چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers
  • یکشنبه 25 آبان 1399
  • دسته‌بندی:
  • خرید ملکی
  • کد خبر: 4724
  • منبع : اقتصادنیوز

دردسرهای اجاره خانه و سکونت در محدوده طرح ترافیک

دردسرهای اجاره خانه و سکونت در محدوده طرح ترافیک

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت ، بیشتر کسانی که در منطقه طرح ترافیک خانه اجاره می‌کنند کارمندان و یا دانشجویانی هستند که محل کار یا تحصیلشان در این محدوده قرار دارد.

افراد دیگری نیز هستند که به دنبال اجاره دفاتر اداری در این محدوده هستند.

سکونت در محدوده طرح ترافیک و محله های آن

کسانی که در این محدوده‌ها ساکن هستند باید برای عبور و مرور روزانه طرح ترافیک بخرند. البته هرسال برای طرح‌های سالانه تخفیف‌هایی از سوی شهرداری در نظر گرفته‌شده و یا معافیت‌هایی شامل حال این افراد می‌شود.

از دیگر دردسرهای این مناطق ترافیک و شلوغی همیشگی معابر، وجود آلودگی صوتی، آلودگی هوای بیشتر و کمبود امنیت شبانه به دلیل خالی بودن مناطق و شرکت‌های اداری در شب، است.

چه کسانی در محدوده طرح ترافیک آپارتمان اجاره می‌کنند.

بیشتر کسانی که در این محدوده‌ها ساکن هستند، کارمندانی هستند که محل کارشان در این محدوده قرار گرفته است، افرادی که در منطقه طرح ترافیک شرکت اجاره کرده‌اند و می‌خواهند به محل کارشان نزدیک باشند.

دانشجویان نیز مشتریان اصلی اجاره خانه در این محدوده هستند. به همین دلیل خوابگاه‌های دانشجویی و کارمندی در این مناطق زیاد به چشم می‌خورد.

معافیت شهرداری برای ساکنان محدوده طرح ترافیک

کسانی که در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا ساکن هستند، می‌توانند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند و با ارائه مدرک، سکونت خود در محدوده طرح ترافیک را اثبات کنند.

طبق طرح شهرداری این افراد می‌توانند برای هر پلاک خانه یک اتومبیل را به پلیس معرفی کنند و مجوز عبور از طرح ترافیک را به دست بیاورند. این خودروها مجاز هستند صبح‌ها قبل از 7:30 از طرح خارج‌شده و عصرها بعد از ساعت 17 به محدوده برگردند.

این طرح فقط برای منازل مسکونی است و شامل املاک تجاری و اداری نمی‌شود. هر ملک مسکونی فقط مجاز به ثبت یک خودرو شخصی است.

فردی که صاحب ملک است باید ثبت‌نام در دفاتر الکترونیکی انجام دهد و سپس با سند خانه و یا قول‌نامه و یا مبایعه‌نامه هولوگرام دار برای تائید به دفاتر پلیس مراجعه کند. مالک خورد نیز می‌تواند صاحب‌خانه و یا همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و یا برادر باشد و این مسئله مشکلی را ایجاد نمی‌کند؛ اما افرادی که دارای چندین ملک و چند خودروی شخصی هستند تنها می‌توانند یک ملک و یک خودرو را ثبت کرده و به تائید مراجع ذیصلاح برسانند.

البته اگر خودروها به نام دیگر بستگان درجه اول فرد باشد قابل ثبت در محدوده طرح ترافیک است. درصورتی‌که ملک اجاره‌ای باشد فرد مستأجر با اجاره نامه معتبری که تاریخ آن هنوز به پایان نرسیده جهت تائید مراجعه کرده و خودرو خود را به ثبت می‌رساند. در این مورد نیز خودرو می‌تواند به نام بستگان درجه اول باشد.

بیشتر بخوانید
کاهش حق کمیسیون بنگاه‌های املاک و تبعات آن

برای اثبات اجاره‌نشینی لازم است که قرارداد اعتبار تاریخی داشته باشد و یا تمدید شده باشد؛ بنابراین قراردادهایی که در پشت برگه تاریخ تمدید وجود باشد قابل‌قبول خواهد بود. همچنین اجاره‌نامه بدون هولوگرام و کد ره‌گیری درصورتی‌که در برگه‌های مشاورین املاک نوشته‌شده باشند قابل‌قبول است.

اگر در قرارداد اجاره عدم استفاده از محدوده طرح ترافیک ذکر نشده باشد مستأجر می‌تواند تا زمان سکونت در محدوده طرح ترافیک و مدت قرارداد از محدوده طرح ترافیک استفاده کند. مالکان برای فسخ قرارداد و یا فسخ دو طرفه در این مدت اختیاری نخواهند داشت.

بررسی فایل‌های اجاره در این محدوده نشان می‌دهد که مالکان تمایل به دریافت رهن و اجاره دارند و مواردی مانند رهن کامل و اجاره بالا و رهن، کمتر در این مناطق دیده می‌شود. اکثر ساختمان‌های این مناطق آپارتمانهای قدیمی با متراژ بالا هستند که چندان طرفداری ندارند در مقابل آپارتمانهای نقلی نوساز بیشتر اجاره داده می‌شوند.

محدوده طرح ترافیک کدام مناطق هستند؟

محدوده طرح ترافیک یا همان محدوده کنترل آلودگی هوا مناطقی از شهر تهران است که شامل مناطق مرکزی شده و با توجه به ترافیک سنگین این مناطق و آلودگی هوا چندین سال است که در تهران به اجرا درآمده است.

این محدوده از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه بعثت، از شرق به بزرگراه امام علی و از غرب به بزرگراه نواب و در ادامه به بزرگراه چمران می‌رسد. ساعات ممنوعیت ورود به این مناطق در روزهای عادی از ساعت 6:30 تا 19 و در پنجشنبه‌ها از ساعت 6:30 تا 13 است. در روزهای جمعه و تعطیل رسمی این محدودیت‌ها لغو می‌شود.

طبق طرح کنترل ترافیک ورود کلیه خودروهای شخصی به‌جز وسایل نقلیه عمومی، امدادی، نظامی و انتظامی در مناطق مرکزی شهر ممنوع است و خودروهای شخصی و ساکنین این مناطق برای تردد باید مجوزهای لازم را تهیه کنند. البته با وجود این طرح هنوز مناطق شهری هوای آلوده‌ای دارند.

مناطقی مانند ایرانشهر، بلوار کشاورز، میدان ولیعصر، طالقانی، انقلاب، خیابان قائم‌مقام فراهانی، ازجمله مناطقی هستند که در محدوده طرح ترافیک قرارگرفته‌اند.

بر اساس طرح جدید طرح ترافیک نیز همه خودروهای پلاک تهران 20 روز و خودروهای پلاک غیر تهران 15 روز در هر فصل از سال اجازه تردد رایگان در این مناطق را دارند و برای تردد بیش از این مقدار باید هزینه آن را پرداخت کنند. برای ساماندهی ورود خودروها به مناطق طرح ترافیک سامانه تهران من راه‌اندازی شد و کلیه افراد ملزم به ثبت‌نام در این سامانه برای استفاده از طرح ترافیک شدند.

دردسرهای سکونت در محدوده های طرح ترافیک

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.