پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • یکشنبه 14 اردیبهشت 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4332
  • منبع : اقتصادآنلاین

تعویق اقساط وام بانک مسکن به خاطر کرونا امکان‌پذیر است؟

تعویق اقساط وام بانک مسکن به خاطر کرونا امکان‌پذیر است؟

به گزارش ملک هفت به‌نقل از اقتصادآنلاین، بانک مرکزی ایران در اطلاعیه رسمی از اصلاح سیستم برداشت خودکار بانک‌ها از تسهیلات قرض‌الحسنه خبر داده، و در عین حال اعلام کرده تعویق اقساط وام خرید یا ساخت مسکن در بانک مسکن مشمول این اصلاحیه نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره تعویق اقساط وام بانک مسکن این گزارش را بخوانید.

شرایط وام در زمان کرونا 

بر اساس آخرین آمار اداره اعتبارات بانکی بانک مرکزی ایران، بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری تا پایان بهمن سال ۱۳۹۸ تعداد ۹میلیون و ۶۵۷هزار و ۱۸۴ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه در مجموع به‌مبلغ ۱۱۵هزار میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت کرده‌اند.

پس از شیوع ویروس کرونا و آسیبی که قطع فعالیت‌های اقتصادی طی هفته‌های گذشته به کسب‌وکارها و اقشار مختلف جامعه وارد کرد، بانک مرکزی اعلام کرده بود بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و اعتباری مجاز به برداشت خودکار اقساط قرض‌الحسنه نیستند. اما گویا برخی بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری این رویه را در دستورکار قرار نداده و اقساط را به‌صورت خودکار از حساب مشتریان خود کسر می‌کردند.

حالا بانک مرکزی گزارش داده که این سازمان در جدیدترین اقدام خود برای حمایت از اقشار مختلف مردم و کسب‌وکارهای آسیب‌پذیر، با راه‌اندازی سامانه ثبت شکایت از بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و اعتباری برای برداشت خودکار اقساط وام‌های قرض‌الحسنه، سعی در اصلاح این رویه دارد.

بانک مرکزی در بخش دیگری از گزارش خود عنوان کرده که به‌دنبال فعالیت سامانه ثبت شکایت طی ۱۰ روز گذشته در مجموع ۳۵هزار و ۴۹۴ فقره شکایت در ارتباط با برداشت خودکار اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ثبت شده است.

در پی اصلاح این رویه، بعضی بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری اعلام نمودند مبالغ برداشتی به حساب مشتریان عودت داده شده است. بانک مرکزی هم برای راستی‌آزمایی عودت اقساط، طی تماس تلفنی با برخی مشتریان، این موضوع را بررسی و تأیید کرد.

همان طور که گفته شد، طبق تکلیفی که بانک مرکزی تعیین کرده، بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و اعتباری موظف به تعویق اقساط وام هستند، اما بررسی‌ها حاکی از آن هستند که بانک مسکن مشمول این تکلیف نیست؛ یعنی مشتریان بانک مسکن نمی‌توانند اقدام به تعویق اقساط وام و تسهیلات خرید یا ساخت خود نمایند.

ایشان باید اقساط وام‌های خرید و ساخت مسکن را به‌روال گذشته در سررسیدهای آن پرداخت نمایند؛ و در صورت تعویق اقساط وام بانک مسکن، این بانک طبق روال قانونی عمل خواهد کرد.

بر اساس آخرین آمارهای دریافتی، بانک مسکن حدود ۲۸۹هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به متقاضیان تخصیص داده که رقم تقریبی این تسهیلات حدود ۳٫۶هزارمیلیارد تومان گزارش شده است.

بانک مرکزی علاوه بر تعریق اقساط وام و تسهیلات بانکی، بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و اعتباری را مکلف کرده سامانه‌های برداشت اتوماتیک اقساط وام‌های قرض‌الحسنه خود را برای دو ماه فروردین و اردیبهشت سال جاری اصلاح کنند تا مانند اسفند سال گذشته از حساب مشتریان برداشت خودکاری انجام نشود.

به نظر می‌رسد با اجرایی شدن این طرح، نظام بانکی گام دیگری برای حمایت از مردم در مقابل بیماری کرونا بردارد. بخش دیگری از حمایت‌های نظام بانکی در دوران شیوع ویروس کرونا، اعطای تسهیلات با نرخ ۱۲درصد به خانوارها و کسب‌وکارهایی است که از شیوع این ویروس دچار آسیب اقتصادی شده‌اند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.