چهارشنبه 06 اسفند 1399
Flowers

عوامل موثر در رشد اقتصاد امارات

عوامل موثر در رشد اقتصاد امارات

امارات متحده عربی که اساساً یک کشور با اقتصاد متکی به نفت می باشد؛ با برنامه ای جامع برای تنوع اقتصادی اتکای تولید ناخالص داخلی به نفت را کاهش داده است.

به طوری که امروزه تجارت، هتلداری، املاک و مستغلات، حمل و نقل و بیمه سهم قابل توجهی از اقتصاد امارات را تشکیل می دهد.

اقتصاد امارات آزادترین اقتصاد منطقه

امارات یکی از اقتصادهای باز جهان را دارد؛ به طوری که در میان 14 کشور مستقر در خاورمیانه و آفریقای شمالی، رتبه اول آزادی اقتصادی را به خود اختصاص داده است.

این سنت استقبال از تجارت به اوایل تاریخ خلیج فارس باز می گردد. زمانی که کشتی ها به هند و در امتداد سواحل شرق آفریقا تا جنوب موزامبیک حرکت می کردند.

امارات با داشتن مناطق آزاد تجاری و اقتصادی رو به رشد، همچنان به عنوان یک مرکز استراتژیک در منطقه شناخته می شود.

لازم به ذکر است که این کشور از سال 2013 به آرامی به سمت اقتصاد باز حرکت خود را آغاز نمود. به عنوان یک اقتصاد نفتی، حدود 30 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور را صادرات نفت تشکیل می دهد.

فرصت های تجاری امارات

امارات، برنامه ای برای متنوع سازی و آزادسازی اقتصاد جهت کاهش اتکا به نفت و تبدیل اقتصاد مبتنی بر نیروی کار به اقتصاد مبتنی بر دانش، فناوری و نیروی کار ماهر داشته است.

دولت های فدرال و محلی امارات سرمایه گذاری های زیادی در صنایعی نظیر آلومینیوم، گردشگری، هواپیمایی، صادرات مجدد و ارتباطات داشته اند.

بر اساس چشم انداز اقتصادی 2030 و برنامه راهبردی 2015 ابوظبی و دبی پیشگامان ایجاد این تنوع می باشند. استراتژی های به کار گرفته شده شامل افزایش سرمایه گذاری در بخش های صنعتی و صادرات محور نظیر صنایع سنگین، حمل و نقل، پتروشیمی، گردشگری، فناوری اطلاعات، ارتباطات، انرژی های تجدید پذیر و خدمات نفت و گاز می باشد.

اهمیت صنعت گردشگری در امارات

گردشگری سهم بزرگی در متنوع سازی اقتصاد امارات داشته است. 156 هتل در ابوظبی در سال 2014 بهترین سال خود را از نظر تعداد بازدید کنندگان تجربه کرده اند؛ همچنین 634 مرکز تفریحی در دبی افزایش قابل توجهی در بازدید کنندگان خود داشته اند.

شایان ذکر است که دو خط هوایی کلاس جهانی امارات شامل اتحاد (Etihad) و امارات (Emirates) در کنار ارتقای مستمر زیرساخت های هوایی نقش مهمی در پیشرفت صنعت گردشگری این کشور داشته اند.

لازم به ذکر است که پیش بینی کرده اند که صنعت هواپیمایی دبی به زودی 32 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) امارات را ایجاد نماید.

بیشتر بخوانید
شناخت بهترین شهرهای امارات برای زندگی

اندازه دولت در امارات

در امارات هیچ گونه مالیات بر درآمد یا مالیات بر شرکت های فدرالی وجود ندارد. تنها در برخی شهرها نرخ های مالیات مختلفی بر شرکت ها وضع شده و به تازگی نیز مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است.

بار مالیاتی کلی در این کشور 9.2 درصد از کل درآمد داخلی این کشور است. هزینه های دولت نیز 30.5 درصد کل تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور را تشکیل می دهد. کسری بودجه دولت نیز تنها 1.8 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد.

حجم تجارت در امارات

ارزش کل صادرات و واردات کالاها و خدمات در این کشور نزدیک به 161.8 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور می باشد.

نرخ تعرفه بر واردات کالاها و خدمات نیز در این کشور به طور متوسط 4.8 درصد می باشد. در سال های اخیر نیز گام هایی برای کاهش محدودیت مالکیت خارجی در شهرهای کشور امارات برداشته شده است.

شایان ذکر است که این کشور ارتباطات مالی قوی با سایر کشورها دارد؛ به طوری که بیش از 100 شعبه از بانک های خارجی در شهرهای این کشور وجود دارد.

نقش املاک و مستغلات در رشد اقتصاد امارات

املاک و مستغلات نقشی حیاتی در رشد اقتصادی امارات دارد. این بخش تا پیش از بحران مالی سال 2008 در حال رشد بود؛ در حال حاضر نیز در حال احیا می باشد.

بررسی ها نشان می دهد که املاک و مستغلات حدود 22.6 درصد از اقتصاد امارات را تشکیل می دهد. رشد این بخش امارات را که کشوری بیابانی است به یک مرکز تجاری پر ازدحام و توریستی تبدیل کرده است.

شایان ذکر است که ابتدا در سال 2002 حقوق مالکیت مربوط به سرمایه گذاران خارجی در حوزه املاک در امارات تصویب شد و اجازه سرمایه گذاری در املاک این کشور به خارجیان داده شد؛ رشد این بخش امیدوار کننده بود تا اینکه در سال 2008 رشد آن کند شد.

در سال های اخیر اما مجددا سرمایه گذاری خارجیان در کشور  امارات در حوزه املاک مسکونی و تجاری رشد قابل توجهی داشته است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.