جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers
  • دوشنبه 22 اردیبهشت 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4348
  • منبع : اقتصادآنلاین

کاهش قیمت مسکن در تهران

کاهش قیمت مسکن در تهران

طبق جدیدترین آمار ثبت شده از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در فروردین ماه 99 قیمت مسکن در پایتخت حدود 2 درصد کاهش داشته و به میانگین قیمتی هر متر مربع 15 میلیون و 545 هزارتومان رسیده است.

بعد از تعطیلی دوماهه بنگاه‌های معاملات ملکی به دلیل شیوع کرونا ویروس، معاملات مسکن در پایتخت تا حدود 80 درصد کاهش داشته است. گزارش فروردین ماه دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه نیز نشان می‌دهد که قیمت مسکن در برخی از مناطق 22 گانه پایتخت با کاهش نسبی مواجه شده است.

دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن وزارت راه، وضعیت بازار مسکن پایتخت را به‌صورت ماهیانه و به تفکیک مناطق مختلف گزارش می‌دهد. بر اساس این گزارش میانگین قیمت مسکن در فروردین ماه  99 به 15 میلیون و 545 هزار تومان رسیده است. (این رقم در اسفند ماه 98 معادل 15 میلیون و 658 هزارتومان بوده است)

 

در ادامه این گزارش آمده است که در فروردین ماه 99 تعداد 1300 معامله خرید و فروش مسکن در پایتخت ثبت شده است که نسبت به اسفند سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.(تعداد معاملات مسکن در اسفند ماه سال گذشته 10 هزار 242 معامله مسکن بوده است.)

 

شیوع بیماری کرونا و توقف فعالیت های خرید و فروش مسکن را می‌توان اصلی‌ترین علت کاهش تعداد معاملات مسکن در پایتخت دانست. این عامل باعث شد که قیمت مسکن در نخستین ماه سال 99 ثابت بماند. البته در برخی مناطق با کاهش 500 تا 800 هزارتومانی در هر متر مربع مواجه شد و در برخی مناطق پرتقاضا نیز رشد نسبی داشت.

طبق آماری که بازار مسکن پایتخت در فروردین ماه منتشر کرده است، منطقه یک همانند ماه‌های گذشته همچنان گران‌ترین منطقه در تهران است. با این تفاوت که نسبت به اسفند سال گذشته در هر متر مربع حدود 2 میلیون تومان کاهش قیمت داشته است. درحال حاضر هر متر مربع مسکن در منطقه یک با قیمت 31 میلیون و 920 هزارتومان معامله می‌شود.(این رقم در اسفند سال گذشته 33 میلیون و 217 هزارتومان بود)

ارزانترین معاملات مسکن پایتخت در فروردین ماه، به منطقه 18 شهر تهران تعلق دارد. معاملات مسکن انجام شده در این منطقه با میانگین قیمت هر متر مربع 7 میلیون و 118 هزارتومان بوده است که نسبت به ماه گذشته در هر متر مربع حدود 400 هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

منطقه 5 تهران نیز بیشترین معاملات مسکن پایتخت را به خود اختصاص داده است و نسبت به ماه قبل 500 هزار تومان افزایش قیمت داشته است. درحال حاضر میانگین هر متر مربع خانه در این منطقه به رقم 19 میلیون و 295 هزارتومان رسیده است.

قیمت خانه در منطقه 3 پایتخت نیز حدود یک میلیون تومان کاهش داشته است. میانگین قیمت خانه در این منطقه در فروردین ماه به 26 میلیون و 800 هزار تومان رسیده است. این درحالی است که میانگین قیمت مسکن منطقه 3 در اسفند سال قبل، 27 میلیون و 616 هزارتومان بوده است.

منطقه 22 که صاحب برج‌های سر به فلک کشیده است و خانه های خالی زیادی دارد با افزایش قیمت مواجه شده است. در فروردین 99 هر متر مربع خانه در منطقه 22 حدود یک میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. درحال حاضر قیمت هر متر مربع خانه در این منطقه به میانگین قیمت 15 میلیون و 214 هزارتومان رسیده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.