دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers
  • سه شنبه 06 اسفند 1398
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4173
  • منبع : فارس

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

مستاجران به سختی خانه اجاره می‌کنند

مستاجران به سختی خانه اجاره می‌کنند

این روزها دولت به دنبال موفقیت مسکن ملی و تکمیل پروژه مسکن مهر دولت قبل است و مجلسی‌ها هم جشن انتخاب مجدد و یا شکست در آن را گرفته‌اند اما ناگزیر از آنکه مستاجران در حال تجربه جدیدی از رشد نرخ اجاره بهاهستند.

به گزارش  ملک هفت به نقل از فارس، این روزها دولت به دنبال شروع مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی و تکمیل مسکن مهر است که از دولت قبل به ارث برده است و مجلسی‌ها سرگرم گرفتن جشن انتخاب مجدد و یا عدم موفقیت در انتخابات دوره یازدهم شده‌اند و موضوع مهم بخش مسکن یعنی مستاجران را فراموش کرده‌اند.

هنوز چند ماهی به شروع فصل نقل و انتقالات مسکن باقی مانده است، اما خبرها از بازار ملک بیانگر از این است که نرخ اجاره بها رو به افزایش گذاشته است.حال سوال این است که چرا مجلسی‌ها و دولتی ها اقدامی برای بازار اجاره مسکن انجام نمی دهند.

تصور همگان بر این است که نقل و انتقالات مسکن تنها  وابسته به روزهای تابستان است اما این روزها نیز شاهد این هستیم که ارائه واحدهای مسکونی برای مستاجران بسیار کم است و همین نبود ارائه و فایل جدید برای مستاجران دردسرساز شده و نرخ اجاره بهای ملک را افزایش داده است.

هفت میلیون خانوار در ایران مستاجر هستند

آمارها نشان می‌دهد که هفت میلیون خانوار در ایران مستاجر میباشند و هر خانوار ایرانی را اگر سه نفر بدانیم می توان گفت بیش از بیست میلیون نفر با موضوع جابجایی و کلمه مستاجری به خوبی آشنا میباشند. حال اگر یک خانوار ایرانی با درآمد پایین و حداقلی برای تأمین مسکن خود به‌ طور میانگین 12 ‌میلیون تومان تا 15 میلیون تومان در سال هزینه ‌کند می‌توان گفت بیش از نیمی از درامد خود را صرف اجاره بها می کند. حال سوالی که این روزها مطرح است این است که در روزهای پایانی سال چرا باید نرخ اجاره بهای ملک رشد یابد.

حال اگر متوسط سهم هزینه ملک از سبد هزینه سالانه خانوارها، ۵۰ درصد تا ۷۰ درصد برای این قشر باشد، به عبارتی بیش از نیمی از درآمدهای مستاجران و هزینه های آنها را این روزها اجاره بها در بر می گیرد و درآمدی برای هزینه در سایر موارد ضروری و روزمره وجود نخواهد داشت.

95 درصد مستاجران را دهک‌های یک تا سه تشکیل می دهند

حمید رضا مومنی کارشناس اقتصاد مسکن می گوید: دهک‌های یک تا سه و متوسط جامعه  را بیش از 95 درصد مستاجران کشور تشکیل می دهد پس بنابراین اگر به این قشر از جامعه بی توجهی شود و نرخ اجاره بها بیش از حد و بالاتر از نرخ تورم رشد یابد این قشر از جامعه متحمل هزینه های زیادی شده و توانایی مالی آنها به شدت تنزل می یابد.

وی افزود: وقتی بیش از بیست میلیون نفر در کشور درگیر موضوع اجاره و اجاره نشینی هستند پس دولت باید برای بخش مسکن و مسکن ملکی یارانه اختصاص بدهد و این موضوع را از یک نقطه ای آغاز کند تا حل شود.

اگر چه این روزها بحث ورود دولت به بازار اجاره مطرح است و گفته می شود دولت قصد دارد با ایجاد نظام اجاره داری حرفه ای مشکل مستاجران را تا حدودی حل کند اما به نظر می رسد مشکل این روزهای بازار اجاره نبود ارائه و بالا بودن  درخواست است.

پس آیا این اقدام دولت به همین سرعت می تواند تاثیرگذار باشد و سهم سبد هزینه سالانه خانوارها را کاهش دهد.

ارائه مسکن ملکی می‌تواند اجاره نشینی را در کشور کاهش دهد

افشین پروین پور کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در برخی کشورهای اروپایی متوسط سهم هزینه مسکن از درآمد خانوار، کمتر از ۲۰ درصد است، گفت: رسیدن به این عدد بسیار سخت است.اما تاکید می کنم که تا زمانی که ارائه ملک افزایش نیابد هیچ طرح و برنامه‌ای نمی تواند مشکل اجاره و مستاجران را به طور قطعی حل کند.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که ارائه ملک افزایش نیابد و بازار مسکن متعادل نشود بازار مسکن و بازار اجاره بها متعادل و کنترل نخواهد شد، ادامه داد: باید به سمت ارائه ملکی و رشد تولید مسکن حرکت کنیم، چرا که تا زمانی که ارائه رشد نیابد و درخواست مسکن در بازار اجاره تنزل نیابد نرخ اجاره بها متعادل نمی شود.

پروین پور در پاسخ به این سئوال که آیا ساخت واحدهای استیجاری می تواند به بخش اجاره نشینی کمک کند گفت: در برخی کشورهای اسکاندیناوی که رشد جمعیت آنها و میزان ازدواج در آن کشور پایین است ساخت واحدهای استیجاری رونق دارد اما این موضوع در ایران نمی تواند مناسب باشد چرا که در ایران رشد جمعیت بالا است و سالانه 800 هزار ازدواج در کشور به ثبت می‌رسد پس ساخت مسکن استیجاری یک نظر اشتباه است.

