جمعه 11 اسفند 1402
Flowers
  • سه شنبه 04 آذر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4748
  • منبع : اقتصادنیوز

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

2 روش پرداخت قیمت زمین مسکن ملی

2 روش پرداخت قیمت زمین مسکن ملی

زمین‌های طرح مسکن ملی رایگان نیست و قرار است پول این زمین‌ها یا به‌صورت اجاره 99 ساله مانند مسکن مهر بر مبنای یک‌سوم قیمت ساخت محاسبه‌شده و یا به‌صورت اقساط 10 ساله از متقاضیان دریافت شود. در طرح مسکن مهر نیز نرخ زمین به‌صورت اجاره 99 ساله با پرداخت مبلغ اندک به‌عنوان اجاره سالیانه و یا به شکل فروش زمین به‌صورت قطعی و ارائه سند مالکیت به متقاضی محاسبه شد.

 

نحوه پرداخت قیمت زمین مسکن ملی

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت ؛ طرح اقدام ملی مسکن ازجمله طرح‌هایی است که در سال آخر دولت کنونی گام‌های اولیه آن برداشته شده است. این طرح با هدف خانه‌دار کردن اقشار ضعیف و متوسط طراحی‌شده همچنین زمین‌ مسکن ملی این طرح از طریق دستگاه دولتی تأمین و با قیمت مناسب در اختیار این طرح قرار داده می‌شود.

اما برخلاف آنچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند زمین‌های این طرح رایگان نیست و قرار است پول این زمین‌ها یا به‌صورت اجاره 99 ساله مانند مسکن مهر بر مبنای یک‌سوم قیمت ساخت محاسبه‌شده و یا به‌صورت اقساط 10 ساله از متقاضیان دریافت شود. در طرح مسکن مهر نیز نرخ زمین به‌صورت اجاره 99 ساله با پرداخت مبلغ اندک به‌عنوان اجاره سالیانه و یا به شکل فروش زمین به‌صورت قطعی و ارائه سند مالکیت به متقاضی محاسبه شد.

طرح اقدام ملی مسکن نیز دقیقاً مشابه مسکن مهر عمل خواهد شد. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: زمین‌های 99 ساله به شکلی به مردم تحویل می‌شود که هزینه زمین یک‌سوم هزینه ساخت را شامل شود و زمین‌ها به‌صورت 99 ساله می‌شوند.

روش دیگر فروش اقساطی زمین مسکن ملی است که ابتدا قرار بود این زمین‌ها با اقساط 5 ساله به فروش برسند اما با تصویب دولت این بازه زمانی به 10 سال افزایش پیدا کرد.

منابع مالی و هزینه زمین مسکن ملی در مدت 10 سال تأمین‌شده و این خود کمک بزرگی برای تأمین زمین این پروژه و رفع دغدغه‌های مردم درزمینه مسکن است.

بر اساس طرح ملی مسکن 400 هزار واحد مسکونی در سطح کشور ساخته می‌شود که 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید جانمایی شده‌اند. 100 هزار واحد توسط بنیاد مسکن در شهرهای کوچک ساخته می‌شوند و 100 هزار واحد دیگر توسط شرکت بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری احداث می‌شود.

اغلب زمین‌های این پروژه توسط سازمان ملی زمین و مسکن تأمین و در اختیار دولت قرار گرفته است.

این طرح ملی در شهریور 1398 با حضور رئیس‌جمهور و برای تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی کار خود را آغاز کرد.

البته در برخی از مناطق کشور کار خود را از پایان سال 97 شروع کرده است. تا نیمه اردیبهشت برای 300 هزار واحد زمین جانمایی شده و 230 هزار واحد نیز در مراحل اجرایی قرار دارند.

نحوه پرداخت قیمت زمین مسکن ملی

قیمت واحدهای مسکن ملی مشخص شد

در حال حاضر از 470 هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن ملی 65 هزار نفر افتتاح حساب داشته‌اند. قرار است از سامانه طرح مسکن ملی پیامکی برای واجدان شرایط ارسال شود. قرار است ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز 110 هزار واحد مسکونی در اراضی واگذارشده بسازد.

زمین 20 هزار واحد مسکونی به شرکت بازآفرینی بافت‌های فرسوده و 30 هزار واحد آن نیز در شهرهای جدید که درمجموع 150 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی از این طریق ساخته خواهد شد.

قیمت واحدهای مسکونی این طرح با قیمت یکسان، قرارداد معین و ضرایب تعدیل مشخص و تعیین‌شده است. همچنین قیمت و نحوه تأمین مصالح ساختمانی ازجمله سیمان و میلگرد، معافیت‌های مالیاتی، بیمه و صدور پروانه‌های ساختمان در شورای عالی مسکن تعیین تکلیف شده است.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی 50 درصد اراضی موردنیاز در استان‌های مختلف تاکنون تأمین شده است. از بین 370 هزارنفری که در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند اراضی 190 هزار واحد تأمین و جانمایی شده است.

در شهرهای جدید 130 هزار واحد تأمین شده است درحالی‌که در این شهرها 93 هزار متقاضی وجود دارد و زمین مازاد در این شهرها وجود دارد.

بیشتر بخوانید
مشکلات طرح اقدام ملی در اعطای تسهیلات ساخت مسکن های نیمه ساز

وجه مسکن ملی در چه استان هایی واریز شده است؟

تاکنون در استان‌ها و شهرهای جدید در حدود 60 درصد واجدان شرایط مسکن ملی وجه خود را واریز کرده‌اند و این افراد تنها ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی را شامل می‌شوند. از بین استان‌ها قم، خراسان جنوبی، خراسان شمالی با 67 و 59 درصد و استان مرکزی با 56 درصد استان‌های بوده‌اند که زودتر از بقیه تعیین تکلیف ثبت‌نام کنندگان را انجام داده‌اند.

کمترین میزان تعیین تکلیف در استان‌های البرز، تهران، ایرانشهر، اصفهان، خراسان رضوی بوده که بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف این استان‌ها اقدام شود. در مورد تأمین اراضی نیز استان‌های تهران، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی و غربی و قم 98 تا 100 درصد زمین‌ها را تأمین و جانمایی کرده‌اند؛ اما استان‌های کردستان، یزد، همدان و سمنان با تأمین 5 درصد از زمین‌های موردنیاز طرح، کمترین میزان در این زمینه را داشته‌اند.

برای اینکه طرح اقدام ملی مسکن به سرنوشت مسکن مهر تبدیل نشود قرار است این طرح با زیرساخت‌های مناسبی ساخته شود تا با استقبال مردم روبه‌رو شود. با گذشت چند سال از افتتاح مسکن مهر به دلیل کمبود امکانات زیربنایی بسیاری از خانه‌های مسکن مهر در شهرهای جدید خالی مانده‌اند.

کمبود امکانات زیربنایی مانند بیمارستان، مسجد، مدرسه، پارک و فضای سبز و کمبود حمل‌ونقل عمومی باعث شد تا بسیاری از صاحبان مسکن مهر در خانه‌های خود سکونت نکنند.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.