دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

تحلیل و بررسی تفاوت قیمت میان بازار زمین و مسکن

تحلیل و بررسی تفاوت قیمت میان بازار زمین و مسکن

بررسی ها نشان می دهد که متوسط قیمت زمین در تهران در فصل تابستان 1399 نسبت به فصل قبل 36 درصد افزایش یافته و یک ابر حباب قیمتی را ایجاد کرده است.

همچنین شکاف قیمتی میان بازار زمین و مسکن به 1.53 برابر رسیده است که بیانگر اضافه پرش قیمت زمین می باشد.

با این حال با توجه به کاهش ریسک غیراقتصادی یا انتظارات تورمی، به نظر می رسد که در ماه های آینده از حجم معاملات زمین کاسته شود و در پی آن ابر حباب قیمت زمین به تدریج تخلیه شود.

رشد بی سابقه قیمت در بازار زمین و مسکن کلنگی

در شرایط وجود هیجانات قیمتی در بازارهای مختلف، بازار زمین و املاک مسکونی کلنگی از جمله امن ترین بازارهای اقتصادی به شمار می رود؛ همین امر موجب رشد کم نظیر حجم معاملات و قیمت در این بازار شده است.

به طوری که متوسط قیمت هر متر مربع زمین مسکونی در تهران در تابستان سال جاری به 34 میلیون و 800 هزار تومان رسید و بیش ترین تورم فصلی در بازار مسکن را رقم زد.

تحلیل و بررسی ها نشان می دهد که متوسط قیمت زمین در تهران در فصل تابستان 1399 نسبت به فصل قبل 36 درصد افزایش یافته و یک ابر حباب قیمتی را ایجاد کرده است.

شایان ذکر است که این میزان تورم فصلی در بازار معاملات مسکن در طول 20 سال گذشته بی سابقه بوده است.

زمین؛ مقصد سرمایه گذاری سرمایه درشت های ملکی

بررسی آمارها نشان می دهد که بازار معاملات زمین یکی از امن ترین سرمایه گذاری ها در شرایط وجود نااطمینانی و رشد انتظارات تورمی به حساب می آید.

همچنین با وجود آنکه بازار بورس طی سال های اخیر بیش ترین بازدهی را در میان بازارهای موازی دارایی داشته است؛ بازار مسکن با رشدی 20 تا 25 درصدی طی دو دهه گذشته کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاران بوده است.

در حقیقت، سرمایه درشت های بازار مسکن، به طور معمول زمین را برای سرمایه گذاری خود انتخاب می کنند؛ در مقابل افرادی که سرمایه کم تری دارند خرید آپارتمان و واحدهای مسکونی را ترجیح می دهند.

شایان ذکر است که بر اساس آمارهای موجود، بازدهی بازار زمین و املاک مسکونی کلنگی در بلند مدت از بازدهی مسکن بیش تر است.

به طوری که متوسط رشد سالانه قیمت زمین در طول 30 سال اخیر نزدیک به 30 درصد بوده است؛ در حالی که میزان رشد قیمت سالانه مسکن نزدیک به 25 درصد بوده است.

لازم به ذکر است که حجم معاملات زمین نیز در تابستان سال جاری نسبت به تابستان سال گذشته رشد شدیدی داشته است. به طوری که میزان معاملات زمین در تهران در تابستان سال جاری بالغ بر 90 درصد رشد داشته است.

می توان استنباط نمود که با توجه به رکود ساخت و ساز، این افزایش تقاضا از سوی متقاضیان مصرفی صورت نگرفته است؛ بلکه هجوم تقاضای سرمایه ای ناشی از تشدید انتظارات تورمی موجب افزایش حجم معاملات این بخش شده است.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی حباب قیمت مسکن در شهر تهران

مقایسه میزان رشد معاملات زمین در سال های 1398 و 1399

آمارها حاکی از آن است که رشد فصلی معاملات زمین در سال 1398 نسبت به سال پیش از آن برای تمام فصل ها منفی بوده است؛ این در حالی است که در تابستان سال جاری نسبت به زمان مشابه سال 1398، رشد معاملات زمین نزدیک به 92 درصد بوده است.

از سوی دیگر، رشد معاملات زمین و املاک مسکونی کلنگی نیز در تابستان سال جاری نسبت به فصل قبلی 20 درصد بوده است که رشد قابل توجهی می باشد.

با این حال با توجه به کاهش ریسک غیراقتصادی یا انتظارات تورمی، به نظر می رشد که در ماه های آینده از حجم معاملات زمین کاسته شود و در پی آن ابر حباب قیمت زمین به تدریج تخلیه شود.

افزایش شکاف قیمت میان بازار زمین و مسکن

بررسی ها نشان می دهد که شکاف قیمت میان بازار زمین و مسکن در سال های اخیر افزایش یافته است. به طوری که در سال 1397 متوسط قیمت زمین و املاک مسکونی کلنگی به 1.2 برابر قیمت مسکن رسید. در سال 398 این شکاف به 1.4 برابر و در سال جاری نیز میزان این شکاف به 1.53 برابر رسیده است.

آمارها حاکی از آن است که در فصل تابستان سال جاری متوسط قیمت هر متر مربع زمین به 34 میلیون و 800 هزار تومان رسیده است؛ در حالی که بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ در همین مدت متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در تهران 22 میلیون و 700 هزار تومان گزارش شده است که نشان دهنده اضافه پرش قیمت زمین می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.