یکشنبه 03 مهر 1401
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 مشاوره در واتساپ

تحلیل و بررسی علل افزایش آمار صدور مجوز ساخت مسکن در کشور در تابستان 99

تحلیل و بررسی علل افزایش آمار صدور مجوز ساخت مسکن در کشور در تابستان 99

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده وضعیت ساخت و ساز مسکن در کشور در تابستان سال جاری با رشد خیره کننده ای رو برو بوده است.

مرکز آمار ایران در گزارشی که در فصل تابستان منتشر کرد، با استناد به تعداد صدور پروانه های ساخت مسکن در همه شهرهای کشور از رشد 39 درصدی صدور پروانه ساخت مسکن در تابستان 99 خبر داد.

تحولات صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان

بر اساس بررسی های ملک هفت با استناد به آمار مرکز آمار ایران، در فصل تابستان، برای 137 هزار و 431 واحد مسکونی در تمام نقاط کشور مجوز ساخت مسکن صادر شده است که این میزان در مقایسه با فصل قبل 5.34 درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال قبل 39 درصد افزایش یافته است.

این افزایش صدور مجوز ساخت مسکن در حالی منتشر شده است که بازار مسکن در حال رکود قرار داشته و تعداد زیادی از سازندگان مسکن به دلیل تورم در قیمت زمین و مصالح ساختمانی قادر به تکمیل پروژه های نیمه تمام خود نیستند.

در بهار امسال هم صدور مجوز ساخت مسکن به 96 هزار واحد مسکونی در سطح کشور رسید که تعداد ساخت مسکن در مقایسه با فصل قبل یعنی زمستان 98 ، با 16 درصد کاهش روبرو بوده است و تنها 6 درصد از آمار صدور مجوز ساخت مسکن افزایش یافت.

کارشناسان مسکن به دلیل جهش قیمت مسکن و نرخ مصالح ساختمانی و همچنین افزایش رکود در معاملات مسکن، از عقب نشینی سازندگان در بازار ساخت و ساز خبر دادند. اما آمارهای مرکز آمار ایران در تابستان 99، تغییرات کوتاه مدتی را در این بازار نشان می دهد.

به طور کلی در 6 ماه نخست سال جاری 233 هزار واحد مسکونی مجوز ساخت مسکن صادر شد که نسبت به 6 ماه نخست سال قبل 20 درصد رشد یافته است.

اما رشد 39 درصدی ساخت مسکن، در تابستان 99، با توجه به جهش قیمت زمین و نرخ مصالح ساختمانی در فصل مورد نظر که موجب زمین گیر شدن سازندگان شد، یک ابهام اساسی ایجاد می کند.

سوال مهمی که پیش می آید این است که آیا سازندگان، به دلیل بهبود وضعیت در بازار مسکن و بازار ساخت و ساز فعالیت خود را افزایش داده اند؟

پاسخ این سوال قطعا منفی است. چرا که در تابستان امسال به دلیل تورم قیمت زمین و نرخ مصالح ساختمانی و افزایش هزینه های ساخت و ساز مسکن بسیاری از سازندگان مسکن زمین گیر شده و تا بهبود وضعیت از این بازار کناره گیری کردند.

دلایل عقب نشینی سازندگان از بازار ساخت و ساز

در تابستان امسال در کشور، متوسط قیمت یک متر مربع زمین و ملک کلنگی در مقایسه با فصل مشابه سال قبل، 28 درصد و نسبت به فضصل بهار 22 درصد افزایش یافت.

همین افزایش قیمت و تورم در بازار مسکن، موجب شد تا سازندگان از تهیه گرانترین و مهمترین بخش ساختمان عاجز بمانند.

بر اساس آمار فصلی منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، متوسط قیمت یک متر مربع زمین و ملک کلنگی در نیمه اول سال جاری 6 میلیون و 600 هزار تومان ثبت شده است که این میزان نسبت به نیمه اول سال قبل، 69 درصد افزایش یافته است.

