جمعه 14 آذر 1399
Flowers
دوشنبه 19 آبان 1399

قیمت یک متر مربع زمین در طرح مسکن ملی

قیمت یک متر مربع زمین در طرح مسکن ملی

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ بعد از مدت‌ها انتظار وزارت راه و شهرسازی قیمت تمام‌ شده هر متر مربع از مسکن ملی را اعلام کرد.

 بر طبق اعلام این وزارتخانه هزینه ساخت هر متر مربع از مسکن ملی 2.7 میلیون تومان خواهد بود که بر اساس هزینه ساخت مسکن در نیمه دوم سال جاری در نظر گرفته شده است.

افتتاح طرح مسکن ملی در آبان ماه

طبق اعلام دولت بخشی از واحدهای طرح مسکن ملی به‌زودی افتتاح خواهند شد. این طرح که از شهریور سال گذشته با حضور رئیس‌جمهور کلنگ زنی شده است، ساخت 400 هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود.

قرار بود این طرح در تیرماه و مردادماه به بهره‌برداری برسد که به دلیل پاره‌ای از مشکلات از جمله شیوع کرونا به تعویق افتاده است. این پروژه در اول آبان ماه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

این پروژه در چهار بخش با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود که در شهرهای پرند، هشتگرد و گل‌بهار قرار دارند. نزدیک به 1246 واحد مسکن ملی در شهر جدید پرند، 96 واحد در هشتگرد و 300 واحد نیز در گل‌بهار به ارزش 52 میلیارد تومان آماده بهره‌برداری شده است.

تحویل مسکن ملی در انتظار حضور رئیس‌جمهور

معاون وزیر راه و شهرسازی علت عدم افتتاح مسکن ملی را عدم حضور رئیس‌جمهور دانست. محمود محمود زاده گفت: این پروژه از اوایل تیرماه ماه آماده افتتاح بوده است اما به علت مصادف شدن با ماه محرم و صفر و شیوع کرونا این مراسم برگزار نشده است. این پروژه که در شهرهای البرز، کرمان و چند شهر دیگر آمده بهره‌برداری است.

با این حال در اول آبان 40 هزار مسکن مهر و 11 هزار و 560 واحد مسکن ملی، به دلیل شیوع ویروس کرونا از طریق ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

همچنین 400 هزار واحد مسکن ملی تعیین تکلیف شده و آغاز بهره برداری رسید.

تحویل واحدهای مسکن ملی حدود 6 ماه به تعویق افتاده است؛ واحدهایی که قرار بود در فروردین‌ماه به بهره‌برداری برسند.

قیمت هر متر مربع مسکن ملی

وزارت راه و شهرسازی گفته است ملاک تعیین قیمت این طرح بر اساس نظام فنی کشور است. بر این اساس قیمت هر متر مربع از مسکن ملی با در حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان در نظر گرفته شده است و این اختیار به مراکز استان‌ها داده شده است تا این قیمت را با نوسان 5 تا 10 درصد در نظر بگیرند. البته طبق گفته مسئولان این قیمت حداکثر تا 5 درصد افزایش و حداکثر تا 10 درصد کاهش در استان‌های مختلف خواهد بود. استان‌های مختلف کشور بر اساس معیارهای اعلام‌شده واحدهای ساخت شده را تعیین قیمت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن

زمین طرح مسکن ملی متری ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان

قیمت زمین مسکن ملی طبق برآورد قیمتی دی‌ماه سال گذشته در حدود متری 3.5 تا 4 میلیون تومان است که متقاضیان طی اقساط 10 ساله این هزینه را پرداخت خواهند کرد. آورده ثبت نام کنندگان در مرحله اولیه نیز در حدود 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

برای اجرای این طرح 100 میلیون تومان نیز تسهیلات بانکی با سود 18 درصد با دوره مشارکت دو ساله و اقساط 10 ساله در نظر گرفته شده است؛ بنابراین در حال حاضر با وام 100 میلیونی و 40 میلیون تومان پرداختی متقاضی یک واحد 52 متری قابل تحویل خواهد بود.

