Flowers
یکشنبه 04 آبان 1399
چهارشنبه 19 شهریور 1399

روند صعودی قیمت مسکن در شمال شهر تهران

روند صعودی قیمت مسکن در شمال شهر تهران

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت ، بررسی سایت‌های املاک در تهران نشان می‌دهد با توجه به افزایش قیمت خانه در تهران، بازار مسکن به سمت رکود می‌رود.

اما برخی از واسطه‌ها و دلالان درصدد هستند قیمت خانه را بازهم بالا ببرند.

قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

سال 99 برای بسیاری از مردم ایران سال تنگناهای سخت اقتصادی در تمام جنبه‌ها بوده است.

گران شدن کالاهای اساسی، افزایش قیمت سکه و طلا، بالا رفتن اجاره‌بها و قیمت مسکن از عمده‌ترین این تحولات اقتصادی بوده است.

قیمت مسکن در مناطق یک تا سه تهران در مقایسه با سال قبل نزدیک به 50 درصد افزایش یافته است.

قیمت خانه در منطقه یک تهران متری 49 میلیون تومان، منطقه دو تهران متری 40 میلیون تومان، منطقه سه تهران متری 41 میلیون تومان، منطقه چهار تهران متری 19 میلیون تومان و منطقه پنج تهران به 20 میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که این قیمت‌ها قطعی نبوده و در هنگام معامله و بر طبق معاملات انجام‌شده در اردیبهشت سال 99 قیمت‌ها به پایین‌تر از قیمت‌های پیشنهادی رسیده است.

به‌عنوان‌مثال خانه در منطقه یک تهران متری 33 میلیون تومان، در منطقه دو 26 میلیون تومان، در منطقه سه 30 میلیون تومان، منطقه چهار تهران 18 میلیون تومان و منطقه پنج 21 میلیون تومان معامله ‌شده است.

به گزارش بانک مرکزی آمار معاملات صورت گرفته در شهر تهران نشان می‌دهد که قیمت مسکن در مناطق یک و دو رشد سرسام‌آوری داشته است که نشان از هجوم دلالان و سرمایه‌گذاران برای خرید خانه در این مناطق داشته است.

درحالی‌که مناطق 4 و 5 که بیشتر مورد استقبال عموم و طبقه متوسط قرار دارد، رشد قیمتی کمتری داشته است.

دلیل این استقبال هنوز مشخص نیست ولی در این شکی نیست که سرمایه‌گذاری در مسکن همواره سودآور بوده است.

برخی دیگر خروج سرمایه از بورس و روانه شدن به سمت بازار مسکن را دلیل این امر می‌دانند.

بیشتر بخوانید 
بررسی نتیجه حذف گزارش سوددهی در بازار بورس و مسکن پس از دوسال

سو استفاده سودجویان از ناتوانی قشر متوسط برای خرید مسکن

البته مصرف‌کنندگان واقعی مسکن و قشر متوسط جامعه چندان توان خرید خانه در مناطق بالای شهر را ندارند و بیشتر به سمت خرید خانه‌های نقلی و کوچک رو آورده‌اند.

این در حالی است که خانه با متراژ کوچک نیز وارد کانال‌های میلیاردی شده است و از دسترس عموم خارج می‌شود.

قشر متوسطی که حداکثر توان خرید آن‌ها بین 500 تا 700 میلیون تومان است، در مناطق پایین‌شهر اقدام به خرید خانه می‌کنند؛ و در انتها این سرمایه‌گذاران و واسطه‌ها هستند که به خانه‌های میلیاردی دست‌یافته و اقدام به گران کردن خانه‌ها می‌کنند.

 امسال طرح دولت برای مالیات بر خانه‌های خالی اجرا می‌شود، باید دید این طرح تا چه حد می‌تواند قیمت مسکن و اجاره‌بها را کنترل کند.

بسیاری از مردم برای خرید خانه به حاشیه شهر تهران روی آورده‌ و در شهرک‌های اقماری اقدام به خرید خانه کرده‌اند.

البته این افراد اکثراً قصد سکونت نداشته و برای تبدیل سرمایه خود به مسکن و حفظ آن اقدام به خرید خانه می‌کنند.

با توجه به افزایش قیمت مسکن، روند انجام معاملات کند شده است و با حذف قیمت‌ها از سایت‌های مسکن و املاک اکثراً برای اطلاع از قیمت‌ها تماس می‌گیرند و مصرف‌کننده واقعی نیستند.

قیمت خانه در مناطق 2 و 5 تهران کمتر از 800 میلیون تومان نیست و در مناطق مانند 4 که خانه‌های کمتر از 800 میلیون تومان آگهی شده‌اند معمولاً قدیمی‌ساز و بدون امکانات هستند.

سود استفاده دلالان از ناتوانی مردم

تاثیر شیوع کرونا بر معاملات مسکن

با شیوع ویروس کرونا و وقفه در معاملات مسکن در ماه‌های بهمن و اسفند بسیاری از معاملات به ماه‌های نخست سال و اردیبهشت و خرداد منتقل ‌شده است اما با کند شدن معاملات در تیرماه به نظر می‌رسد بازار مسکن به سمت رکود رفته و مانند سال‌های قبل، تابستان امسال نیز با رکود همراه شود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به ورود سودجویان به بازار مسکن و ایجاد جو ناآرام در بازار، مردم باید از خریدهای هیجانی دوری کنند و برای خرید عجله نکنند.

شاخص مسکن در کشور ما در سی سال گذشته بین 600 تا 1600 دلار در نوسان بوده است و هم‌اکنون در قیمت 1000 دلار قرار داریم.

با توجه به شرایط موجود، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت مسکن افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند.

در حال حاضر اسقبال مردم به بازار بورس بیشتر شده است و با ورود مسکن و زمین به‌صورت متری به بورس می‌توان سرمایه‌های مردم را به‌سوی بورس روانه کرد.

البته با یکسان‌سازی عرضه و تقاضا در شهرهای بزرگ مانند تهران می‌توان قیمت مسکن را تا حدودی متعادل نگه داشت.

تاثیر نرخ تورم بر مسکن

نرخ تورم نیز در سال‌های گذشته تأثیر زیادی بر قیمت مسکن داشته است و در 27 سال گذشته نزدیک به 24 درصد بوده است. با مهار تورم علاوه بر قیمت کالاهای اساسی، تمامی قیمت‌ها ازجمله قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند.

قیمت مسکن در شهر تهران به‌طور میانگین در اردیبهشت‌ماه به 16 میلیون و 970 هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه قبل 11 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد بیشتر شده است.

تعداد معاملات صورت گرفته در بخش مسکن نیز 11 هزار فقره بوده که نسبت به فروردین‌ماه 809 درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت‌ماه سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.