Flowers
سه شنبه 29 مهر 1399
یکشنبه 29 تیر 1399

گزارش وضعیت بازار مسکن تهران در خرداد 1399

گزارش وضعیت بازار مسکن تهران در خرداد 1399

بررسی معاملات انجام‌شده در شهر تهران توسط بانک ملی و بر اساس آمارهای دفاتر املاک نشان می‌دهد که 14 درصد معاملات انجام‌شده در دامنه قیمتی 600 تا 800 میلیون تومانی انجام‌شده است.

این گزارش تهیه‌شده از اطلاعات خام دفاتر املاک شهر تهران است که توسط اداره بررسی‌ها و آمار بانک ملی جمع آوری شده است

گزارش خرداد ماه بازار مسکن

به گزارش پایگاه خبری هفت ملک؛ این گزارش تهیه‌شده از اطلاعات خام دفاتر املاک شهر تهران است که توسط اداره بررسی‌ها و آمار بانک مرکزی جمع آوری شده است. بر طبق اطلاعات به‌دست‌آمده:

  • تعداد معاملات مسکن انجام‌گرفته در شهر تهران در خرداد 1399، 10 هزار معامله  بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به 80 درصد افزایش داشته است.
  • در خردادماه سال جاری قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران به‌طور میانگین 18 میلیون و 950 هزار تومان بوده که نسبت به خرداد سال گذشته 40 درصد افزایش قیمت را شاهد هستیم.

بررسی حجم معاملات انجام‌ شده در خرداد ماه

همان‌طور که گفته شد این بررسی فقط در مورد شهر تهران انجام شده است. طبق آمار از 10778 معامله انجام‌گرفته در خردادماه تعداد واحدهای نوساز و تا 5 سال ساخت نزدیک به 38 درصد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حدود 8/. کاهش داشته است. بعدازآن خانه‌های 6 تا 10 سال و بیش از 20 سال ساخت قرار می‌گیرند که به مقدار معاملات آن‌ها افزوده‌شده است.

 توزيع تعداد آپارتمانهاي مسکوني معامله شده در شهر تهران بر حسب عمر بنا

همچنین بررسی حجم معاملات برحسب مناطق 22 گانه شهر تهران نشان می‌دهد که منطقه 5 تهران بیشترین معاملات و 15 درصد را به خود اختصاص داده است. بعدازآن مناطق 2 و 4 به ترتیب 9 و 8 درصد معاملات را انجام داده‌اند؛ و درمجموع 73 درصد معاملات مسکن شهر تهران مربوط به 10 منطقه شهر تهران و به ترتیب در مناطق 5، 2 ،4 ،10، 14 ،7 ،1 ،8 ،11 ،3 انجام‌شده و 26 درصد باقی معاملات در مناطق دیگر انجام شده است.

 توزيع مناطق شهر تهران برحسب سهم از تعداد معاملات انجام شده در خرداد 1 نمودار 1399 ماه

بررسی تحولات قیمت مسکن در خردادماه

بررسی قیمت‌ها و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به‌طور میانگین به 18 میلیون و 950 هزار تومان رسیده است. این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 40 درصد و نسبت به اردیبهشت‌ماه 11 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

متوسط قيمت يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني مناطق شهر تهران

بررسی و مقایسه قیمت بین مناطق 22 گانه شهر تهران نشان می‌دهد بیشترین قیمت مسکن مربوط به منطقه یک شهر تهران با قیمت متری 41 میلیون تومان و کمترین قیمت مربوط به منطقه 18 شهر تهران با 8 میلیون و 800 هزار تومان بوده است. این آمار در مقایسه مدت مشابه سال قبل نزدیک به 53 و 47 درصد افزایش داشته است.

 - عملکرد معاملات انجام شده در شهر تهران 2 جدول

بررسی تحولات بازار مسکن در شهر تهران در 3‌ماه نخست سال

بررسی معاملات انجام‌گرفته در شهر تهران نشان می‌دهد که میزان معاملات انجام‌گرفته در شهر تهران 23 هزار معامله بوده که نسبت به سه‌ماهه نخست سال گذشته 8 درصد افزایش داشته است. در سه‌ماهه فصل بهار قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران 17 میلیون تومان بوده است که نسبت به بهار سال گذشته 37 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عملکرد معاملات انجام شده در شهر تهران در سه 3جدول  ماهه نخست سال 9 هاي 9-139 7

بررسی تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران بیانگر این مسئله است که خانه‌هایی باقیمت 10 تا 12 میلیون تومان در هر مترمربع نزدیک به 10/4 درصد معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص داده‌اند و در رتبه اول قرار دارند. رتبه بعدی مربوط به خانه‌هایی با قیمت 12 تا 14 میلیون تعلق دارد که با فاصله کمی در رتبه دوم قرارگرفته و 10/1 درصد معاملات را به خود اختصاص داده است. نزدیک به 55 درصد کل معاملات انجام‌شده در شهر تهران در خردادماه در رنج کمتر قیمت میانگین شهر تهران یعنی 18 میلیون قرار داشته‌اند.

 - توزيع فراواني تعداد معاملات بر حسب قيمت يک متر مربع بناي واحد مسکوني

اما اگر بررسی‌ها را برحسب متراژ کل خانه انجام دهیم بیشتر معاملات انجام‌شده مربوط به خانه‌های 50 تا 60 متر و 60 تا 70 متر هستند که با مقدار در صد مشابه 14 در صد در رتبه اول قرارگرفته‌اند. خانه‌هایی با زیربنای 70 تا 80 متر و 80 تا 90 متر در رتبه‌های بعدی قرارگرفته و 11 و 9 درصد معاملات مربوط به این متراژها است؛ و بررسی کلی آمار نشان می‌دهد خانه‌های کمتر از 80 متر 52 درصد معاملات مسکن را به خود اختصاص داده است.

 توزيع فراواني تعداد واحدهاي مسکوني معامله شده برحسب سطح زيربن

بررسی معاملات انجام‌شده در شهر تهران توسط بانک مرکزی ایران و بر اساس آمارهای دفاتر املاک نشان می‌دهد که 14 درصد معاملات انجام‌شده در دامنه قیمتی 600 تا 800 میلیون تومانی انجام‌شده است. واحدهای 350 میلیونی تا 600 میلیون تومانی نیز در رتبه بعدی قرار می‌گیرند؛ و به‌طورکلی با بررسی‌های انجام‌شده نزدیک به 50 درصد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در دامنه قیمتی کمتر از 1 میلیارد و 300 میلیون تومانی انجام‌گرفته و نشان از استقبال مردم از خانه‌های کوچک در مناطق مرکزی شهر تهران است.

 - توزيع فراواني تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکوني

بررسی اجاره بهای مسکن در شهر تهران

بررسی شاخص افزایش میزان اجاره‌بها در شهر تهران و کلیه مناطق شهری نشان می‌دهد که کرایه‌خانه نزدیک به 27 تا 30 درصد نسبت به مدت خردادماه سال گذشته افزایش داشته است.

روند رشد قيمت مسکن و اجارهبها در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل

به‌طورکلی میزان معاملات انجام‌شده در شهر تهران در خرداد سال 99، 10هزار معامله بوده است و متوسط قیمت مسکن در شهر تهران نزدیک به 18 میلیون تومان رسیده است. خانه‌های تا 5 سال ساخت مانند سال‌های گذشته بیشترین متقاضی را داشته و نزدیک به 39 درصد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

 متوسط قيمت فروش يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني 4جدول  گانه شهر تهران 22 و تعداد معاملات واحدهاي مسکوني انجام شده در مناطق

دانلود فایل pdf

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.