سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers

اهواز، دومین شهر گران ایران از نظر مسکن

اهواز، دومین شهر گران ایران از نظر مسکن

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه متوسط قیمت مسکن در تهران 27 میلیون تومان به ازای هر متر مربع زیربنای مسکونی می باشد؛ تهران را گران قیمت ترین شهر کشور برشمرد و اظهار داشت که پس از تهران، اهواز دومین شهر گران کشور از نظر قیمت مسکن می باشد.

قیمت مسکن در گران ترین و ارزان ترین شهرهای کشور

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت به آن اشاره کرده است؛ در آبان ماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران که گران قیمت ترین شهر کشور از نظر مسکن به شمار می رود؛ به 27 میلیون و 193 هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه گذشته 8.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال 1398، 2.118 درصد رشد داشته است.

شایان ذکر است که متوسط قیمت مسکن در کهگیلویه و بویر احمد متری 3 میلیون و 200 هزار تومان گزارش شده است؛ به این ترتیب یاسوج ارزان ترین شهر کشور از نظر قیمت مسکن به حساب می آید.

دومین شهر گران قیمت کشور از نظر مسکن

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اهواز را دومین شهر گران قیمت کشور از نظر مسکن دانست و اظهار داشت که قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در این شهر به طور متوسط 23 میلیون تومان می باشد.

وی خاطرنشان کرد که در شرایط فعلی قیمت مسکن تنها در تهران و اهواز بیش از 20 میلیون تومان می باشد.

دلایل افزایش قیمت مسکن در اهواز

محمودزاده بر این باور است که هجوم تقاضای خارجیان برای خرید مسکن در اهواز در ماه های اخیر، موجب افزایش شدید قیمت مسکن در این شهر شده است.

وی همچنین یکی از مهم ترین دلایل رشد شدید قیمت مسکن در اهواز و سایر شهرها را رشد نقدینگی می داند و بر این باور است که بازار ملک از جمله مسکن، ساختمان و زمین، یکی از پایدارترین منابع حبس سرمایه‌گذاری به شمار می رود.

با این وجود، زنگنه رئیس اتحادیه مشاوران املاک اهواز فروش ملک به خارجیان را تکذیب نموده و اظهار دارد که حتی یک مورد در این خصوص که خارجی ها اقدام به خرید ملک کرده باشند وجود ندارد.

زنگنه افزایش قیمت دلار از 15 هزار تومان به بیش از 25 هزار تومان را یکی از دلایل رشد 30 تا 50 درصدی قیمت مسکن در اهواز می داند.

وی همچنین افزایش هزینه‌های ساخت را نیز علاوه بر افزایش نرخ، یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن در بازار بر می شمرد.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی آینده بازار مسکن در سال 1400

قیمت مسکن کم تر از 10 میلیون تومان در 25 استان کشور

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: قیمت متوسط مسکن در 25 استان حتی کم تر از متری 10 میلیون تومان می باشد؛ به طوری که در 9 استان متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی کمتر از 5 میلیون تومان است.

محمودزاده با اشاره به اینکه در سال 1398 هزینه خانوارها در بخش مسکن 36 درصد درآمد متوسط دهک‌ها بوده است، اضافه کرد: مقایسه رشد قیمت مسکن در طول10 سال اخیر حاکی از آن است که متوسط قیمت مسکن در سال 1388 از متری 1 ‌میلیون و 200 هزار تومان به متری 27 میلیون و 800 هزار تومان در آبان سال جاری افزایش یافته است.

قیمت دلاری مسکن در تهران

محمودزاده اظهار داشت که بیش ترین رشد قیمت مسکن  بر پایه دلار در تهران در 15 سال اخیر در سال 1387 اتفاق افتاد؛ به طوری که متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در این شهر در سال 1387 به 2 هزار و 244 دلار رسید.

در آبان ماه سال جاری اما متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در تهران 1 هزار و 51 دلار برآورد شده است که 50 درصد کم تر از قیمت دلاری مسکن در سال 1387 می باشد.

مقایسه بازدهی بازار مسکن با سایر بازارهای موازی دارایی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد که از سال 1388 تا 1398 رشد متوسط ارزش بازار سرمایه 51 درصد بوده است؛ بازدهی بازار سکه و ارز نیز در همین مدت به ترتیب 43 درصد و 36 درصد بوده است.

این در حالی است که بازدهی بازار مسکن در دوره یاد شده تنها 26 درصد بوده است. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که در این دوره 10 ساله بازار سرمایه از نظر بازدهی پیشرو بوده و بازار مسکن کم ترین نرخ بازدهی را داشته است.

وی خاطر نشان کرد که بیش ترین بازدهی بازار مسکن در دهه اخیر در سال 1396 تجربه شده است؛ به طوری که بازدهی بازار مسکن در این سال به 159 درصد رسیده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.