چهارشنبه 06 اسفند 1399
Flowers
  • سه شنبه 27 آبان 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4732
  • منبع : همشهری آنلاین

افشاء اطلاعات املاک واگذار شده شهرداری تهران و نحوه برخورد با مجرمان

افشاء اطلاعات املاک واگذار شده شهرداری تهران و نحوه برخورد با مجرمان

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ طرح تحقیق و تفحص از املاک واگذار شده توسط شهردار سابق همچنان ادامه دارد و سخنگوی شورای شهر تهران در این رابطه گفت: تا زمانی تحقیق و تفحص به پایان نرسیده و گزارش در جلسه قرائت نشده است، افشا اطلاعات نباید صورت بگیرد.

وی افزود انتشار فهرست کسانی که از املاک شهرداری استفاده کرده‌اند بحث محرمانه‌ای نیست، اما این مسئله جنبه‌هایی دارد که باید به آن توجه شود.

ممنوعیت انتشار اطلاعات مربوط به املاک شهرداری تهران

علی اعطا گفت در حال حاضر طرح تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری املاک و مستغلات شهرداری تهران در ۱۰ سال اخیر در شورای شهر تهران در دست انجام است که قرار است از کلیه املاک، نحوه واگذاری و تاریخ واگذاری املاک شهرداری فهرست دقیقی تهیه شود.

این املاک که متعلق به شهرداری تهران هستند طی ده سال به‌صورت قطعی و یا با شرایط در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرارگرفته است.

قانون درباره افشاء اطلاعات جلسه علنی شهرداری چه میگوید

طبق قانون 81 شوراها تحقیق و تفحص در امور شهرداری توسط شورا انجام می‌شود و طبق تبصره 5 همین ماده‌قانونی انتشار اطلاعات به‌دست‌آمده تا زمان قرائت در جلسه علنی محرمانه است و افراد حقیقی و حقوقی حق انتشار این اطلاعات را به هر نحوی ندارند.

در ادامه این مبحث حقوقی آمده است کسانی که اطلاعات محرمانه را منتشر کنند مرتکب جرم شده و طبق قانون مصوب 19 بهمن سال 53 با متخلفان برخورد خواهد شد؛ بنابراین در اینجا اطلاعات مربوط به املاک شهرداری تهران و محل واگذاری آن‌ها تا زمان قرائت در صحن شورا محرمانه است و هیچ فرد حقیقی و یا حقوقی حق انتشار آن را ندارد. این قانون شامل هیئت تحقیق و تفحص نیز می‌شود.

این ماده ‌قانونی که محرمانه بودن نتایج تحقیقات را مطرح کرده است در جهت حفظ و صیانت جایگاه شورا به‌عنوان مجلس مردمی متشکل از نمایندگان مردم است. در واقع این شورای شهر است که باید گزارش را در صحن علنی قرائت کرده و پس از تصویب اجازه انتشار این گزارش را بدهد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت پیش از تصویب و تائید این گزارش در شورای اسلامی هیچ‌کس مجاز به انتشار این اطلاعات نیست.

وی گفت: با پیگیری‌های شورای شهر و همکاری با قوه قضائیه بخشی از این املاک که لیست آن‌ها تهیه‌شده است در حال تخلیه و بازپس‌گیری است.

شهرداری تهران موظف است در رابطه با املاک تخلیه‌شده و همچنین مواردی که تخلیه آن‌ها با مانع روبه‌رو شده است توضیحاتی را ارائه کند.

بیشتر بخوانید 
طرح واگذاری زمین 200 متری به 10 میلیون خانوار تکذیب شد

واگذاری املاک شهرداری در زمان قالیباف

۷۰ درصد واگذاری املاک شهرداری در زمان قالیباف اتفاق افتاد، اسامی افرادی که املاک در اختیار آن‌هاست منتشر می‌شود؟

کمیته نظارت و بازرسی شورای اسلامی شهر تهران گفت: واگذاری املاک شهرداری به افراد در دوره‌های قبل نیز اتفاق افتاده اما 70 درصد موارد درزمان شهرداری آقای قالیباف بوده است. 30 درصد بقیه نیز در دوره‌های قبلی شهرداری تهران واگذار شده است.

افشین حبیب زاده در برنامه تلویزیونی تهران 20 در خصوص املاک واگذار شده توسط شهرداری گفت: بر طبق قانون، شهرداری می‌تواند بخشی از املاک خود را در اختیار سازمان‌های عمومی و عام‌المنفعه قرار دهد.

در این بند قانونی حیطه واگذاری املاک شهرداری مشخص‌شده است و این افراد می‌توانند حقیقی و یا حقوقی باشند. مؤسساتی مانند مؤسسات بهداشتی، تعاونی‌ها، سراهای محله، فعالیت‌های ورزشی، درمانگاه، نیروی انتظامی، فعالیت‌های فرهنگی و بیمارستان از جمله این فعالیت‌های مجاز به خرید املاک شهرداری هستند. این املاک بعد از تصویب و مجوز شورای اسلامی قابل‌واگذاری به این سازمان‌ها و مؤسسات است.

