چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers
  • پنجشنبه 29 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4430
  • منبع : رادیو تهران من

نماینده خلخال؛ نمی‌توانم خانه بگیرم/ وضعیت مسکن در تهران گران است

نماینده خلخال؛ نمی‌توانم خانه بگیرم/ وضعیت مسکن در تهران گران است

آقای نظری نماینده‌ی خلخال در گفتگوی رادیویی اخیراً اظهار داشتند که مردم با حقوق ۵۰ سال پیش خود نمی‌توانند خانه بخرند. در اقتصادی که دلالان همه‌کاره باشند، آن اقتصاد نمی‌تواند مشکلات مردم را حل کند

نمایندگان مجلس هم از گرانی مسکن به ستوه آمدند!

سیدغنی نظری نماینده خلخال در مجلس یازدهم، اخیراً در گفتگو با برنامه رادیویی " تهران من" گفته است: مسکن امروز یک معضل اساسی است و باعث بالا رفتن سن ازدواج جوانان می‌شود و بحران‌های اجتماعی ایجاد می‌کند و نا امیدی و ضعف و افسردگی در بین مردم به وجود می‌آورد.

جزئیات اعتراض نماینده خلخال به گرانی مسکن

سیدغنی نظری نماینده خلخال در مجلس یازدهم در گفتگویی که اخیراً با برنامه رادیویی " تهران من" داشتند، گفتند: آقای اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی چند روز پیش در مجلس حضور داشتند و گزارش‌هایی درباره وضعیت مسکن ارائه دادند. بنده هم نسبت به آن گزارش‌ها اعتراضاتی داشتم، اعتراضات من بر این مبنا بود که آنچه را که شما توصیف می‌کنید در وضعیت عمومی آن‌طور نیست. قبلاً می‌گفتند که وضعیت مسکن در تهران گران است، تهران به عنوان پایتخت و یک شهر پرجمعیت و متراکم شناخته شده است اما آلان متأسفانه در مناطق شهرهای کوچک هم مسکن گران شده است.

در ادامه گفته‌هایشان اضافه کردند که: یعنی موضوع عدم نظارت جدی بر قیمت مسکن و مالیات نگرفتن از مالکین خانه‌های خالی که قانون است باعث افزایش قیمت‌ها شده است، ما امروزه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی خالی داریم و همین باعث شده است که قیمت مسکن بالا برود.

وی افزود: من از آقای وزیر خواهش کردم و گفتم شما سامانه جامع املاکی دارید و این‌ها را با این سامانه شناسایی کنید و این واحدها اگر به بازار تزریق بشود بر تعادل قیمت مسکن تأثیرگذار است. این یک فرمول دو دو تا چهارتا است: قیمت زمین به اضافه مصالح ساختمانی و اگر یک سودی را هم در نظر بگیریم قیمت یک ساختمان معمولی و معقول می‌شود، اما امروزه متأسفانه قیمت‌هایی که برای خرید و فروش است از هیچ قاعده و فرمول اقتصادی تبعیت نمی‌کند و این یک واقعیت است که اگر یک کارمندی امروز بخواهد تا ۵۰ سال حقوق خود را جمع کند و اصلاً هیچ‌چیزی نخورد و دست به پول خود نزند، باز هم نمی‌تواند مسکن بخرد.

نماینده مجلس خلخال تائید کرد که: وقتی که عزیزان به مسکن مهر ایراد می‌گرفتند ما انتظار داشتیم که ۲ برابر مسکن مهر با عنوانی که گفتند تولید بشود اما هیچ اتفاقی نیفتاد. مسکن امروز یک معضل اساسی است و باعث بالا رفتن سن ازدواج جوانان می‌شود و بحران‌های اجتماعی ایجاد می‌کند و نا امیدی و ضعف و افسردگی در بین مردم به وجود می‌آورد. شما ملاحظه می‌کنید کسانی که مسکن ندارند همیشه دغدغه مسکن دارند که مثلاً فردا کجا را اجاره کنم یا خوشحال است که امسال توانسته است جایی را اجاره کند.