با توجه به دو برابر شدن نرخ میانگین مصالح ساختمانی در نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل و افزایش 60 درصدی متوسط قیمت مسکن و همچنین خروج متقاضیان مصرفی و سرمایه ای از بازار مسکن، تحت تاثیر افزایش عمق رکود در بازار معاملات مسکن، اکثر سازندگان از بازار ساخت و ساز عقب نشینی کردند.

بیشتر بخوانید 
مشکلات طرح اقدام ملی در اعطای تسهیلات ساخت مسکن های نیمه ساز

دو سناریو درخصوص علت افزایش صدور مجوز ساخت مسکن

رشد 39 درصدی صدور مجوز ساخت مسکن در شرایطی که اکثر سازندگان به دلیل رکود در بازار معاملات مسکن و افزایش نرخ مصالح ساختمانی از این بازار عقب گرد کرده اند، دو سناریو احتمالی را مطرح می کند.

یکی از این دو سناریو بسیار ضعیف بوده به طوری که می توان آن را سناریو باطل خواند و دیگری قابل قبول تر می باشد.

سناریو اول مربوط به بهبود و ثبات در وضعیت بازار زمین و مصالح ساختمانی و بازارهای وابسته به بازار ساخت و ساز و همچنین رونق معاملات مسکن و در نتیجه ایجاد انگیزه برای سازندگان برای ساخت واحدهای مسکونی بیشتر و کسب سود بالاتر است.

این سناریو با توجه به موارد گفته شده یعنی، افزایش نرخ مصالح ساختمانی، تورم در قیمت زمین، کاهش متقاضیان مصرفی و سرمایه ای در بازار معاملات  مسکن و به طورکلی رکود عمیق در بازار مسکن عملا یک سناریو باطل شده به حساب می آید.

سناریو دوم که بسیار منطقی و قابل قبول تر است این است که به نظر می رسد برخلاف موارد گفته شده که منجر به کاهش رشد ساخت و ساز مسکن می شود، بازار ساخت و ساز مسکن در نیمه اول سال جاری با یک اتفاق غیر طبیعی مواجه بوده که تاثیر بسیاری بر آمار ساخت و ساز مسکن و افزایش آن داشته است.

دلایل افزایش صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان 99

از ابتدای سال جاری روند ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی با هدف افزایش مسکن دولتی ساز با جدیت دنبال شد. به طوریکه بر اساس اعلام دولت تاکنون تامین زمین برای ساخت  100 هزار واحد مسکونی انجام شده و ساخت مجموعا 50 تا 60 هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفته است.

با توجه به اعلام دولت، از فصل بهار تا تابستان امسال نزدیک به 40 هزار واحد مسکن ملی ساخته شده است. به نظر می رسد رشد 39 درصدی آمار صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان امسال، به شروع پروژه های مسکن ملی بی ارتباط نباشد.

به طور کلی به نظر می رسد که افزایش آمار صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان سال جاری، به علاقه سازندگان به فعالیت در این بازار مربوط نباشد و سفارش کار دولت برای ساخت مسکن ملی موجب افزایش آمار ساخت و ساز در تابستان شده است.

در طرح مسکن ملی دولت زمین و تسهیلات مسکن را در اختیار سازندگان قرار  داده و این گروه برای دریافت مجوز ساخت مسکن نیز اقدام کرده اند، و همین امر به افزایش 39 درصدی آمار صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان و رشد 20 درصدی آمار صدور پروانه ساخت در نیمه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل منجر شده است.

با این وجود نمیتوان ساخت و ساز های دولتی را به عنوان علت اصلی افزایش صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان دانست و تنها به دلیل عدم ثبات در بازار مسکن و نبود انگیزه برای فعالیت سازندگان، میتوان مهمترین علت افزایش صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان را اضافه شدن آمار ساخت و ساز دولتی به آمار ساخت و ساز دانست.

افزایش آمار صدور مجوز ساخت مسکن در تابستان 99

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.