سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • چهارشنبه 30 بهمن 1398
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4135
  • منبع : ایسنا

نحوه واگذاری مسکن ملی در تهرانسر

نحوه واگذاری مسکن ملی در تهرانسر

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌ که پروژه طرح اقدام ملی مسکن در تهرانسر به پیشرفت بالای ۳۰درصد رسیده است، گفت: شاید زمانی که پروژه به پیشرفت حدود ۷۰درصد برسد امکان تعیین سهم دولت فراهم شود و می‌توانیم در آن زمان از درخواست کنندگان ثبت نام نماییم.

به گزارش  ملک هفت به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده فرمودند: پروژه  طرح اقدام  ملی مسکن  در تهرانسر به طور تقریبی به پیشرفت بالای ۳۰ درصد رسیده است. البته چهار پیمانکار آن‌جا فعال  میباشند که میزان پیشرفت کار آنها با یکدیگر متفاوت است.

وی افزود: پروژه مسکن ملی در تهرانسر به شکل مشارکتی اجرا می‌شود. بدین صورت که سهم دولت و بخش خصوصی بعد از پایان پروژه تعیین می‌شود و دولت واحدهای خود را به درخواست کنندگان واجد شرایط واگذار مینماید. اما برای نام‌نویسی از درخواست کنندگان باید طرح به حدی از پیشرفت برسد که  قابلیت تعیین قیمت پایان یافته  را داشته باشد. ممکن است وقتی طرح به پیشرفت حدود ۶۰ یا  ۷۰ درصد برسد امکان تعیین سهم و تقسیم وجود داشته باشد. آن زمان در یک فرآیند، نحوه‌ی ثبت نام به اطلاع عموم خواهد رسید اما فعلا این شرایط وجود ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره  قیمت مسکن ملی در تهرانسر تصریح کرد: پروژه تهرانسر با بقیه نقاط متفاوت  میباشد. در سایر مناطق اعلام کردیم که هزینه‌ها احتمالا بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان خواهد بود اما با توجه به قیمت زمین و نوع مصالح به کار رفته در تهرانسر نمی‌توان از هم‌اکنون برآوردی در این مورد عرضه نمود. در چنین قراردادهایی، شریک در خیلی از مواقع تعیین‌کننده میباشد اما در پروژه‌های ثبت نامی شرایط عامی وجود دارد که تفاوت این دو قالب را نشان می‌دهد.

محمودزاده با بیان این‌که پروژه‌های مشارکتی طرح اقدام ملی را در هیچ شهری ثبت نام نکردیم، گفت: در ثبت نامی‌ها شریک نداریم، لذا از یک استاندارد عام تبعیت می‌کنیم ولی در پروژه‌ای که شریک دارد و اکثریت برای شریک  میباشد این حق را برای او قائل می‌شویم که هرطور تشخیص می‌دهد واحدها را بسازد. مثلا یک پیمانکار مشاعات بیشتر و پیمانکار دیگر مشاعات کمتری را اجرا مینماید. ما هم به عنوان دولت باید تعهدی بدهیم که بتوانیم پاسخگو باشیم؛ لذا باید زمانی را تأمل کنیم تا اعدادی را که درخصوص قیمت طرح اقدام ملی مسکن در بخش مشارکت مطرح می‌کنیم منطقی و قابل انجام باشد.

بر اساس این گزارش، طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار  واحد  مسکونی تا سال ۱۴۰۰ در سه قالب ثبت نام، قرارداد با دستگاه‌های اجرایی و مشارکت با سازندگان پیش می‌رود. در مرحله نخست نام‌نویسی از  ۲۴۰ هزار  نفر  انجام شد که  ۱۴۰ هزار  نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند. قرار است ثبت نام از جاماندگان این طرح قبل از اتمام سال جاری انجام شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.