ایشان در مورد افزایش لحظه به لحظه‌ی قیمت مسکن، گفت: من به عنوان یک نماینده از شهرستان آمده‌ام، من قبلاً در تهران بوده‌ام اما آلان نمی‌توانم در تهران خانه بگیرم، وقتی من به عنوان نماینده نمی‌توانم خانه بگیرم، آن‌کسی که تازه شروع به کار کرده است و در یک نهادی استخدام شده است چگونه می‌تواند خانه پیدا کند؟ من در بعضی از بنگاه‌ها فکر کردم که قیمت فروش آن خانه را می‌گویند اما منظورشان رهن یا اجاره بود و من خیلی تعجب کردم.

این نماینده مجلس یازدهم در مورد کاهش روند ساخت‌وسازها در چند سال اخیر خاطرنشان کرد که: یک زمانی بحث عرضه و تقاضا است و یک زمانی بحث دلالی است. امروزه بحث خودروها را دیدید که مثلاً در یک پارکینگ سازمان دولتی خودرو صفر دپو شده است، این موضوع بسیار بدی است، بحث دلالی خیلی اثر منفی دارد. در اقتصادی که دلالان همه‌کاره باشند، آن اقتصاد نمی‌تواند مشکلات مردم را حل کند چون دلال جایگاه و پایگاهی برای مالیات ندارد و قابل شناسایی نیست، البته می‌شود آن‌ها را از کد ره‌گیری و ... شناسایی کرد، کافی است که نظارت عریض و طویل راه و شهرسازی مقداری جدی‌تر باشد و یک اداره کل نظارت بر مسکن تشکیل دهند و آن اداره کل، با همکاری سازمان تعزیرات می‌تواند کارهای خوبی انجام دهد اما من نمی‌دانم چرا اراده‌ای در برخی از دوستان وجود ندارد که معضل مسکن حل شود.

بیشتر بخوانید
تحولات دو ماه اول سال 99 بازار مسکن
کارگران هم خانه دار خواهند شد

آقای نظری نماینده‌ی خلخال در خصوص عملیاتی و اجرایی شدن مسکن ملی گفت: ما امیدوار هستیم مسکن ملی که مردم برای آن ثبت‌نام می‌کنند و با هزار و یک امید به دنبال آن هستند اجرایی شود و ما هم به دولت کمک می‌کنیم، انشالله که سیاسی نباشد چون ما مسئولیت شرعی داریم و اینکه سال اول دولت است یا آخر اصلاً مطرح نیست. اگر دولت جدی باشد ما به او کمک می‌کنیم و اگر جدی نباشد ما در خصوص حل مشکلات مردم با هیچ کسی تعارف نداریم و قطعاً از ابزارهای نظارتی استفاده خواهیم کرد.

نماینده خلخال در مورد برنامه مجلس برای تغییر رویه‌ها در بازار مسکن، اعلام کرد: ما در مجلس که یک مجلس انقلابی و جدی است به مردم قول داده‌ایم که مجلس به رأس امور بازگردد. اکثر مجلس به خصوص آقای قالیباف با ما همراه هستند که باید برای حل معضل و مشکل اقتصادی مردم قدم برداریم و یکی از اولویت‌های اساسی بحث مسکن است. دولت عزیز و بزرگوار که یک سال از عمرش باقی مانده است هر طرحی بدهد که در راستای کمک به قشر مستضعف و آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین باشد ما به آن طرح کمک می‌کنیم؛ یعنی هر لایحه‌ای را که دولت در راستای این موضوع بدهد، مجلس به عنوان یک همکار می‌تواند با آن‌ها همکاری داشته باشد، ضمن اینکه دوستانی هستند که در خصوص مسکن برنامه‌هایی دارند که من بعداً مفصلاً خدمت شما ارائه می‌کنم.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.