دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers
  • یکشنبه 26 مرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4545
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

قوانین و راهکارهای دریافت حق مسکن کارگران

قوانین و راهکارهای دریافت حق مسکن کارگران

تامین مسکن کارگران بر اساس اصل 3 قانون اساسی به عنوان یکی از اقشار جامعه و همینطور ماده 149 قانون کار بر عهده دولت و کارفرمایان است.

بدین منظور هر ساله بر اساس نرخ اجاره بهای مسکن حق مسکن کارگران معین می شود همچنین لازم است تا تمهیداتی برای تملک مسکن این قشر اندیشیده شود.

حق مسکن کارگران چه قوانینی دارد؟

حق مسکن کارگرانیکی از مسائلی است که هر ساله در دولت و اتحادیه های کارگری مورد بحث قرار می گیرد. طبق قانون کار، کسانی که از کارفرما دستور و دستمزد می گیرند کارگر محسوب می­ شوند.

اگرچه به نظر می رسد که کارگران بیشتر در حوزه بخش خصوصی مشغول باشند ولی کارگران دولتی هم وجود دارد. برای حمایت از کارگران قانون کار حقوقی را برای آن­ها تعیین کرده است.

حق مسکن کارگراندر ماده 149 قانون کار مد نظر قانون گذار قرار گرفته است. در این ماده آمده است که کارفرمایان باید برای تامین مسکن کارگران همکاری مستقیم با تعاونی های کار و در صورت عدم وجود آن ها با خود کارگران داشته باشند.

حتی در شهرک های صنعتی و محوطه های کارگاهی بزرگ کارفرمایان لازم است تا محلی را برای مسکن کارگران در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید:
مسکن کارگران با چه کسانی است؟

از آنجایی که تحمیل بار مسکن کارگران بر دوش کارفرمایان ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد دولت نیز موظف است که از طریق وزارت راه و شهرسازی و تسهیلات بانکی در حق مسکن کارگرانمشارکت نماید. آیین نامه آن نیز توسط هیئت دولت تهیه و تصویب می شود.

در راستای این قانون و همین طور بدین خاطر که بسیاری از کارهای تولیدی بر عهدۀ بخش خصوصی است و معمولا کارفرماها با نوسانات اقتصادی روبرو هستند، دولت و مجلس هر ساله برای حمایت از کارگران جلساتی را برگزار و قوانین و آیین نامه هایی را وضع می کنند تا بخش تولیدی کشور از رونق نیفتد.

بدین منظور حق مسکن کارگرانهر ساله با توجه به تورم املاک محاسبه می شود و در قالب کمک هزینه به کارگران ارائه می­شود.

در جلسه 17 خرداد 99 هیئت دولت، مبلغ کمک هزینه حق مسکن کارگران200 هزار تومان افزایش یافت و ماهانه به مبلغ 300 هزار تومان رسید. در کنار این حق مسکن کارگرانکه به صورت کمک برای اجاره مسکن کارگری است طرح هایی نیز به منظور خانه دار شدن کارگران در طولانی مدت وجود دارد.

حق مسکن کارگران یکی از دغدغه های دولت ها برای تامین رفاه کارگران است.

حق مسکن بخشی از مزایای کار برای کارگران است که باید هر ساله پرداخت شود.

فراز و نشیب های حق مسکن کارگران

طبق نظر یک فعال حوزه کار، حق مسکن کارگرانباید 50% اجاره بها را پوشش دهد. با توجه به تورم هر ساله هزینه کمک برای اجاره مسکن در شهرهای بزرگ نوسان زیادی دارد. با این حال برخی عقیده دارند که کارگران بیشتر در حومه شهرها ساکن هستند و برای همین برای تعیین حق مسکن کارگرانباید بازار مسکن در حومه را در نظر گرفت.

در سال 99 تصمیم گیری برای مقدار کمک هزینه مسکن کارگران مدتی به طول انجامید و با اینکه مرسوم بود با وجود تصویب نهایی مبلغ، هزینۀ کمکی از ابتدای سال محاسبه و به کارگران پرداخت شود، امسال این پرداختی پس از گذشت سه ماه از سال پرداخت خواهد شد. به عقیده کارشناسان حق مسکن کارگرانبخشی از مزایای همراه با کار است و باید همزمان با حقوق کارگران پرداخت شود.

