جمعه 14 آذر 1399
Flowers
پنجشنبه 19 تیر 1399

ممنوعیت بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در بخش ساخت و ساز

ممنوعیت بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در بخش ساخت و ساز

ورود بانک‌ها به زمینه ساخت و ساز املاک ممنوعیت قانونی دارد و اگر بانک‌ها به این حیطه ورود کنند تبعات قانونی آن را نیز باید بپذیرند و هم‌چنین مشمول جرایم سنگین خواهند شد.

بانک سینا از قانون سرمایه گذاری بانک ها میگوید

علیرضا تقدیری، عضو هیئت مدیره بانک سینا اعلام کرده است که براساس ماده 7 دستورالعمل ابلاغی مرتبط با سرمایه گذاری، بانک‌ها و موسسات اعتباری تنها می‌توانند حداکثر تا سقف 20 درصد از سرمایه پایه خود را سرمایه‌گذاری کنند. این سرمایه‌گذاری نیز تنها در 3 بخش امکان پذیر خواهد بود.

سرمایه‌گذاری بانک‌ها تنها در 3 بخش ممکن است

سه بخشی که بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز به سرمایه‌گذاری در آن هستند شامل موارد زیر است:

  • تاسیس شرکت‌های جدید و خرید سهام شرکت‌های موجود
  • تحصیل اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام توسط موسسه اعتباری
  • تحصیل سایر اوراق بهادار (ارزی و ریالی) توسط موسسه اعتباری

ورود بانک‌ها به حوزه‌های غیرتخصصی سرمایه گذاری

الیاس نادران، نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در حال حاضر بانک‌ها اغلب به فعالیت‌های غیربانکی می‌پردازند. تمرکز بانک‌ها بر موضوع منفعت‌طلبی سبب شده است که از انجام وظایف اصلی خود منحرف شوند و علت اصلی آن نیز عدم نظارت کافی از سوی بانک مرکزی است.

این روزها بانک‌ها با تشکیل شرکت‌های اقماری به حوزه ساخت و ساز مسکن ورود کرده‌اند و براساس قانون، این کار ممنوع است.

جریمه بانک‌های متخلف برای سرمایه گذاری غیر مجاز

در صورت ورود بانک‌ها به عرصه سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز املاک (هم مسکونی و هم تجاری) با جرایم سختی روبرو خواهند شد؛ چرا که از این کار منع شده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورامی اسلامی نیز بیان کرده است که بانک مرکزی این توانایی را دارد که مجوز بانک‌هایی را که از انجام وظایف قانونی خود تخطی کرده‌اند لغو کند.

مطالب مرتبط
وام خرید مسکن

حمایت بانک‌ها از بخش تولید

البته این موضوع را نیز باید پذیرفت که ضعف در انجام وظایف بانک‌ها و ورود به حوزه‌های غیرتخصصی یکی از دلایل کارکرد نامطلوب بخش خصوصی و ایجاد رانت‌های اقتصادی بوده است. با نظارت دقیق از سوی بانک مرکزی نیز می‌توان بانک‌ها را به حمایت از بخش تولید سوق داد.

بانک‌ها به جای ورود به بخش ساخت و ساز مسکن و کارهایی از این قبیل باید به وظایف خود در حوزه‎های مالی عمل کنند؛ البته منابع مالی نیز باید برای بانک‌ها تامین شود تا بتوان بخش تولید را تقویت کرد.

اعطای تسهیلات مسکن از سوی بانک‌های دیگر

ذکر نکته‌ای دیگر نیز الزامیست که در گذشته به واسطه مقرارت ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی که تسهیلات مسکن صرفا باید از بانک مسکن اعطا می‌شد؛ اما مدتی است که این قانون نیز برداشته شده و اعطای تسهیلات مسکن توسط بانک‌های دیگر ممنوعیتی ندارد.

براساس ضوابطی که بانک مرکزی تعیین کرده است، سهم بانک‌ها از پرداخت تسهیلات مسکن 25 درصد پیش‌بینی شده است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.