چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

راهنمای جامع خرید ویلا در شمال

راهنمای جامع خرید ویلا در شمال

بازار معاملات ویلا در استان‌های شمالی به خانه‌نشینی اهالی پایتخت در چند هفته اخیر واکنش نشان داد.

واسطه‌های فعال در این بازار با اعلام نبود تقربی تقاضا برای خرید ویلا به رکودی بی سابقه در این فصل معاملاتی اقرار نمودند.

که این امر میتواند زمینه ساز تحلیلی برای زمان ورود به این بازار باشد.

خرید ویلا درشمال

تحقیقات میدانی از بازار خرید و فروش ویلا در دو استان شمالی کشور نشان از حاکمیت یک وضعیت بی سابقه در بازار شب عید سال 98 نسبت به ده سال گذشته دارد.

بازار خانه‌های ویلایی در استان های شمالی که از آن به‌عنوان بازار خرید خانه دوم برای ساکنان پایتخت و سایر شهرهای کشور نام برده میشود،

در هفته های اخیر  تجربه متفاوتی نسبت به سال گذشته دارد و قصد داریم تحلیلی روی آینده این بازار ارائه گردد.

قطعا حجم تقاضا برای خرید در شهرهای مطرح شمالی که محل عرضه خانه‌های ویلایی در سال‌های اخیر بوده است، تحت‌تاثیر شیوع ویروس کرونا با رکود سنگین مواجه شده است.

 

مراحل خرید ملک و خانه در شمال ایران

کاهش تقاضای غیر بومی برای خرید ویلا در هفته های اخیر در واقع آغاز یک دومینوی ادامه داری است که انتهای آن در سال های گذشته در تابستان واقع میگشت.

بازار خرید ویلا در شهر های شمال کشور به یک دوره سه الی 5 ماهه اطلاق میگردد.

 فاز گشت و گذار و جستجوی ملک و به نوعی تجربه اولیه آن در تعطیلات آخر سال و نوروز شروع و انجام خرید و معامله در تابستان به انتها میرسد و اجرائی میگردد.

در واقع تعطیلات دو هفته ای ابتدای سال محکی برای اکثر خریداران و عملا فاز جستجو میباشد و زمانی این فاز با اخلال مواجه گردد.

مانند اتفاق بی سابقه اخیر مانند شیوع ویروس کرونا عملا به کل این چرخه خرید و تصمیم گیری آسیب وارد مینماید و میتوان تبعات آن را در ماه های آینده نیز مشاهده نمود.

در صورتیکه بحران شیوع ویروس کرونا در هفته های آینده به اتمام برسد میتوان نبود و اخلال در فاز جستجو و محک ویلا را در تابستان مشاهده نمود .

و اگر این موضوع ادامه دار باشد بالتبع تبعات آن بیشتر خواهد بود.

 

اهمیت جستجو برای خرید ملک در شمال

هر زمان که با عدم تمرکز نقطه ای در خرید ملک مواجه باشیم فاز جستجو و محک محل خرید مهم و طولانی تر خواهد شد.

و بالطبع سهم و وزن بیشتری از منظر بعد زمان در پروسه خرید خواهد داشت.

عدم تمرکز در خرید ملک زمانی رخ میدهد که تمرکز در مکان به راحتی میسر نباشد و با وسعت زیادی مواجه باشیم مانند خرید ملک در شمال که به معنای واقعی کلمه بسیار وسیع میباشد.

مقایسه خرید ملک در یک منطقه از شهر تهران با مناطق شمالی میتواند این موضوع را مشخص نماید.

شما با یک میلیارد تومان میتونید در مناطق متنوعی از شهر های شمالی و ییلاقات زیادی ملک خریداری کنید ولی از نظر وسعت تنها میتوان در یک سری مناطق مشخصی در تهران این امر روی دهد.

 

بررسی بازار خرید و فروش ویلا در شمال

به هر حال فاز اول خرید ملک در شمال دچار نقصان شده است و قطعا روی بازار آن در تابستان تاثیر خواهد گذاشت و میتوان کاهش تقاضا را پیش بینی نمود.

با این تحلیل میتوان زمان ورود به این بازار برای خرید ویلا در شمال را توصیه نمود و یک نکته مهم در این تحلیل وجود دارد که نبایستی از آن چشم پوشید و آن وضعیت اقتصاد در سال 99 میباشد .