طرح مسکن ملی جایگزینی برای مسکن مهر

در طرح مسکن مهر سهمیه­ ای برای کارگران در نظر گرفته شده بود که پس از لغو این طرح قرار شد تا نیمی از طرح مسکن ملی به کارگرانی که بیمه تامین اجتماعی هستند تعلق گیرد.

بدین ترتیب حق مسکن کارگراناز طرح مسکن ملی 200 هزار واحد مسکونی است که تا سه سال آینده از سال 1399 به کارگران تحویل داده می شود. در این طرح حق مسکن کارگرانبر اساس اولویت نیازمندی ایشان به کارگران اختصاص می یابد.

رویکرد اصلی در این طرح تامین مسکن با معیارهای مقرون به صرفه بودن و فراهم کردن مسکن متناسب با توان اقتصادی خانواده­ های کارگری است.

با توجه به تبصره 2 ماده 149 قانون کار دولت کارفرمایان را نیز دعوت به همکاری در زمینه تامین مسکن کارگران در طرح ملی مسکن نموده است. برای حمایت از این طرح تخصیص زمین و تامین مصالح ارزان در دستور کار دولت قرار گرفته است.

اختصاص بخشی از طرح مسکن ملی به مسکن کارگران

حدود ده طرح دیگر برای تامین مسکن کارگران پیشنهاد شده است که این طرح ها شامل اجاره به شرط تملیک و مسکن اجاره ای بلند مدت و استفاده از ظرفیت کارخانه های تولید سیمان و میلگرد برای تامین مسکن کارگرانشان و برخی طرح های دیگر است. در این طرح ها سعی بر آن است تا سهم کارگران برای تامین مالی مسکن به حداقل برسد.

وام ودیعه مسکن کارگران

در حالی که مبلغ ودیعه برای اجاره مسکن هر سال افزایش می یابد امسال با تورم بالا، این مبلغ بالاتر نیز رفته است به همین دلیل تمهیداتی برای وام مبلغی از ودیعه مسکن به اجاره نشینان اندیشیده شد. در این طرح نیز اولویت بندی بر اساس نیازمندی قشرهای مختلف صورت گرفته است که کارگران نیز از اقشار هدف این طرح هستند.

این وام برای تهران 50 میلیون تومان برای سایر شهرهای بزرگ با جمعیت بیشتر از یک میلیون نفر 30 میلیون تومان و برای سایر شهرها 10 میلیون تومان است. برای ثبت نام وام مذکور باید به سایت tem.mrud.ir مراجعه نمود.

کارگران غیر رسمی و حق مسکن کارگران

با وجود تلاش دولت برای حمایت از کارگران، متاسفانه بخش وسیعی از کارگران و همینطور نیروی کار کشور در قالب طرح های حمایتی دولت مانند حق مسکن کارگران قرار نمی گیرند، چرا که بسیاری از قراردادهای کار به صورت قراردادهای کوتاه مدت هستند و یا حتی قراردادی میان کارگر و کارفرما منعقد نمی شود و از این رو بسیاری از کارگران معروف به نیروی کار غیر رسمی از این طرح ها جا می مانند.

همچنین بسیاری از نیروی کار دارای بیمه نیستند و با توجه به اینکه بیمه شدگان تامین اجتماعی یکی از گزینه های اولویت بندی مستحقان دریافت طرح مسکن ملی و حق مسکن برای کارگران است، این معیار به جای آنکه اقشار کم درآمد و نیازمند واقعی را نشان دهد بسیاری از آنان را نادیده خواهد گرفت.

هزینه مسکن در سبد معیشتی خانوارها سهم زیادی را می گیرد و لازم است تا فکری به حال کارگران غیررسمی شود.

با توجه به اینکه در اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است که دولت مکلف است تمام امکانات خود را برای موارد 16 گانه ای به کار گیرد که یکی از این موارد ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه‌های تغذیه و مسکن و کار و بهداشت و تعمیم بیمه است، بر عهده دولت است تا برای تامین کارگران روزمزد و غیر رسمی نیز تمهیدات لازم را بیندیشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.