سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • یکشنبه 25 آبان 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4722
  • منبع : دنیای اقتصاد

اتمام و تحویل واحدهای نیمه ساخت مسکن مهر

اتمام و تحویل واحدهای نیمه ساخت مسکن مهر

حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسمی بخشی از واحدهای مسکن مهر را افتتاح کرد. مراسم کلنگ زنی طرح مسکن ملی نیز انجام شد.

در این مراسم 40 هزار واحد مسکن مهر و 12 هزار واحد مسکن ملی افتتاح شد و برای ساخت بخش‌های جدید طرح مسکن ملی 135 هزار قطعه زمین کلنگ زنی و واگذار گردید؛ بنابراین می‌توان گفت با احتساب ظرفیت این طرح که 400 هزار واحد است و با افتتاح 12 هزار واحد از آن، ساخت نیمی دیگر از این واحدها آغاز شد.

فعالیت دولت در بخش مسکن و افتتاح واحدهای مسکن مهر

رئیس‌جمهور در این مراسم گفت: دولت از آغاز کار خود در بخش مسکن دو فعالیت مهم را در نظر داشته است. یکی از آن‌ها بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده بوده است که در بخش‌های شهری از اهمیت زیادی برخوردار است. مسئله بعدی شهرک‌سازی و ساخت شهرک‌های جدید است که از ابتدای دولت یازدهم این کار دنبال شده است.

ازجمله فعالیت‌های مهم دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل واحدهای مسکن مهر است که به صورت نیمه‌تمام بودند. طرح بزرگی که بر دوش دولت بود و از زمان دولت نهم و دهم آغاز شده بود.

طرح مسکن مهر ساخت 2 میلیون و 200 واحد مسکونی بود که از آغاز دولت یازدهم تنها 690 هزار واحد به اتمام رسیده بود و بقیه واحدها هنوز در مراحل ساختمانی و نیمه‌کاره بود.

این طرح بار عظیمی بر دوش دولت، وزارت راه و شهرسازی، نیرو، نفت، شهرداری و دستگاه‌های دیگر بود. تکمیل واحدها، جاده کشی و نصب آب، برق و گاز هزینه های زیادی به دولت تحمیل کرد.

رئیس‌جمهور آمار واحدهای تکمیل‌شده در زمان دولت یازدهم و دوازدهم را اعلام کرد و گفت: تاکنون یک میلیون و 355 هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و تحویل داده شده است.

کار ساخت این پروژه عظیم بر دوش دولت یازدهم و دوازدهم بوده است و با افتتاح 40 هزار واحد آن در این روز تقریباً پرونده طرح مسکن مهر بسته شده است؛ و به‌زودی به متقاضیان تحویل داده خواهد شد. نزدیک به 50 هزار واحد دیگر نیز تکمیل و تحویل داده خواهد شد.

بیشتر بخوانید
آخرین مهلت پرداخت و تکمیل وجه مسکن ملی اعلام شد

جزئیات طرح مسکن ملی

حسن روحانی با اشاره به طرح مسکن ملی گفت: از آغاز دولت دوازدهم طرح مسکن ملی آغاز شده است. بر اساس این طرح خانه توسط خود مردم ساخته می‌شود. دولت زمین و تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار دهد تا آن‌ها طبق نظر و سلیقه خود خانه را بسازند. البته نظارت شهرسازی و زیبایی‌شناختی از سوی دولت وجود خواهد داشت.

در ادامه رئیس‌جمهور با اشاره به مسائل زیبایی‌شناختی ساختمان‌سازی گفت: طرح اقدام ملی قصد دارد تا زمین را در اختیار متقاضیان قرار دهد تا به‌صورت گروهی اقدام به ساخت خانه کنند. دولت باید همه‌چیز را آماده کند تا بدون اتلاف وقت کار ساخت این طرح آغاز شود. زمین مجانی، قیمت مسکن ارزان، اجاره 99 ساله و فروش زمین و مشارکت ساخت با انبوه‌سازان از انواع طرح‌هایی است که برای تأمین زمین این طرح در نظر گرفته شده است.

دولت برای اتمام این طرح با همکاری وزیر راه و شهرسازی ساخت 400 هزار واحد مسکونی را در برنامه قرار داده است. آنچه امروز اتفاق افتاده است واگذاری زمین به افراد و گروه‌های متقاضی است تا اجرای این طرح هر چه سریع‌تر انجام شود.