اگر به هر علتی با هجوم نقدینگی به بازار ملک مواجه شویم قطعا خرید ملک در شمال با اغراق میتواند بدون فاز جستجو به فرآیند خود ادامه دهد و از این تحلیل خارج میشود.

از این ‌رو واسطه‌های خرید و فروش ویلا در شهرهای شمالی کشور معتقد هستند رکود بر بازار معامله ویلا در سراسر سال ۹۹ سایه خواهد انداخت.

در این بازار مالکان و فروشندگانی هستند که با تفهیم شرایط موجود و مشاهده شیب نزولی تقاضا برای خرید ویلا منعطف شده ،

و از طریق تخفیفات نقدی و از همه مهم تر ایجاد و تسهیل فروش از طریق فروش اقساطی ، شرایط خرید ویلا برای متقاضیان را متفاوت نموده اند.

لذا برای خرید ویلا شاید سال 99 را بتوان سال خرید اقساطی ویلا و ملک در شمال نامید و این کهم ترین امتیازی است که شاید خریداران بتوانند کسب کنند.

البته این به شرطی است که شاخص های اقتصادی مانند افت ارزش ریال و افزایش نرخ دلار باعث هجوم نقدینگی به بازار ملک نگردد .

که در اینصورت تمامی تحلیل های این حوزه از اعتبار و کارائی ساقط خواهند شد.

به هر حال این گروه از مالکان با ارائه تخفیف‌ و ایجاد شرایط فروش اقساطی یا امکان معاوضه ویلا با خودرو سعی دارند همچنان در بازار باقی بمانند و ویلای تحت مالکیت خود را به فروش برسانند.

 

مشاهدات و تحقیقات به عمل آمده نشان دهنده گروه دوم مالکانی است که در وضعیت کنونی حاضر به تعدیل قیمت پیشنهادی نیستند و حتی در مواردی قیمت پیشنهادی خود را افزایش می‌دهند.

این گروه عمدتا افرادی هستند که دست‌کم در یکسال اخیر در بازار ویلا شهرهای شمالی کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند .

و از آنجاکه در عصر تورم ملکی، خانه ویلایی خود را خریداری کرده‌اند، در شرایط کنونی نیز حاضر به کاهش یا تعدیل قیمت پیشنهادی نیستند .

که البته گذر زمان و تورم موجود در کشور به صورت تدریجی آنان را منعطف کرده و اگر قصد فروش داشته باشند قطعا با شرایط حاکم بر بازار خود را وفق میدهند.

طبق آمار رسمی از معاملات ویلا در شهرهای شمالی کشور در ۹ ماه اول سال‌جاری، میانگین قیمت ویلاهای فروش رفته در دو استان شمالی کشور، نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۶۵ درصد افزایش را ثبت نموده است .

و طبق مطالعات و آمارهای منتشر شده ، تغییرات فصلی قیمت ویلاهای معامله شده در این محدوده از کشور قدری متفاوت از دوره ۹‌ماهه بوده است.

 

 قیمت ویلا در شمال

میانگین قیمت ویلاهای فروش‌رفته در شهرهای شمالی کشور طی فصل بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۵۰ درصد بوده است .

و در فصل تابستان سال 98 نسبت به تابستان سال 97 معادل ۵۵ درصد و در پاییز سال ۹۸ نسبت به پاییز سال 97  معادل رشد بالای 90 درصدی را ثبت نموده است.

تحلیل این آمار نشان میدهد که با گذشت هر فصل، شیب رشد قیمت قطعی خرید و فروش ویلا در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارای رشد مثبت بوده است .

و از این‌رو خریداران «خانه‌های دوم» در ماه‌های اخیر از سال جاری، با تورم قیمتی بیشتری نسبت به گروهی که در ماه‌های ابتدایی سال اقدام به خرید ویلا کرده‌اند و این مبه معنای خرید ملک با وجود حباب بوده است که انعطاف خریدارن اخیر را با مشکل مواجه میکند.

 

البته ویلاهای موجود در شهرک های تهران نشین دارای برند نیز از تحلیل این موضوع خارج است.

برای اطلاع از قیمت های روز ویلا و خانه، به جدول لیست قیمت ویلاهای شمال در قسمت مظنه ملکی وبسایت مراجعه نمایید

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.