واگذاری ساخت مسکن ملی به مردم

از جمله طرح‌هایی که برای ساخت مسکن ملی پیش‌بینی شده است واگذاری زمین به متقاضیان واجد شرایط به‌صورت گروهی است.

این افراد که باید شرایط لازم برای دریافت مسکن ملی را داشته باشند می‌توانند با آورده 40 میلیونی خود و تسهیلات 100 میلیونی بانک و سود 18 درصد زمین را از دولت تحویل گرفته و به‌صورت گروهی خود اقدام به ساخت مسکن ملی کنند. از جمله شرایط مهم این طرح سفید بودن فرم «ج» و عدم استفاده از زمین و مسکن دولتی است.

از دیگر طرح‌های متنوعی که برای ساخت مسکن ملی در نظر شده است ساخت پروژه‌ها با مشارکت پیمانکاران، بستن قرارداد با دستگاه‌های دولتی برای واگذاری زمین و ساخت واحدها، تشکیل تعاونی‌ها و ساخت به‌صورت گروهی است.

طرح ساخت در قالب گروهی به این صورت است که زمین به شکل گروهی به چند نفر از متقاضیان داده می‌شود تا خود اقدام به ساخت مسکن کنند. تعداد زیادی از واحدها که ساختشان از سال گذشته به‌صورت گروهی آغاز شده است، به مرحله افتتاح رسیده‌اند.

برخورداری از طرح مسکن ملی شرایطی دارد که عدم استفاده زمین و مسکن دولتی، نداشتن مالکیت خانه از سال 84 تاکنون، سکونت 5 ساله در شهر مورد تقاضا و اطراف آن و سرپرست خانواده بودن مهم‌ترین آن‌ها هستند.

برای تأمین زمین مورد نیاز این طرح نیز پیش‌بینی‌های مختلفی انجام شده است. در شهرهایی که زمین دولتی برای واگذاری وجود داشته باشد و قیمت زمین مناسب باشد زمین‌ها به‌صورت اجاره 99 ساله در اختیار این طرح قرار داده می‌شود.

در شهرهایی که قیمت زمین دولتی بیشتر از مقداری است که در قانون آمده است پول زمین به‌صورت فروش اقساطی از متقاضیان دریافت می‌شود که باعث بالا رفتن ارزش‌افزوده ملک خواهد شد.

زمین‌هایی که گران ‌قیمت هستند نیز به‌صورت مشارکت با سازندگان ساخته و به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

 سوالات متداول

قیمت مسکن ملی چند تومان در هر متر مربع تعیین‌شده است؟

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی قیمت هر متر مربع مسکن ملی 2.5 میلیون تومان است. این قیمت در شهرهای مختلف حداکثر 5 درصد افزایش و 10 درصد کاهش خواهد داشت.

میزان تسهیلات مسکن ملی چقدر است؟

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی طرح مسکن ملی 100 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود 18 درصد دارد که در اقساط 10 ساله پرداخت می‌شود. میزان آورده متقاضیان نیز 40 میلیون تومان است.

زمین مسکن ملی چگونه تأمین می‌شود؟

در شهرهایی که زمین‌های دولتی با قیمت مناسب وجود دارد به‌صورت اجاره 99 ساله، در شهرهایی که امکان واگذاری وجود دارد به‌صورت اقساط و متری 3.5 تا 4 میلیون تومان به متقاضی فروخته خواهد شد. در شهرهایی که زمین گران‌قیمت است ساخت به‌صورت مشارکت با سازنده خواهد بود.

ساخت مسکن ملی به چه صورت است؟

در برخی موارد زمین به متقاضیان واگذار می‌شود تا خود اقدام به ساخت خانه کنند. در برخی از استان‌ها که این طرح اجرا شده است به مرحله افتتاح رسیده است.

شرایط دریافت مسکن ملی چیست؟

برخورداری از مسکن ملی شرایطی دارد که عدم استفاده زمین و مسکن دولتی، نداشتن مالکیت خانه از سال 84 تاکنون، سکونت 5 ساله در شهر مورد تقاضا و اطراف آن و سرپرست خانواده بودن مهم‌ترین آن‌ها هستند

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.