پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
 • چهارشنبه 01 مرداد 1399
 • دسته‌بندی:
 • شاخص ملکی
 • کد خبر: 4508
 • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

معاملات شستا و تاثیر آن بر شاخص بورس

معاملات شستا و تاثیر آن بر شاخص بورس

در روز دوشنبه ناظر بازار در پی بازگشایی نماد شستا با رشد ۳۷٪ مثبت در تصمیم جنجالی ، معاملات سهام شستا را باطل اعلام کرد. رشد 37 درصدی سهام شرکت سرمایه­گذاری تامین اجتماعی سبب رشد بیش از ۵٪ شاخص کل بورس شد ، سازمان اوراق بورس بهادر مجاز است در صورت نیاز و برای حمایت از حقوق سرمایه­گذاران و حفظ بازار شفاف و کارا دستور توقف بخشی یا تمام معاملات یک نماد را حداکثر به مدت 3 روز کاری صادر کند.

اما تبعات ابطال معاملات نماد شستا که یکی از تاثیرگذار­ترین نماد­ها بر روی شاخص کل بورس هست ، چیست؟

شستا و هلدینگ­های زیر مجموعه آن

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی یکی از بزرگترین ­شرکت­های بخش عمومی در کشور محسوب می­شود که مالکیت آن از طریق سازمان تامین اجتماعی در اختیار عموم شاغلان و بازنشستگان کشوری قرار گرفته است.

برای درک اهمیت و ابعاد معاملات این نماد و تاثیر بسیار زیاد آن بر شاخص بورس فقط کافی است که به چند هلدینگ زیر مجموعه شستا نگاهی بیاندازیم که هر کدام به تنهایی یک غول اقتصادی محسوب می­شوند .

هدلینگ های زیر مجموعه شستا :

 • شرکت­های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، که با نماد حکشتی در بازار بورس به فعالیت می­پردازد،
 • اپراتور رایتل،
 • سرمایه­گذاری نفت تامین ،
 • سرمایه­گذاری گاز تامین،
 • سرمایه­گذاری پتروشیمی تامین،
 • سرمایه گذاری دارویی تامین،
 • سرمایه گذاری سیمان تامین ، که با نماد سیتا به تازگی بصورت عرضه اولیه در بازار بورس عرضه شده و فعالیت خود را آغاز کرده است،
 • سرمایه گذاری صبا تامین ، که با نماد صبا در بازار بورس فعال است .

این هلدینگ ها همگی زیر مجموعه شستا هستند. شستا ۱۸۲ شرکت مدیریتی را زیر مجموعه خود دارد که ۸۲ شرکت آن بورسی هستند.

 این شرکت­ها با سرمایه ۸ هزار میلیارد تومانی دربازار بورس تهران ثبت شده­اند و طبق صورت­های مالی ۹ ماه منتهی به اسفند ۹۸ بیش از ۳ هزار میلیارد تومان سود خالص داشته است، همینطور دارایی­های این نماد تا پایان سال ۹۸ هم بیش از ۲۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.

سبد سهام بورسی و غیر بورسی نماد  شستا شامل ۸۷ شرکت بورسی و ۱۰۵ شرکت غیر بورسی است، که سبد سهام بورسی آن از شرکت‌های محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارویی، ، استخراج فلزات گران‌بها، حمل و نقل، انبارداری، ارتباطات و بانک‌ها و موسسات اعتباری  تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید
شاخص های بورس و مسکن

تاثیر معاملات بر رشد شاخص بورس

 با معرفی زیر مجموعه های شستا و بزرگی این شرکت میتوان تاثیر معاملات این نماد را بر شاخص بورس بطور کامل درک کرد، با ابطال معاملات شستا در روز دوشنبه شاخص کل که به میزان ۸۵ هزار ۴۲۶ واحد رشد و عبور از مقاومت یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی را پشت سر گذاشته بود با ابطال معاملات توسط ناظر بازار شاخص کل  توانست عدد یک میلیون و ۷۴۰ هزار و ۸۵۶ واحد به خود اختصاص دهد و همینطور سهامداران نماد شستا را از سود ۳۷  درصدی محروم کرد.

ابطال معملات نماد شاخص ساز شستا

ابطال این معاملات کمک میکند که روند شاخص به صورت آهسته و همراه با اصلاح باشد و هیجان ناشی از رشد  بازار بورس را تا حدودی کنترل کند، در این روزها کارشناسان انتظار عقبگرد و اصلاح بازار را دارند که این اصلاح و استراحت کمک میکند که شاخص کل سقف بعدی مقاومت خود را مطمئن تر و آسان تر پشت سر بگذارد.

اما بازار در این روزها از فضای تحلیل دور مانده وزیاد از قاعده بازی پیروی نمیکند و عملا تحلیل های تکنیکال پاسخگوی این روزهای بازار نیست.

تاثیر بازار بورس بر قیمت مسکن

استقبال مردم از بازار بورس و سرمایه­گذاری بخش زیادی از خانوارها در این بازار میتواند به ضرر بازار مسکن باشد. رشد بازار بورس در ماه­های اولیه سال ۹۹ بخشی از تقاضای سرمایه­ای که همواره در زمان انتظارات تورمی و عدم اطمینان به سایر بازارها وارد بازار مسکن ­شده است روانه بازار اوراق و بورس بهادر شده است و بازار مسکن را تحت تاثیر بسیار قرار داده است.

این اتفاق برای بازار مسکن تا حدودی مناسب ارزیابی می­شود اما مشکل دوم از جایی آغاز می­شود که شاخص بورس رشد صعودی خود را از دست داده و بازار دچار ریزش شود و سرمایه­های انباشت شده در بورس آماده تبدیل به بازر ملک شود.

واکنش بازار به افزایش قیمت مسکن

در ماه­های آتی هر نوع افزایش شدید قیمت فروش ملک تاثیرات معکوسی بر حجم معاملات بازار سرمایه خواهد داشت و بلعکس. برداشت­های نادرست در رابطه با بورس و مسکن سبب شوک قیمتی و سنگین­تر شدن رکود در حال حاضر بازار مسکن شده است هرچند رشد نقدینگی و انتظارات تورمی از عوامل موثر در افزایش تورم بازار مسکن و سایر بازارها بوده است.

مسکن در بازار بورس

اما یکی از اخبار تاثیرگذاراینروزها بر بازار مسکن راه­اندازی بورس مسکن توسط وزیر اقتصاد مطرح شده است.

این خبر از آنجا که ایجاد امکانی جدید برای معاملات مسکن در بستر بازار بورس فراهم کرده است, استقبال مردم از بازار بورس و سرمایه­گذاری بخش زیادی از خانوارها در این بازار به ضرر  افزایش فعالیت آن­ها در این بازار طی چند ماه اولیه سال ۹۹ موجب تاثیر گذاری بسیاری بر بازار مسکن شده است.

لازم به ذکر است که تنها معاملات خرید و فروش  املاک دولتی در بورس مسکن انجام میپذیرد و املاک و مسکن خصوصی در بازار بورس عرضه نمی­شوند. با توجه به نظر کارشناسان حیطه مسکن و بازار اوراق بورس راه­اندازی این بستر چندان ضروری نیست و این معملات میتواند از طریق ساز و کار دیگری نیز انجام بپذیرد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.