چهارشنبه 01 بهمن 1399
Flowers

کند شدن آهنگ افزایش قیمت مسکن در آبان ماه 1399

کند شدن آهنگ افزایش قیمت مسکن در آبان ماه 1399

بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی؛ تورم ماهانه بخش مسکن که در مهر ماه سال جاری 10 درصد برآورد شده بود در آبان ماه به حدود 2 درصد رسیده است.

به این ترتیب، سرعت افزایش قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به ماه گذشته به مقدار قابل توجهی کند شده است.

کارشناسان بخش مسکن مهم ترین عامل این کاهش قیمت را، تحولات سیاسی به عنوان یک شوک خارجی بر بازار مسکن تلقی می کنند.

کاهش سرعت افزایش قیمت مسکن

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت و به نقل از بانک مرکزی؛ تورم ماهانه بخش مسکن که در مهر ماه سال جاری 10 درصد برآورد شده بود در آبان ماه با 8.2 درصد کاهش به 1.8 درصد رسیده است. به این ترتیب، سرعت افزایش قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به ماه گذشته به مقدار قابل توجهی کند شده است.

شایان ذکر است که متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در آبان ماه سال جاری به 27.200 میلیون تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 118 درصد رشد داشته است.

دلایل کند شدن افزایش قیمت مسکن

کارشناسان بخش مسکن مهم ترین عامل این کاهش قیمت را، تحولات سیاسی به عنوان یک شوک خارجی بر بازار مسکن تلقی می کنند.

به این معنا که در سال های اخیر با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های بسیار علیه ایران، انتظارات تورمی شدیدی در جامعه شکل گرفته بود که همین مسئله منجر به کاهش سپرده گذاری در بانک ها و افزایش سرمایه گذاری در بازار دارایی های مختلف نظیر ارز، سکه، بورس و مسکن شده بود.

شایان ذکر است که بیش ترین سرمایه گذاری در بخش مسکن در دوران تشدید انتظارات تورمی مربوط به تقاضای سرمایه ای بوده است که منجر به افزایش قیمت مسکن شده است.

با این حال، در آبان ماه سال 1399 با توجه به نتیجه انتخابات آمریکا و احتمال کاهش فشار حداکثری، خوش بینی نسبت به آینده در میان فعالان اقتصادی افزایش پیدا کرده است و با کاهش انتظارات تورمی یا همان ریسک غیر اقتصادی، ریزش و کاهش بازدهی در بسیاری از بازار دارایی ها آغاز شده است.

بازار مسکن نیز از این قافله عقب نیفتاده و با خروج تدریجی تقاضای سرمایه ای از این بازار، رشد قیمت در این بخش کند شده است.

البته لازم به ذکر است که بازیگردان اصلی بازار مسکن که در 6 ماه نخست سال جاری موجب افزایش قیمت مسکن گردید بازار سرمایه بود؛ این در حالی است که در نیمه دوم سال بازار مسکن بیش تر دنباله رو بازار ارز بوده است. به این ترتیب با کاهش نرخ ارز ناشی از تغییر انتظارات تورمی، آهنگ افزایش قیمت مسکن نیز کند شده است.

بیشتر بخوانید
گزارش تحولات بازار مسکن در آبان ماه 1399

تغییرات قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

آمارهای ارائه شده توسط بانک مرکزی حاکی از کاهش قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن می باشد.

به طوری که قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در منطقه یک از 56 میلیون و 800 هزار تومان در مهر ماه به 55 میلیون تومان در آبان ماه رسیده است.

قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در منطقه 6 نیز از 38 میلیون و 600 هزار تومان در مهر ماه به 35 میلیون و 500 هزار تومان در آبان ماه کاهش یافته است.

همچنین قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در منطقه 13 از 23 میلیون و 300 هزار تومان در مهر ماه به 23 میلیون و 100 هزار تومان در آبان ماه رسیده است.

در منطقه 18، قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی از 12 میلیون و 400 هزار تومان در مهر ماه به 12 میلیون تومان در آبان ماه کاهش یافته است.

قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در مناطق 20، 21 و 22 نیز با کاهشی 1.5، 0.5 و 3.1 درصدی در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن مواجه بوده است؛ به این ترتیب قیمت مسکن در این مناطق به ترتیب به 12 میلیون و 700 هزار تومان، 18 میلیون و 800 هزار تومان و 25 میلیون تومان رسیده است.

گران ترین و ارزان ترین مناطق تهران

بررسی ها نشان می دهد که در میان مناطق 22 گانه شهر تهران، در آبان ماه سال جاری بالاترین قیمت مسکن مربوط به منطقه یک با قیمت هر متر مربع 55 میلیون تومان و کم ترین قیمت نیز مربوط به منطقه 18 با قیمت هر متر مربع 12 میلیون تومان بوده است.

سوالات متداول

متوسط قیمت مسکن در آبان ماه سال 1399 چقدر است؟

متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در آبان ماه سال جاری به 27.200 میلیون تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 118 درصد رشد داشته است.

کدام مناطق گران ترین و ارزان ترین مناطق تهران در آبان ماه سال 1399 به شمار می روند؟

بررسی های مناطق مختلف تهران نشان می دهد که در میان مناطق 22 گانه شهر تهران، در آبان ماه سال جاری بالاترین قیمت مسکن مربوط به منطقه یک با قیمت هر متر مربع 55 میلیون تومان و کم ترین قیمت نیز مربوط به منطقه 18 با قیمت هر متر مربع 12 میلیون تومان بوده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.