چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

تاثیر معاملات نفتی بر قیمت بازار مسکن

تاثیر معاملات نفتی بر قیمت بازار مسکن

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ عوامل تأثیرگذار بر قیمت مسکن، بالا بودن قیمت زمین در برخی نقاط ایران و بالا بودن قیمت نفت است.

صادرات کشور ایران انرژی محور است و با کاهش صادرات، به تبع باید قیمت زمین نیز پایین بیاید اما چرا این اتفاق نیفتاد؟

تاثیرات کاهش گردش پول در کشور

کاهش سرعت گردش پول، در معاملات مسکن خود را نمایان کرد. با بررسی میزان گردش پول در کشور، و میزان اختصاص 130 هزار میلیارد تومان چک رمزدار در روز، می توان به میزان کم معاملات مسکن، در کشور پی برد.

حدود ارزش مسکن مردم ایران، 15 میلیون میلیارد تومان است. از این رقم، سالانه، 350 هزار میلیارد تومان معامله می‌شود.

از جمله تاثیرات کاهش گردش پول در کشور، خروج مسکن از چرخه اقتصاد و کاهش حجم معاملات مسکن میباشد.

با وجود اینکه روند معاملات مسکن، در کشور بسیار کند و رو به کاهش است ، اما آمارها این روند را روندی رو به افزایش نشان میدهد.

علت این مِسئله را میتوان، ترکیبی بودن آمار فروش و اجاره دانست. این در حالی است که اطلاعات معاملات  مسکن، تنها به‌صورت انحصاری، در اختیار اتحادیه املاک میباشد و نحوه ارائه آمار املاک به‌ گونه ای است که، ممکن است طی چندین ماه، هیچ اطلاعاتی روی سامانه قرار داده نشود، درحالی که در گذشته، اطلاعات به‌صورت دسته‌بندی‌شده، محل به محل، منطقه به منطقه، در سامانه املاک ثبت میشد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند این امر در نشان دادن اوضاع صحیح بازار مسکن خلل ایجاد کرده و باعث به وجود آمدن جو نامناسب در بازار مسکن شده است.

قیمت مسکن در تهران در چه وضعیتی قرار دارد؟

 بسیاری از کارشناسان معتقدند در هنگام معامله مسکن قیمت‌ ها کاهش داشته است. به‌عنوان‌مثال :در آذر 96 قیمت یک خانه در منطقه 1 تهران، در هر مترمربع، 17 میلیون تومان خریداری شده است و در بهار 99 هر مترمربع آن ملک 52 میلیون تومان آگهی شده است، اما خریداری وجود نداشته و با قیمت 41 میلیون تومان به فروش رسیده است.

 این آمار و نمونه‌های دیگر که در دفاتر املاک به ثبت رسیده، نشان‌دهنده این است که قیمت ملک، طی 3 سال گذشته، به سه برابر نرسیده، و خریداری برای قیمت های نجومی وجود ندارد.

تاثیر قیمت نفت بر مسکن_ملک هفت

رابطه صادرات نفت با قیمت زمین

از عوامل تاثیر گذار بر قیمت زمین، قیمت نفت میباشد، اما این سوال پیش می آید که چرا اکنون که صادرات نفت کاهش پیدا کرده ،قیمت زمین هیچ تغییری نکرده است؟

قیمت زمین در گام نخست به قیمت نفت بستگی دارد به همین علت زمین نباید گران باشد اما هست علت در چیست؟ به علت کاهش صادرات نفت ما باید شاهد کاهش قیمت زمین باشیم چرا در برخی نقاط قیمت زمین بالا است؟ چرا قیمت زمین به تحولات اقتصادی واکنش نشان نداده است. افراد موفق و ثروتمند نسبت به اشتباهات بازار واکنش داده و تصمیم درست را انتخاب می‌کند.

مشت نمونه خروار نیست

برای گرفتن میانگین قیمت مسکن در کل کشور، نباید فقط قیمت یک منطقه را در نظر گرفت. توضیح واضح در این مورد این است، مثلا: برای دانستن قیمت خانه در ایران نباید فقط، قیمت ملک در زعفرانیه تهران را در نظر گرفت زیرا بحث اصلی، میانگین است و باید قیمت مسکن در تمام مناطق و شهرها را بررسی نمود.

به عبارت دیگر، برای دانستن میانگین مسکن در یک کشور نباید گرانترین منطقه را ملاک قرار داد. با این توصیف میتوان گفت، میانگین قیمت مسکن در ایران چندان بالا نیست.

 شاید در شهرهای بزرگ دنیا مانند لندن قیمت مسکن بالا باشد، اما قیمت مسکن در تمام کشور انگلیس چندان بالا نیست و رشد سالانه زیادی نیز ندارد.

میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در حدود یک میلیارد و  میانگین قیمت مسکن، در شهرهای دیگر در حدود 700 میلیون تومان است.

بیشتر بخوانیم 
بررسی‌ سیاست‌های کلی مسکن در برنامه‌های توسعه کشور 

افزایش قیمت زمین‌های کشاورزی

اما سؤالی که برای بسیاری از سرمایه‌گذاران مطرح شده است این است که آینده قیمت زمین‌های کشاورزی چگونه است. کارشناسان معتقدند که قیمت زمین‌های کشاورزی در مناطق پرباران بالا خواهد رفت؛ و آینده به زمین‌های کشاورزی تعلق دارد. با توجه به افزایش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر و احیا روستاها افزایش قیمت زمین‌های کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

با تداوم بارندگی‌ها این امر بدیهی خواهد بود؛ و شهرهای روستا محور نیز رشد زیادی خواهند داشت.

اگر کاهش صادرات نفت همچنان ادامه داشته باشد بازنده این فرایند، شهرهای بزرگ و صنعتی ازجمله تهران خواهند بود و شهرهای کوچک و روستا محور، با رشد جمعیت و افزایش قیمت زمین و مسکن روبه‌رو خواهند شد.

با توجه به اهمیت مالکیت ملک،  بسیاری از اقتصاددانان معتقدند: هر فرد باید ابتدا یک واحد مسکونی داشته باشد و سپس به نوسان گیری از بازار بپردازد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.