دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
Flowers
 • دوشنبه 15 اردیبهشت 1399
 • دسته‌بندی:
 • ترکیه
 • کد خبر: 4335
 • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

اقامت با خرید ملک در ترکیه

اقامت با خرید ملک در ترکیه

در این مقاله به فرایند، شرایط و هزینه‌های اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه و میزان سرمایه موردنیاز این اقامت، حق کار در ترکیه و شرایط تمدید اقامت در این روش می‌پردازیم. شما را با مزایا و محدودیت‌های اقامت با خرید خانه در ترکیه هم آشنا می‌کنیم. پس اگر به فکر مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور هستید، این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

اقامت با خرید ملک در ترکیه چگونه است؟ شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک چیست؟ حداقل سرمایه موردنیاز برای خرید ملک در ترکیه چقدر است؟ قیمت خانه در ترکیه چقدر است؟ آیا محدودیتی در انتخاب شهر برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟ آیا با خرید خانه در ترکیه به اعضای خانواده فرد متقاضی نیز اقامت ترکیه داده می‌شود؟ آیا ملک خریداری شده در ترکیه را می توان اجاره داد؟ انواع روش‌های خرید ملک در ترکیه کدامند؟

در این مقاله به همه این سؤال‌ها و سؤال‌های دیگری که درباره خرید خانه در ترکیه دارید پاسخ می‌دهیم. اما به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین قدم در خرید ملک در ترکیه این است که با وکیل یا مؤسسه حقوقی معتبری مشورت کنید.

 

اقامت با خرید ملک در ترکیه چگونه است؟

بر اساس قوانین کشور ترکیه، هر تبعه خارجی می‌تواند با خرید ملک در ترکیه نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کند. این اقامت تا زمانی که ملک خریداری‌شده در تملک متقاضی باشد، تمدید می‌شود.

در نظر داشته باشید که علاوه بر مزایای متعدد این روش که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، از این طریق می‌توانید برای سایر روش‌های مهاجرتی، از طریق سفارت‌خانه‌های آن کشورها در ترکیه سریع‌تر و راحت‌تر اقدام کنید.

برای این کار ابتدا باید به ترکیه سفر کرده و با از املاکی بازدید کنید که برای فروش گذاشته شده‌اند. پس از خرید ملک و انتقال سند، باید برای دریافت اقامت، از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت ملاقات کنید و در زمان معین به همراه مدارک لازم به این اداره مراجعه و اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنید.

بر اساس قوانین ترکیه، تنها شرط لازم در این فرایند، شش‌دانگ بودن سند ملک به‌نام متقاضی و یا به‌صورت مشترک به نام اعضای همان خانواده است. به‌جز این هیچ ویژگی خاصی برای ملک خریداری‌شده قید نشده است.

اگر اقامت موقت سه سال تکرار شود و هر سال حداقل ۱۱ ماه در ترکیه اقامت داشته باشید، اقامت دائم ترکیه را دریافت خواهید کرد. اگر ۵ سال از دریافت اقامت دائم بگذرد و هر سال حداقل ۱۱ ماه در ترکیه اقامت داشته باشید، موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه خواهید شد.

 

قیمت خانه در ترکیه

در مورد قیمت ملک، از نظر قانون محدودیتی برای حداقل سرمایه جهت خرید ملک در ترکیه وجود ندارد، اما درباره قیمت خانه در ترکیه باید اطلاعاتی به دست بیاورید.

قیمت خانه در ترکیه به عوامل مختلفی مانند شهر و محله، وجود ملک در برج‌ها و پروژه‌های بزرگ و مجهز، سن بنا، امکانات ملک و عوامل دیگر بستگی دارد. اما به‌طور معمول قیمت خانه در ترکیه از متری ۳ تا ۷هزار لیر متغیر است. برای خرید خانه کوچک معمولی در حد ۵۰ متر، باید حداقل ۱۵۰هزار لیر داشته باشید.

در مورد شهرهایی که می‌توانید در آن‌ها ملک بخرید هم فقط به سلیقه متقاضی بستگی دارد. اگر شهرهای مدرن، بزرگ و پرجمعیت را دوست دارید، خرید ملک در شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر مناسب است. اگر هم دوست‌دار طبیعت و فضای سبز هستید، یا دنبال خرید خانه ارزان در ترکیه هستید، شهرهایی مانند آنتالیا، آنالیا و مارماریس انتخاب‌های خوبی هستند.

 

آیا ملک خریداری‌شده در ترکیه را می‌توان اجاره داد؟

با توجه به اینکه نرخ اجاره خانه در ترکیه در مقایسه با ایران بالاتر است، و سرمایه شما در اقتصاد پویا و روبه‌رشدی به ملک تبدیل شده، می‌توان گفت که یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد، خرید و اجاره دادن ملک در ترکیه است.

