جمعه 15 اسفند 1399
Flowers
  • دوشنبه 21 مهر 1399
  • دسته‌بندی:
  • ترکیه
  • کد خبر: 4654
  • منبع : turkishmag

آشنایی با شرایط و روش های سرمایه گذاری در ترکیه

آشنایی با شرایط و روش های سرمایه گذاری در ترکیه

کشور ترکیه ازجمله کشورهایی است که در سالهای اخیر برای بهبود بخشیدن به بخش اقتصاد و جذب سرمایه‌گذار خارجی تلاش زیادی کرده است.

تأمین بخشی از کسری بودجه این کشور از طریق جذب سرمایه‌های خارجی از فواید این کار است و دولت برای تشویق هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران مزایای دولتی زیادی را نظر گرفته است.

راه های سرمایه گذاری در ترکیه

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت ؛ کشور ترکیه ازجمله کشورهایی است که در سالهای اخیر برای بهبود بخشیدن به بخش اقتصاد و جذب سرمایه‌گذار خارجی تلاش زیادی کرده است.

تأمین بخشی از کسری بودجه این کشور از طریق جذب سرمایه‌های خارجی از فواید این کار است و دولت برای تشویق هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران مزایای دولتی زیادی را نظر گرفته است.

شهروندان ایران نیز در سالهای اخیر استقبال زیادی از سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه داشته‌اند. به‌عنوان‌مثال میزان سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در بخش مسکن ترکیه نسبت به سال گذشته 2 برابر شده است.

در ادامه مقاله با روش‌های دیگر سرمایه گذری در کشور ترکیه آشنا خواهیم شد.

دولت ترکیه از سال 2017 برای جذب هر چه بیشتر سرمایه خارجی در این کشور راه‌های سرمایه‌گذاری متنوعی را ایجاد کرده است.

این کار در کنار طرح‌های تشویقی دولت باعث شده است افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه افزایش چشم‌گیری داشته باشد. با توجه به ارتباط مؤثر اقتصاد ترکیه با دیگر کشورهای جهان، اقتصاد این کشور برای سرمایه‌گذاران بازدهی مناسبی را در پی داشته است.

خرید ملک در ترکیه ازجمله سودآورترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه است، به شکلی از سال 2011 تا 2017 سرمایه‌گذاری در این بخش بازدهی 3000 برابر را داشته است.

بعد از زمین، بورس، طلا، سود بانکی و بخش مسکن بیشترین بازدهی را داشته‌اند.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

اولین روش سرمایه‌گذاری که به افراد پیشنهاد می‌شود، سرمایه‌گذاری در بازار مسکن است. خرید ملک در ترکیه از قدیمی‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است که سود مناسبی را نصیب شما خواهد کرد.

علاوه بر اینکه می‌توانید صاحب یک آپارتمان مدرن و مجهز شوید می‌توانید اقامت ترکیه را نیز به دست آورید. اگر ازجمله افرادی هستید که سالانه چندین مرتبه به ترکیه سفر می‌کنید خرید یک ملک می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد؛ تا علاوه بر یک سرمایه‌گذاری پرسود از هزینه هتل نیز خلاص شوید.

در سالهای گذشته حداقل سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک در حدود یک‌میلیون دلار بود که اخیراً به 250 هزار دلار کاهش‌یافته است.

سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی

روش آسان دیگر برای سرمایه‌گذاری در ترکیه سپرده بانکی است. شبکه بانکی ترکیه به شبکه بانک‌های جهانی متصل است و روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری را به شما پیشنهاد می‌دهد.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه برای شهروندان خارجی 500 هزار دلار است که باید برای مدت سه سال در بانک بماند. بعد از سه سال شما می‌توانید اقامت ترکیه را از طریق سپرده‌گذاری بانکی به دست آورید.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام

اگر با بازار سرمایه‌گذاری و بورس آشنایی داشته باشید سرمایه‌گذاری در بازار بورس نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری شما باشد.

ورود به بازار سرمایه با شناخت کافی و شناسایی سهام ارزشمند می‌تواند سود خوبی را برای شما داشته باشد. حداقل مقدار سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق بازار سهام برای اخذ اقامت 500 هزار دلار آمریکا است.

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

یکی دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه خرید اوراق قرضه دولتی است. برای خرید این اوراق باید از طریق وزارت دارایی و خزانه‌داری این کشور اقدام کنید. با خرید و نگهداری این اوراق به مدت سه سال می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید 
مقایسه وضعیت مسکن در استانبول و تهران از دید گردشگران
اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه
 

سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌گذار در املاک

شرکت‌های زیادی در کشور ترکیه در زمینه املاک و مستغلات فعال هستند و این بازار از رونق چشم‌گیری برخوردار است.

دولت ترکیه برای پیشرفت این صنعت اقدام به جذب سرمایه‌گذاران خارجی کرده است و مزایای زیادی برای آن‌ها در نظر گرفته است. اگر شما به میزان 500 هزار دلار آمریکا در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنید می‌توانید اقامت ترکیه را اخذ کنید.

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

سرمایه‌گذاری در زمینه کارآفرینی و اشتغال از دیگر زمینه‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه است. دولت ترکیه نیز از کسانی که در این کشور شغل ایجاد کنند حمایت همه‌جانبه می‌کند.

طبق قانون قدیمی کارآفرینان خارجی درصورتی‌که برای 100 نفر از شهروندان ترکیه شغل ایجاد می‌کردند واجد دریافت اقامت می‌شدند؛ اما طبق قانون جدید تنها اشتغال 50 نفر کافی است.

 سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه

سرمایه گذران خارجی برای انتخاب کشور مدنظر خود برای سرمایه‌گذاری علاوه بر کسب سود، مزایای تخصیص‌یافته از سوی دولت را نیز مدنظر قرار می‌دهند.

دولت ترکیه نیز برای حضور در صحنه رقابت جذب سرمایه‌گذار خارجی، مزایای زیادی را برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته است. ازجمله مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه اخذ اقامت ترکیه، تحصیل رایگان و استفاده از خدمات درمانی رایگان است.

علاوه بر این‌ها دولت ترکیه مزایای دیگری را نیز برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

اولین مزیت حذف مالیات بر ارزش‌افزوده از ماشین‌آلات و تجهیزات خریداری‌شده برای سرمایه‌گذاری است. دومین مزیت معافیت گمرکی برای کسانی که در بخش تولید سرمایه‌گذاری کرده‌اند و قصد خرید دستگاه و ماشین‌آلات دارند.

تخفیف مالیاتی از دیگر امتیازاتی است که به سرمایه‌گذاران داده می‌شود. از دیگر مزایا پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی کارگران است که از سوی دولت ترکیه پرداخت می‌شود.

این حمایت بدون محدودیت تا 10 سال اعتبار دارد. اختصاص زمین مناسب برای سرمایه‌گذاری، تخفیف مالیات بر درآمد، تخفیف نرخ بهره وام بانکی از دیگر مواردی هستند که. دولت ترکیه به سرمایه‌گذاران اختصاص داده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.