جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers

شرایط لازم و فرآیند دریافت حکم تخلیه

شرایط لازم و فرآیند دریافت حکم تخلیه

موضوع اجاره ملک یکی از چالش انگیزترین قراردادهاست که مشکلات متعددی برای فرد مالک یا اجاره کننده آن به وجود می آورد.

مستأجر و موجر بر اساس قرارداد اجاره نسبت به یکدیگر تعهداتی دارند؛ در صورتی که هر یک از آن ها به تعهدات و وظایف خود عمل نکنند قانون گذار راهکارهایی برای برخورد با آن ها ارائه داده است.

فرآیند دریافت حکم تخلیه

برای دریافت حکم تخلیه لازم است که مالک به شورای حل اختلاف مراجعه نماید و درخواست تخلیه ملک بدهد.

پس از صدور حکم، 20 روز فرصت برای اعتراض و تجدید نظر در اجرای حکم وجود دارد.

پس از طی این مهلت زمانی، حکم تخلیه ملک به نفع موجر صادر می شود. پس از آن، مالک برای درخواست صدور اجراییه اقدام می کند؛ پس از صدور اجراییه نیز 10 روز فرصت برای اعتراض در نظر گرفته می شود.

در صورتی که در این بازه زمانی اعتراضی از سوی مستأجر صورت نگیرد؛ برای تخلیه ملک مورد نظر از سوی اجرای احکام یا کلانتری محل اقدام می گردد.

شرایط درخواست حکم تخلیه

علیرغم اینکه قرارداد اجاره میان مالک و مستأجر رسمی یا غیر رسمی باشد؛ در صورت وجود شرایط زیر مالک می تواند برای دریافت حکم تخلیه به سازمان های ذیربط مراجعه نموده و دادخواست ملکی اقدام نماید.

در صورتی که طول مدت اجاره به پایان رسیده باشد اما مستأجر حاضر به تخلیه ملک نباشد.

همچنین در صورتی که 3 ماه از زمان پرداخت اجاره بهای ملک گذشته باشد و مستأجر مبلغی به مالک پرداخت نکرده باشد.

زمانی که مستأجر از ملک مورد نظر استفاده غیر مشروع داشته باشد.

زمانی که مستأجر ملک مورد نظر را به فرد دیگری انتقال داده باشد.

شایان ذکر است که در صورتی که قرارداد اجاره میان مالک و مستأجر به صورت رسمی منعقد شده باشد؛ مالک می تواند برای دریافت حکم تخلیه به سازمان ثبت اسناد مراجعه نماید. پس از آن، لازم است که به دفتر اسناد رسمی که قرارداد اجاره در آن محل تنظیم شده مراجعه نماید و درخواست صدور اجراییه خود را ثبت نماید.

بیشتر بخوانید
مالیات بر عایدی سرمایه مسکن یا انحراف دوم در مالیات مسکن

صدور حکم تخلیه از سوی شورا یا دادگاه

اگر مالک بتواند با ارائه مستندات لازم یکی از شرایط لازم برای درخواست حکم تخلیه علیه مستأجر را اثبات نماید و حکم تخلیه از طرف شورا یا دادگاه صادر شود؛ در طول مدت 24 ساعت پس از صدور حکم، مستأجر از آن آگاه می شود و حکم تخلیه به او ابلاغ می گردد.

در چنین شرایطی مستأجر به مدت 72 ساعت زمان دارد تا ملک مورد نظر را تخلیه کرده و تحویل دهد. لازم به ذکر است که مستأجر در چنین وضعیتی حق اعتراض به حکم تخلیه را ندارد و باید سریعاً برای تخلیه ملک مورد نظر اقدام نماید.

شایان ذکر است که این حکم زمانی اجرایی می شود که مالک ودیعه دریافتی از سوی مستأجر را به وی پرداخت کرده باشد.

صدور حکم تخلیه از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک

اگر حکم تخلیه از طرف سازمان ثبت اسناد و املاک صادر شده باشد؛ به مدت 48 ساعت پس از صدور حکم به مستأجر ابلاغ می گردد و تنها 72 ساعت به وی برای تخلیه ملک مورد نظر زمان داده می شود.

در این شرایط نیز مالک موظف است که ودیعه دریافتی از سوی مستأجر را به وی پرداخت نماید و رسید آن را در اختیار دایره اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دهد.

لازم به ذکر است که در صورتی که مستأجر خسارتی به ملک مورد نظر وارد کرده باشد یا بدهی به مالک داشته باشد؛ مالک برای اثبات ادعای خود باید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه نماید.

شرایط لازم و فرآیند دریافت حکم تخلیه

موانع اجرای حکم تخلیه

در صورتی که مستأجر ادعا کند که قرارداد اجاره را تمدید کرده است؛ تا زمان اثبات یا رد صحت این ادعا امکان صدور حکم تخلیه وجود ندارد.

همچنین در صورتی که مستأجر ادعا کند که سند ارائه شده از سوی مالک برای دریافت حکم تخلیه جعلی است؛ تا زمان اثبات یا رد آن، امکان صدور حکم تخلیه وجود ندارد.

در صورتی که مستأجر درخواست دادرسی فوری دهد؛ بدون نیاز به ارائه دادخواست ملکی، ادعاهای وی مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد و تا زمان اعلام نتیجه امکان صدور حکم تخلیه وجود ندارد.

شایان ذکر است که مهلت 3 روزه یا 72 ساعته ای که به مستأجر برای تخلیه ملک داده می شود؛ مانع از این می شود که او برای توقف این حکم اقدام نماید.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.