مادامی که ملک مذکور به نام شما باشد، اقامت یکساله ترکیه تمدید خواهد شد. بنابراین شما می‌توانید با اجاره دادن آن ملک،‌ کسب درآمد کنید.

 

درباره خرید ملک در ترکیه بیشتر بخوانید 

 

 

فرایند خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت

برای دریافت اقامت ترکیه ابتدا باید به این کشور سفر کرده و از املاک مختلف بازدید کنید.

در مورد قیمت املاک در ترکیه به این نکته توجه داشته باشید که در ترکیه کارشناس شهرداری ملک را قیمت‌گذاری می‌کند. قیمتی که کارشناس دولت برای ملک در نظر می‌گیرد، معمولا با قیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد. این اختلاف قیمت زیر ۱۰درصد است. به همین دلیل صاحبان املاک نمی‌توانند قیمت‌های غیرواقعی پیشنهاد دهند. اما در نهایت قیمت تعیین‌شده از سوی کارشناس در سند ثبت می‌شود.

پس از توافق اولیه، پیش‌پرداخت را به حساب مالک واریز کرده و مابقی پول را هم در روز انتقال سند به حساب مالک واریز می‌کنید. کمتر از یک هفته بعد، سند ملک خریداری‌شده در ترکیه تحویل شما می‌شود.

توجه داشته باشید که بدون افتتاح حساب بانکی، خرید ملک در ترکیه امکان‌پذیر نیست. زیرا وجه پرداختی بابت خرید ملک، باید از حساب شما به حساب مالک منتقل شود و ارائه فیش بانکی آن برای انتقال سند الزامی است.

سپس از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه می‌کنید. در زمان معین که معمولا کمتر از یک ماه است، با در دست داشتن کلیه مدارک به اداره مهاجرت مراجعه می‌کنید و به چند پرسش ساده پاسخ می‌دهید.

در نهایت کارت اقامت یکساله ترکیه به آدرس همان خانه‌ای که در ترکیه خریده‌اید ارسال می‌شود.

 

انواع روش‌های خرید ملک در ترکیه

انتخاب و خرید ملک در ترکیه به دو روش ممکن است که هرکدام مزایا و محدودیت‌هایی دارند. در ادامه این مقاله با مزایا و محدودیت‌های هر روش و هزینه‌های لازم برای دریافت اقامت با خرید ملک در ترکیه آشنا شوید

اگر دنبال خرید ملک در مجتمع‌های مسکونی بزرگ و برج‌ها هستید، باید بدانید این پروژه‌ها معمولا در مناطق خوب شهر، همراه با چشم‌اندازهای عالی هستند. انواع امکانات شهری مانند مراکز خرید، بیمارستان، مدارس، پارک‌ها و… هم در اطراف مجتمع‌های مسکونی بزرگ و برج‌ها قرار دارند.

این پروژه‌ها از کیفیت و استاندارد بالایی در ساخت برخوردارند. امکانات خوبی مانند استخر، باشگاه، فضای سبز، فروشگاه و… داخل آن‌هاست. معمولا نوساز و به‌اصطلاح کلیدنخورده هستند و امنیت بالایی دارند.

از آنجا که افرادی با سطح اجتماعی بالاتر در این مجتمع‌ها ساکن هستند، معمولا جو بسیار خوبی دارند. نکته مهم دیگر اینکه در صورت خرید خانه در مجتمع‌های مسکونی بزرگ و برج‌ها، نیازی به پرداخت کمیسیون بنگاه هم ندارید.

اما در عین حال محدودیت‌هایی هم وجود دارند که باعث می‌شوند بعضی‌ها برای خرید خانه در ترکیه سراغ پروژه‌های بزرگ نروند. اول اینکه نسبت به خانه‌های سطح شهر قیمت بالاتری دارند. گستره جغرافیایی جهت انتخاب ملک هم اندک است، چون همه شهرها و محله‌ها دارای پروژه‌های بزرگ نیستند.

به همین دلایل بعضی‌ها به‌سراغ خانه‌ها یا آپارتمان‌های معمولی در سطح شهر می‌روند. تعداد این خانه‌ها و گستردگی قیمتشان بیشتر است، بنابراین قدرت انتخاب بالاتری هم به خریدار می‌دهند. در این روش امکان خرید خانه‌های غیرنوساز هم وجود دارد.

اما خرید خانه‌های معمولی و آپارتمان‌های سطح شهر محدودیت‌هایی هم ایجاد می‌کند، از جمله اینکه باید ۳ تا ۵درصد از کل مبلغ خانه به‌عنوان کمسیون بنگاه پرداخت شود.

