود بازارهای مختلف ،من جمله بازار خرید و فروش مسکن گردید.

در این میان بازار برگه های وام مسکن و حق تقدم تسهیلات ملکی هم از این نوسانات تاثیر گرفته و کاهش قیمت یافتند.

قیمت این برگه ها از 60 هزار تومان در طول تنها دو هفته به 55 هزار و سپس به 50 هزارتومان کاهش یافت.

 اما همچنان به علت قرنطینه خود خواسته مردم ایران ، این کاهش قیمت تاثیری در افزایش درخواست اوراق نداشته اند.

بدیهی است که علت اصلی این پایین آمدن قیمت ، کاهش معاملات و خرید و فروش مسکن در اثر خانه نشینی بنگاه های معاملات ملکی و مردم برای جلوگیری از آلوده شدن به ویروس کرونا میباشد.

طبق گفته های آقای مصطفی قلی خسروی، ریاست محترم اتحادیه املاک تهران:

 تعداد معاملات ملکی و خرید و فروش مسکن در اسفند ماه  1398 ، نسبت به ماه گذشته یعنی بهمن ماه 1398، کاهشی برابر با ۵۰ درصد به خود دیده است .

برخی بانی و مقصر اصلی این اتفاقات و کسادی را ، کمتر شدن رفت و آمد های  مردم به دفتر ها و بنگاه های مشاوران املاک و کاهش تعداد فایل‌ های خرید و فروش از سوی فروشندگان میدانند.

و بالطبع، تعداد برگه ‌های ثبت شده در بازار اوراق وام مسکن معاملات ملکی  در آخرین روز کاری سال، یعنی روز 28 اسفند 98 ، به جز تسه شماره ۹۸۱۰ که مربوط به اوراق تسهیلات  وام مسکن صادر شده در دی ماه 1398 میباشد، و تعداد آن ۲۱ هزار و ۴۶۳ برگه تسه بود، در همه  ی نماد های معامله ای اوراق  تسه ،تعدادی کمتر از 1000 برگ تسه مبادله و جابه جا گردیده است.

گران‌ ترین برگه ‌های  تسه تسهیلات  وام مسکن در خرید و فروش های روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه 98 ،  که بعنوان آخرین روز کاری بازار سرمایه گذاری تهران در سال  1398 میباشد، برگه های اوراق تسه شماره ۹۸۰۶ که مربوط به اوراق وام  مسکن صادر شده در شهریور ماه  ۹۸است، میباشد که مجموعا برابر با ۵۶ هزار و ۸۶۰ تومن ارزش کل دارد.

همچنین اوراق تسه شماره ۹۸۰۷ ، مرتبط با اوراق وام مسکن مهر ماه ۹۸، با  قیمتی معادل با  ۵۵ هزار تومان و همچنین اوراق تسه شماره ۹۷۱۲ مرتبط با اوراق  وام مسکن اسفند ماه ۹۷، با قیمت ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان به متقاضیان این اوراق تسه، ارائه گردیدند.

دو نماد اوراق تسه شماره ۹۷۰۷ مربوط به اوراق وام مسکن مهر  ماه ۹۷ و اوراق تسه شماره ۹۷۰۸ مربوط به اوراق وام مسکن آبان ماه  ۹۷ هم،  در رنج قیمت و بازه ی  ۴۹ هزار  تا ۵۰ هزار تومانی به فروش رسیدند.

مابقی نمادهای معاملاتی  اوراق تسه هم  در بازه و رنج قیمت ۵۰ هزارتومان  تا  ۵۳ هزارتومان معامله گردیدند.

تسه روشی نوین و  فرابورسی برای معامله املاک میباشد. که  به همین ترتیب به جز نماد معاملاتی اوراق تسه شماره ۹۸۱۰ مربوط به اوراق تسهیلات وام مسکن صادر شده در دی ماه ۹۸، که تعداد آن به ۸۲۲ فقره  تسه معامله شده رسیده است،

تعداد معاملهای ثبتی  با تسه در بازار 28 اسفند 98 ، در سایر نمادهای زیر مجموعه اوراق تسه تسهیلات وام مسکن، تعدادی کمتر از ۱۰۰عدد درخواست بوده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.