ارائه ملک های اجاره ای نایاب است

لطفی یک عضو هیات مدیره اتحادیه املاک با اشاره به اینکه این روزها وضعیت ارائه واحدهای مسکونی اجاره ای بسیار کم و نایاب شده اظهار کرد:نبود ارائه مناسب و فایل مناسب مسکن باعث شده تا نرخ اجاره بهای مسکن در مشاوران املاک این روزها افزایشی شود.

وی در پاسخ به این سئوال که نرخ اجاره بها تابع قیمت ملک است و همانطور که می دانید قیمت ملک افزایشی نبوده است .حال که قیمت ملک افزایش نیافته و فصل نقل و انتقالات نیست پس چرا نرخ اجاره بهای ملک باید افزایش پیدا کند اظهار کرد:یک دوره ای اینگونه بود که تغییرات قیمتی فقط در فصل نقل و انتقالات ملک رخ می داد وضعیت اقتصادی نامشخص و افزایش نقدینگی و تورم باعث می شود تا اکثر مالکان زورشان به مستاجرها برسد.

وی ادامه داد: اکثر مستاجران به علت نبود واحد مسکونی اجاره ای با مالکان به توافق می رسند و قرارداد خود را تمدید مینمایند و همین موضوع نیز به ضرر مشاوران املاک تمام می شود.

اغلب مشاوران املاک می‌گویند که به هر طرف نرخ اجاره بها همواره تابع قیمت ملک میباشد و زمانی که قیمت ملک افزایش می یابد نرخ اجاره بها نیز تحت تاثیر  آن بالا می رود.

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص اینکه مگر نه اینکه نرخ اجاره بهای ملک را باید قیمت ملک تعیین کند اظهار کرد: نرخ اجاره بها تابع قیمت ملک بوده و هست و این موضوع در تمام دنیا حاکم بوده است، اما اینکه افزایش اجاره بها باید همواره متناسب با افزایش و یا کاهش قیمت ملک باشد، اینطور نیست.

وی افزود:به هر حال وقتی شرایط اقتصادی به شکل نامناسبی درآمدها را کاهش می دهد برخی مالکان مسکن نرخ اجاره بهای خود را افزایش می دهند و چون نظارتی هم نیست می بینیم که مستاجران مجبور به پذیرش قیمت های اعلام شده از سوی مالکان می شوند. حال وقتی قیمت ملک رشد ندارد اما نرخ اجاره افزایشی است موضوعی است که باعث تعجب خود املاکی‌ها شده است.

افزایش تعداد مستاجران در دو سال گذشته

مهدی روانشادنیا یک کارشناس مسکن در خصوص اینکه چرا در روزهای پایانی سال باید نرخ اجاره بهای ملک افزایش یابد اظهار کرد:نمی توان با قاطعیت در خصوص اینکه چون فصل نقل و انتقالات نیست پس نباید اجاره بها افزایش پیدا کند چرا که رفتار بازار اجاره با بازار خرید و فروش مسکن کاملا متفاوت است.

وی ادامه داد: با رشد شدید قیمت ملک در دو سال گذشته و کاهش قدرت خرید تعداد مستاجران رو به فزونی گذاشته است.پس اینکه اجاره بها فقط یک بار آنهم در سال و آنهم در فصل نقل و انتقالات افزایش یابد چندان درست نمیباشد.

وی ادامه داد:به هم خوردن تعادل بازار مسکن و نبود ارائه باعث شده تا نرخ اجاره بها در روزهای پایانی سال هم دستخوش تغییر و تحول شود.

کمبود ارائه دست مالکان را در بالا بردن نرخ اجاره بالا برده است

خیامی یکی از مشاوران املاک در منطقه 11 گفت: متاسفانه این روزها نبود فایل اجاره مسکن برای ما املاکی‌ها هم جای سوال است که در روزهای پایانی سال چرا باید تعداد مراجعه کنندگان تا این حد بالا برود.

او می گوید:ارائه پایین مسکن برای اجاره باعث شده تا درخواست برای اجاره ملک افزایش یابد و همین موضوع دست مالکان را در بالا بردن نرخ اجاره بالا برده است.

وی افزود: فایل مورد نظر اجاره مسکن در اکثر مشاوران املاک کمیاب شده است و به نظر می رسد افزایش درخواست و کمبود عرضه باعث شده تا نرخ اجاره بهای مسکن در روزهای غیر حساس از لحاظ جابجایی رو به بالا باشد.

افزایش 31 درصدی اجاره در 8 ماه امسال

بر اساس آمارهای بانک مرکزی نرخ اجاره ملک در تهران و مناطق شهری در حالی در ۸ ماه امسال نسبت به سال قبل ۳۱.۷ درصد رشد یافته که قیمت مسکن تغییر چندانی نداشته است.حال اگر در روزهای آینده نظام اجاره داری حرفه ای هم تصویب نهایی و حتی اجرایی شود تا زمان نقل و انتقالات نمی تواند موجب ثبات قیمتها شود.

دولت باید برای علاج بخشی در بازار اجاره به سمت تولید و ارائه ملک برود.اما تولید مسکن یک موضوع و ارائه  ان یک موضوع دیگری است چرا که تا زمانی که قانونی برای  ارائه ملک های تولید شده نداشته باشیم و قانونی هم برای مقابله با سوداگران نداشته باشیم، نمی توانیم به تعادل بازار اجاره و خرید مسکن خوشبین باشیم.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.