دیگر اینکه بازدید از این خانه‌ها وقت بیشتری هم می‌گیرد و ناگفته پیداست که امکانات پروژه‌های بزرگ را هم ندارند.

 

مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت با خرید ملک در ترکیه

 • کپی محضری پاسپورت؛

 • ترجمه رسمی شناسنامه؛

 • ترجمه رسمی قباله ازدواج؛

 • سند ملک خریداری‌شده؛

 • فرم درخواست؛

 • ۴ قطعه عکس هویتی سه‌درچهار؛

 • بیمه یکساله.

 

هزینه‌های دریافت اقامت با خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه علاوه‌بر هزینه اصلی که همان پول خانه است، هزینه‌های دیگری هم دارد که باید خودتان را برایشان آماده کنید. این هزینه‌ها عبارت‌اند از:

 • محضری کردن کپی هر پاسپورت: ۲۰۰ لیر؛

 • انتقال سند: ۲تا ۳درصد مبلغ کل ملک خریداری‌شده؛

 • عوارض شهراری: ۲تا ۳درصد مبلغ کل ملک خریداری‌شده؛

 • کمیسیون بنگاه: ۳تا ۵درصد مبلغ کل ملک خریداری‌شده؛

 • پول خاک: ۸۰ دلار + ۸۹ لیر به‌ازای هر نفر؛

 • بیمه: ۳۰۰ الی ۸۰۰ لیر به‌ازای هر نفر، بسته به سن متقاضی؛

 

حق کار در ترکیه برای افراد متقاضی اقامت با خرید ملک در ترکیه

هر فرد با هر روشی که موفق به دریافت اقامت ترکیه می‌شود، باید برای کار کردن در ترکیه، از اداره کار و امور اجتماعی این کشور اجازه کار دریافت کند.

برای دریافت اجازه کار در ترکیه دو راه وجود دارد: اول اینکه کارفرمای ترک شما را به‌صورت رسمی استخدام و بیمه کند. در این حالت با مدارک استخدام خود به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه مراجعه و اجازه کار دریافت می‌کنید. دوم اینکه در ترکیه شرکتی ثبت کرده و به‌عنوان مالک آن شرکت به اداره کار و امور اجتماعی مراجعه و اجازه کار دریافت کنید.

 

مزایای خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه

با خرید ملک در ترکیه می‌توانید برای خود، همسر و تمام فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت ترکیه بگیرید. اگر هم فرزند بالای ۱۸ سال دارید، می‌توانید او را در سند خانه شریک کنید تا برای او هم اقامت ترکیه بگیرید. البته باید بدانید که مأمور سفارت ترکیه در این خصوص آزادی و اختیار عمل دارد و می‌تواند این درخواست را رد کند.

خرید ملک در ترکیه و مهاجرت و اقامت از این طریق مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • تبدیل سرمایه از ریال به لیر؛

 • قیمت مناسب خانه در ترکیه؛

 • نرخ بالاتر اجاره ملک در ترکیه؛

 • امان‌کار یا تأسیس شرکت در ترکیه با داشتن اقامت این کشور؛

 • سهولت در انجام امور مربوط به سفارت‌خانه‌های سایر کشورها در ترکیه؛

 • پاسپورت ترکیه بیست‌وهشتمین پاسپورت معتبر دنیاست؛

 • امکان تحصیل رایگان برای بچه‌ها در ترکیه در صورت داشتن اقامت این کشور؛

 • و خدمات خوب بیمه و درمان تقریبا رایگان برای دارندگان اقامت ترکیه.

 

جمع‌بندی اقامت با خرید ملک در ترکیه

همان طور که گفته شد، بر اساس قوانین کشور ترکیه، هر فردی می‌تواند با خرید ملک در ترکیه نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کند. این اقامت تا زمانی که ملک خریداری‌شده در تملک متقاضی باشد، تمدید می‌شود.

البته برای تمدید اقامت ترکیه از طریق خرید خانه هیچ تضمینی وجود ندارد، اما مادامی که مالکیت خانه را حفظ کرده و آن را نفروشید، حداقل ۲ هفته در سال را در ترکیه به سر ببرید و مرتکب جرائم کیفری، چه در ایران و چه در ترکیه نشوید، معمولا این اقامت تمدید می‌شود.

نکته قابل‌توجه اینکه در این روش شرط حضور وجود ندارد. صرفا با دو هفته اقامت در سال، می‌توانید اقامت یکساله ترکیه را تمدید کنید. البته به یاد داشته باشید که برای دریافت اقامت دائم و اخذ پاسپورت ترکیه، باید هر سال حداقل ۱۱ ماه در ترکیه اقامت داشته باشید.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.