سه شنبه 28 اردیبهشت 1400
Flowers

لیست پرتال ها و سامانه های دولتی املاک و مستغلات

لیست پرتال ها و سامانه های دولتی املاک و مستغلات

سامانه های متعددی برای ثبت و پیگیری درخواست های مردم در زمینه واگذاری مسکن و تسهیلات مربوط به آن طراحی شده اند. از جمله این سامانه ها می توان به سامانه اقدام ملی مسکن، سامانه ی فرهنگیان فاقد مسکن و سامانه ی وام مسکن اشاره نمود.

سامانه های دولتی مسکن و املاک

سامانه های متعددی برای ثبت و پیگیری درخواست های مردم در زمینه واگذاری مسکن و تسهیلات مربوط به آن طراحی شده اند.

این سامانه ها که به صورت الکترونیکی درخواست های متقاضیان را ثبت می کنند مراجعه های حضوری افراد به سازمان ها را کاهش داده و نقش مهمی در کاهش هزینه های متقاضیان و سازمان های ذیربط داشته اند.

از جمله این سامانه ها می توان به سامانه اقدام ملی مسکن، سامانه ی فرهنگیان فاقد مسکن و سامانه ی وام مسکن اشاره نمود.

کافیست که نگاهی به اخبار تحلیلی مسکن در پایگاه خبری ملک هفت بیندازید تا اطلاعات کاملی از انواع سامانه های املاک و مستغلات در کشور به دست آورید. در ادامه به معرفی برخی از این سامانه ها پرداخته می شود.

سامانه ثبت معاملات و مستغلات

از سال 1387 مصوب شد که تمامی معاملات مسکن در سامانه ی ثبت معاملات املاک و مستغلات که بر روی تارنمای https://www.iranamlaak.ir/ قابل دسترسی است ثبت شود.

به این ترتیب مبایعه نامه ها و قول نامه های دستی اعتبار خود را از دست دادند و امروز تنها قراردادهایی معتبر هستند که توسط مشاورین املاک با مجوز رسمی در این سامانه ثبت شده باشند و دارای کد رهگیری باشند.

کد رهگیری یک کد 13 رقمی است که امنیت معاملات مسکن را تضمین می کند.

برای استعلام کد رهگیری می توان به سامانه یاد شده مراجعه نمود و با وارد نمودن کد ملی، کد رهگیری قرارداد و کد امنیتی از کد رهگیری خود استعلام گرفت.

سامانه وام مسکن

از ابتدای سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا و در تلاش جهت حفظ سلامت کارکنان و مشتریان بانک ها همچنین جهت نیل به اهداف بانکداری الکترونیک، سامانه اطلاعاتی جامعی برای ثبت درخواست های تسهیلات مسکن راه اندازی شد. این سامانه اینترنتی که در پرتال بانک مسکن راه اندازی شده است بر روی تارنمای https://loan.bank-maskan.ir/ قابل دسترسی بوده و متقاضیان می توانند با مراجعه به آن و ثبت درخواست خود و تشکیل پرونده برای دریافت تسهیلات مسکن از بانک مسکن اقدام کنند.

مراحل ثبت درخواست تسهیلات مسکن در این سامانه به این صورت است که ابتدا مشخصات فردی متقاضی وارد می شود سپس تصویر مستندات و مدارک بارگذاری می شود، در مرحله بعدی تسهیلات مورد نظر انتخاب می شود؛ پس از تأیید اطلاعات، هزینه های مربوط پرداخت می گردد و در انتها تأیید نهایی درخواست انجام می شود.

سامانه اقدام ملی مسکن

سامانه ای که برای ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده است مربوط به وزارت راه و شهرسازی است که بر روی تارنمای https://tem.mrud.ir/ قابل دستیابی است. متقاضیانی که ابتدا ثبت نام خود را با ارسال پیامک به سرشماره 300073640 انجام داده اند.

پس از دریافت پیامک تأیید می توانند به این سامانه مراجعه نمایند و اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

مراحل ثبت نام در این سامانه به این صورت می باشد که متقاضی پس از ورود به سامانه، وارد بخش ثبت نام مسکن ملی شده و اطلاعات دقیق محل سکونت، مشخصات فردی متقاضی، مشخصات همسر و فرزندان، سابقه سکونت در شهر مربوط و تعهدات مالی خود را ثبت و تأیید می کند.

سامانه ثبت نام فرهنگیان فاقد مسکن

فرهنگیان فاقد مسکن برای ثبت درخواست خود جهت دریافت تسهیلات مسکن می توانند در زمان های اعلام شده به سامانه http://maskan.medu.ir/ مراجعه نمایند. برای ورود به سامانه لازم است که شماره پرسنلی، کد ملی و شماره شناسنامه متقاضی وارد شود.

شایان ذکر است که معلم های حق التدریسی که دارای کد پرسنلی می باشند و اطلاعات آن ها در سیستم حقوق و دستمزد آموزش و پرورش موجود است نیز می توانند در سامانه اطلاعات خود را ثبت نمایند.

سامانه سجام برای ثبت نام وام مسکن

برای دریافت وام مسکن از محل سپرده گذاری یا اوراق مسکن ابتدا لازم است که متقاضی با مراجعه به بانک، فرم های مربوط به تسهیلات اوراق مسکن را تکمیل کند. پس از بررسی هایی که توسط بانک انجام می گیرد در صورتی که متقاضی واجد شرایط باشد باید برای خرید اوراق مسکن اقدام نماید.

برای خرید اوراق مسکن که با نماد تسه در بورس عرضه می گردند متقاضی بایستی برای دریافت کد بورسی به سامانه سجام که بر روی تارنمای https://www.sejam.ir/ قابل دسترسی است مراجعه نماید. پس از خرید اوراق و تحویل آن ها با بانک، پیش نویس قرارداد اعطای وام مسکن از محل اوراق تسه انجام می شود.

پس از ارسال پیش نویس قرارداد به دفتر اسناد رسمی و ثبت آن، سند رهنی امضا شده در پرونده متقاضی ثبت می شود و کارت اقساط متقاضی صادر می شود.

سامانه املاک و اسکان

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت در بهمن ماه گزارش کرده است سامانه املاک و اسکان که از برنامه های وزارت راه و شهرسازی است برای ساماندهی به بازار اجاره مسکن و وضع مالیات بر خانه های خالی طراحی شده است.

این سامانه بهمن ماه سال 1398 رو نمایی شد و در حال حاضر در حال تکمیل می باشد.

بنابر نظر کارشناسان راه اندازی این سامانه می تواند به جمع آوری اطلاعات بازار مسکن و شناسایی خانه های خالی کمک نماید.

برای تکمیل این سامانه لازم است که تمامی اطلاعات مربوط به مالک، نوع ملک، محل استقرار و پلاک ثبت شده برای هر واحد مسکونی ثبت گردد.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.