یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • سه شنبه 22 مهر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4657
  • منبع : ایسنا

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن

تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن

برخی نمایندگان عرضه فولاد در بورس را عامل افزایش قیمت بی رویه آن می دانند و بر این باورند که واقعی نبودن قیمت ها در بورس موجب افزایش قیمت این محصول شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به پیشنهاد خارج کردن فولاد از بورس کالا اظهار داشت که مشکل فعلی بازار فولاد ناشی از شفاف نبودن کارخانه های فولاد در عرضه این محصول می باشد.

وی با توجه به اهمیت تأمین نیاز به نهاده های ساختمانی کشور، بر عرضه کامل فولاد در بورس تأکید داشت.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی و طرح اقدام ملی مسکن

دبیر کانون انبوه سازان بر این باور است که این روند فزاینده افزایش قیمت مصالح ساختمانی مانعی جدی جهت پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن می باشد.

به گفته وی، با توجه به اینکه برای ساخت هر مترمربع مسکن 60 تا 100 کیلوگرم فولاد مورد نیاز است؛ این افزایش قیمت چشمگیر هزینه های ساخت مسکن را به شدت افزایش خواهد داد و احتمال کند شدن روند پیشروی این طرح وجود دارد.

این در حالی است که موضوع ارائه کارت مصالح ساختمانی نیز مدت هاست از سوی دولت مطرح شده اما هنوز اجرایی نشده است.

راهکار دولت برای کنترل تورم بخش مسکن

تسریع روند اجرای طرح اقدام ملی مسکن، تسهیل صدور پروانه ساخت، مشخص کردن سقف قیمت اجاره واحدهای مسکونی، کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن، وضع مالیات بر خانه های خالی و تغییر کاربری 250 هزار هکتار از زمین های کشاورزی برای ساخت و ساز از جمله مهم ترین اقدامات دولت و مجلس برای کنترل تورم بخش مسکن می باشد.

از سوی دیگر، دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت که در دهه 70 نیز شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی بوده ایم، آن زمان مقرر شد که به ازای هر پروانه ساخت، به سازندگان سهمیه فولاد داده شود که تجربه ای موفق بود.

وی پیشنهاد کرد که اگر باز هم چنین سهمیه بندی ای صورت گیرد و به ازای هر پروانه ساخت، سهمیه فولاد و میلگرد به انبوه ساز اختصاص یابد افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز کنترل می شود.

افزون بر این، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به پیشنهاد خارج کردن فولاد از بورس کالا اظهار داشت که با توجه به اهمیت تأمین نیاز به نهاده های ساختمانی کشور، عرضه کامل فولاد در بورس امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

 افزایش قیمت مصالح ساختمانی و تاثیر آن بر قیمت مسکن

افزایش 185 درصدی قیمت میلگرد

قیمت میلگرد در اردیبهشت ماه سال جاری با 1800 تومان افزایش در طول 6 ماه اخیر به کیلویی 6000 تومان رسید، در خرداد ماه نیز با 1800 تومان افزایش به کیلویی 7800 تومان رسید.

طی روزهای اخیر نیز قیمت میلگرد به کیلویی 12000 تومان در کارخانه ها و بیش از 14000 تومان در بازار رسیده است.

به گفته کارشناسان بازار مسکن، این افزایش 185 درصدی قیمت میلگرد به افزایش هزینه های ساخت مسکن تا حدود 1 میلیون و 100 هزار تومان منجر خواهد شد.

بیشتر بخوانید 
رونق بازار مسکن با افزایش وام مسکن ساخت و ساز

تولید داخلی مصالح ساختمانی

بخش مسکن همواره نقش مهمی از نظر اشتغال و ضریب خوداتکایی در اقتصاد کشور داشته است.

با این وجود، در سال های اخیر افزایش شدید قیمت مسکن باعث کاهش تقاضای مصرفی جامعه شده و میزان تولید این بخش و به تبع آن، میزان اشتغال این بخش را تحت تأثیر قرار داده است.

به گونه ای که میزان تولید این بخش به یک سوم تقاضای مطلق رسیده است. این در حالی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک اذعان دارد که بیش از 85 درصد نهاده های ساختمانی، تولید داخل است.

از سوی دیگر، انجمن جهانی فولاد از افزایش 10 درصدی تولید این محصول در کشور و وزارت صمت نیز از کاهش 46 درصدی صادرات این محصول خبر داده اند. با توجه به موارد یاد شده، این میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی جای تعجب دارد.

اثر بازار بورس بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی

برخی نمایندگان عرضه محصولات فولادی در بورس را عامل افزایش قیمت بی رویه آن می دانند؛ در واقع، این افراد معتقدند که واقعی نبودن قیمت ها در بازار بورس موجب افزایش قیمت آن می گردد.

اما دبیر کانون انبوه سازان بر این باور است که قیمت مصالح ساختمانی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می گردد و در حال حاضر کاهش عرضه موجب افزایش شدید قیمت این محصولات شده است.

شرکت های بزرگ که توزیع فولاد را بر عهده دارند اخیراً محصولات را در انبارها دپو کرده اند این کمبود عرضه نسبت به تقاضا موجب رشد قیمت این محصولات شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در پاسخ به پیشنهاد خارج کردن فولاد از بورس کالا اظهار داشت که مشکل فعلی بازار فولاد ناشی از عرضه این محصول در بورس نبوده و علت آن شفاف نبودن کارخانه های فولاد در عرضه این محصول می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.