لزوم دریافت مجوز فعالیت از شورای شهر برای املاک واگذار شده

شورای اسلامی شهر تهران در سال 96 طرحی را مطرح کرد تا شورا به بررسی املاک و نحوه واگذاری املاک شهرداری بپردازد. با بررسی‌ها انجام‌شده مشخص شد برخی از این املاک برای مصارف عمومی استفاده‌نشده و مجوز بهره‌برداری از سوی شورای شهر برای فعالیت آن‌ها صادر نشده است. این افراد حقیقی و حقوقی هنوز هم به دنبال کسب مجوز نیستند و در برخی موارد در برابر حکم تخلیه مقاومت نشان داده‌اند.

طبق آمار اعلام‌شده از سوی شهرداری تهران در حدود دو هزار و 662 ملک در اختیار افراد حقیقی و حقوقی قرارگرفته است که در حدود هزار و 904 مورد انحراف از قانون داشته‌اند.

از این تعداد 578 ملک در اختیار شهرداری بوده و 180 مورد نیز املاک مسکونی هستند که به اشخاص مختلف اجاره داده شده است. البته نیمی از این املاک تاکنون بازپس‌گیری شده است. در خصوص مبالغ اجاره‌بها هنوز تحقیقات انجام نشده است اما آنچه مشخص است شاید مبالغ اجاره مربوط به گذشته است و با توجه به افزایش قیمت اجاره بها به نظر کم باشد و اعداد واقعی نیستند.

 

پیشنهاد شورای اسلامی برای انتشار اطلاعات صاحبان املاک در سایت شهرداری

در پیشنهادی که به شورای اسلامی ارائه داده شده است قرار است اسامی دو هزار و 662 شخص حقیقی و حقوقی در سایت شهرداری قرار گیرد.

این مسائل محرمانه نیست و قابلیت انتشار دارند. در خصوص هزار و 904 ملکی که مورد دارند نزدیک به 632 مورد انحراف کامل و بارز دارند و لازم است هر چه زودتر تخلیه شوند.

به‌عنوان‌مثال مجوز کار فرهنگی صادر شده است اما ملک برای استفاده شخصی مورداستفاده قرارگرفته است. 362 ملک نیز برای فعالیت مشخص مجوز دارند اما امور دیگری در آنجا انجام شده است که حکم تخلیه برای آن ها نیز صادر شده است. در حال حاضر 444 ملک با همکاری دستگاه قضایی تخلیه شده است و 300 واحد دیگر نیز در حال بازپس‌گیری است.

ممنوعیت انتشار اطلاعات مربوط به املاک شهرداری تهران

سوالات متداول

 

طرح بررسی املاک واگذار شده شهرداری از چه سالی مطرح شده است؟

شورای اسلامی شهر تهران در سال 96 طرحی را مطرح کرد تا شورا به بررسی این املاک و نحوه واگذاری آن‌ها بپردازد. با بررسی‌ها انجام‌شده مشخص شد برخی از این املاک برای مصارف عمومی استفاده‌نشده و مجوز بهره برداری از سوی شورای شهر برای فعالیت آن‌ها صادر نشده است.

چه تعداد از املاک شهرداری که واگذار انحراف از قانون داشته‌اند؟

هزار و 904 مورد از املاک شهرداری مورد دارند و نزدیک به 632 مورد انحراف کامل و بارز دارند و لازم است هر چه زودتر تخلیه شوند. به‌عنوان‌مثال مجوز کار فرهنگی صادر شده است اما ملک برای استفاده شخصی مورد استفاده قرارگرفته است. 362 ملک نیز برای فعالیت مشخص مجوز دارند اما امور دیگری در آنجا انجام شده است که حکم تخلیه برای آن‌ها نیز صادر شده است.

املاک مسکونی شهرداری به چه کسانی واگذار شده است؟

این املاک به افراد حقیقی و برخی از مدیران شهرداری بدون ضابطه قانونی و مبالغ اجاره کم واگذار شده است.

املاک شهرداری در زمان کدام شهردار تهران واگذار شده است؟

نزدیک به 70 درصد موارد واگذاری در زمان آقای قالیباف بوده است و 30 درصد نیز مربوط به دوره‌های قبلی است. طبق قانون شهرداری می‌تواند املاک خود را در اختیار افراد حقیقی و حقوقی برای امور عام‌المنفعه قرار دهد؛ اما در بسیاری موارد انحراف از قانون و تخلف صورت گرفته است.

اسامی افراد و مؤسساتی که این املاک را در اختیار داشته‌اند چه زمانی منتشر خواهد شد؟

برخی از سایت‌ها و افراد حاضر در تحقیق و تفحص اقدام به انتشار برخی از اسامی کرده‌اند که طبق قانون قبل از قرائت گزارش در جلسه شورای شهر این کار غیرقانونی است و اطلاعات در حال حاضر منتشر نمی‌شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.