از آغاز طرح مسکن ملی از آذر 97 این طرح به‌صورت منظم در حال پیگیری است و مرتباً تفاهم نامه با وزارتخانه ها و بخش های مخالف انجام شده است و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم سفت‌کاری این پروژه‌ها انجام شود.

اگر نازک‌کاری بخش‌های مختلف باقی ماند در دولت بعدی انجام خواهد شد. دولت هر اقدامی که انجام دهد وظیفه خود می‌داند. انشا الله با همکاری سازمان برنامه‌وبودجه و بانک‌ها این کار بزرگ انجام داده خواهد شد و به مقصد می‌رسد.

مزایای طرح مسکن دولتی در کشور

وی در ادامه گفت اقداماتی که در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه مسکن انجام شد قابل‌قبول است هرچند که می‌توانستیم قدم‌های بلندتری برداریم.

به‌هرحال نیاز جامعه به مسکن مشخص است. هرچند که در جامعه ما برخی یک خانه برخی دیگر چند خانه دارند. از قدیم روستاییان چند خانه داشتند و در فصول مختلف سال خانه را تغییر می‌دادند. به‌هرحال با توجه به نیاز جامعه، مسکن ساخته خواهد شد.

اقدام دولت در قالب طرح مسکن ملی در عرضه مسکن و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا می‌تواند گام مهمی در بازار مسکن محسوب شود؛ اما این مراسم یک درس بزرگ برای سیاست‌مداران کشور در زمینه مسکن دارد.

دولت روحانی طی سال‌های گذشته انتقادات زیادی به طرح مسکن مهر داشت ازجمله «خانه‌سازی در بیابان» و «ساخت خانه با منابع بانک مرکزی» و ... اما در مراسم اخیر نه‌تنها انتقادی به آن وارد نشد بلکه برای تحویل آن، مراسم نیز گرفته شد.

به‌این‌ترتیب دولت یازدهم و دوازدهم که در ابتدا خود منتقد این طرح بود در این مسیر قرار گرفته است و نشان از نقش دولت‌ها در تأمین مسکن است. اگر دولت‌ها اقدام به عرضه مسکن در حاشیه شهرها کرده و تسهیلات آن را نیز از بانک‌ها تأمین کنند مشکل عرضه و تقاضا تا مقدار زیادی حل خواهد شد.

این در حالی است که ساخت واحدهای مسکن مهر و طرح‌هایی خارج از شهر نمی‌تواند برای خانه اولی‌ها چندان مناسب باشد زیرا اصولاً اولویت این افراد برای خرید خانه مناطق خارج از شهر نیست هرچند که در سال‌های اخیر با گران شدن مسکن بسیاری از مردم به حاشیه شهرها رانده شدند.

مسکن ملی عکس

 سوالات متداول

طرح مسکن مهر از چه زمانی آغاز شده است؟

طرح مسکن مهر از زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در کشور آغاز به کار کرد یعنی دولت نهم و دهم که کار ساخت 690 هزار واحد آن در همان دوره انجام شد.

دولت یازدهم و دوازدهم چه مقدار از طرح مسکن مهر را تکمیل کرده است؟

طرح مسکن مهر مشتمل بر ساخت بیش از 2 میلیون و 200 واحد مسکن بوده است که اغلب این پروژه‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل و به مردم تحویل داده شده است. جاده‌سازی و نصب آب، برق و گاز و زیرساخت‌های دیگر ازجمله این اقدامات بوده است.

طرح مسکن ملی چیست؟

این طرح در پایان دولت یازدهم مطرح شده است و قرار است طبق اینطرح زمین‌ها مجانی، 99 ساله و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار داده شود تا آن‌ها به سلیقه و نیاز خود این طرح را بسازند. البته دولت نیز نظارت خواهد داشت.

طرح مسکن مهر و طرح‌های دولتی تا چه حد نیاز بازار مسکن را حل می‌کند؟

ساخت خانه در خارج از شهرها چندان جوابگوی نیاز مردم نیست اما در سال‌های اخیر به دلیل گرانی مسکن بسیاری از مردم به حاشیه شهرها رفته‌اند. ساخت خانه در مناطق پر تقاضا باعث می‌شود تا این خانه‌ها بیشتر مورد استقبال مردم قرار گیرد و خانه‌ها خالی نماند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.