جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers
  • دوشنبه 01 دی 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4806
  • منبع : دنیای اقتصاد

وضعیت قیمت مسکن در استان های کشور

وضعیت قیمت مسکن در استان های کشور

با وجود آنکه بیش از یک فصل از توقف انتشار اطلاعات مربوط به تحولات بازار مسکن شهر تهران  از سوی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی سپری می شود؛ وزارت راه و شهرسازی وعده داده است که به زودی اطلاعات مربوط به تحولات بازار مسکن تمامی استان ها را منتشر نماید.

این وزارتخانه اعلام نموده که بر اساس گزارش کشوری تحولات بازار مسکن، قیمت مسکن در استان ها را می توان به چهار گروه تقسیم بندی کرد.

وعده انتشار مجدد آمار تحولات قیمت مسکن

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ یکی از عواملی که موجب کاهش شفافیت عملکرد بازار مسکن گردید خاموش شدن چراغ راهنمای بازار مسکن بود؛ زمانی که انتشار تحولات بازار مسکن شهر تهران از سوی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی متوقف گردید.

به نظر می رسید که تصمیم برای جلوگیری از انتشار آمارهای تحولات بازار مسکن با هدف کنترل قیمت و کاهش تورم در بازار مسکن صورت گرفته است اما درست نتیجه عکس داشت.

با این حال، مسئولان این وزارتخانه بر این باورند که یکی از مهم ترین دلایل توقف انتشار این آمار، محدود بودن این اطلاعات به بازار مسکن شهر تهران بوده است.

این مسئولان وعده داده اند که به زودی اطلاعات کامل تغییرات قیمت مسکن در تمام استان های کشور منتشر می شود.

چهاردستگی قیمت مسکن در استان ها

با این حال، وزارت راه و شهرسازی در گزارشی بیان نموده که قیمت مسکن در استان ها را می توان به چهار گروه تقسیم بندی کرد.

بر اساس این گزارش، در 27 استان کشور میانگین قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی کم تر از 10 میلیون تومان می باشد؛ در این میان میانگین قیمت مسکن در 9 استان کم تر از 5 میلیون تومان می باشد.

افزون بر این، در 3 استان هم میانگین قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی نزدیک به 10 تا 15 میلیون تومان می باشد.

وضعیت قیمت مسکن در تهران

بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، تنها در تهران میانگین قیمت مسکن به 25 میلیون تومان رسیده است. با این وجود، در صورت کنار گذاشتن منطقه های 1 و 3 از محاسبات، میانگین قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در تهران به 20 میلیون تومان می رسد.

شایان ذکر است که محمودزاده، معاون وزیر نیز خاطر نشان کرده بود که اگر آمار منطقه 1را از محاسبات حذف کنیم قیمت مسکن در تهران به کم تر از 20 میلیون تومان می رسد.

این در حالی است که همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز نشان می دهد؛ بر اساس اطلاعات بانک مرکزی؛ میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در آبان ماه سال جاری به 27 میلیون و 193 هزار تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید 
اهواز، دومین شهر گران ایران از نظر مسکن

انتشار آمار قیمت مسکن در مراکز استان ها

وزارت راه و شهرسازی همچنین اعلام نموده که قیمت خرید و فروش مسکن در تمامی مراکز استان ها جمع آوری شده و به زودی منتشر خواهد شد.

این وزارتخانه بیان نموده که در گذشته با توجه به اینکه آمار و اطلاعات بر مبنای اطلاعات مرکز آمار و بانک مرکزی از قیمت هر متر مربع مسکن استخراج و ارائه می شده؛ این اطلاعات تنها برای تهران مصداق داشته و تعمیم آن به کل استان ها موجب افزایش کاذب قیمت ها می شده است.

راهکارهای ساماندهی قیمت در بازار مسکن

با توجه به اینکه بخش زمین و مسکن از مهم ترین مراجع ذخیره سرمایه به شمار می روند؛ وزارت راه و شهرسازی در صدد تفکیک بازار سرمایه و سفته بازی از بازار مصرفی مسکن می باشد.

یکی از راهکارهایی که برای تفکیک بازار سرمایه و مصرفی مسکن در نظر گرفته شده، ارائه سامانه املاک و اسکان می باشد.

با توجه به وضعیت مناسب این سامانه از لحاظ امکانات و زیرساخت، در ماده 54 اصلاحیه مجلس این سامانه بیش تر مد نظر قرار گرفت و تمامی خانوارها مؤظف به ثبت نام در این سامانه شدند که خود موجب افزایش شفافیت بازار خرید و فروش و اجاره مسکن می شود.

از دیگر راهکارهای برقراری ثبات و آرامش در بازار مسکن می توان به افزایش تولید مسکن اشاره نمود. مسئولان وزارت راه و شهرسازی بر این باورند که طرح اقدام ملی مسکن و تکمیل واحدهای مسکن مهر با هدف تقویت بازار مصرفی مسکن کلید خورده است.

شایان ذکر است که وزارت راه و شهرسازی همچنین از تهیه و تدوین شیوه نامه اجاره داری حرفه ای برای پشتیبانی از تقاضای واحدهای مسکونی خبر داده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.