دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
Flowers

برای ادامه کارصندوق بانک مسکن، بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد

برای ادامه کارصندوق بانک مسکن، بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد

افتتاح صندوق پس‌انداز مسکن یکم و مشارکت 658 هزار نفر در این صندوق از ابتدا تاکنون/ ادامه کار صندوق به نظر بانک مرکزی بستگی دارد.

صندوق پس انداز مسکن یکم چیست؟

صندوق پس‌انداز مسکن یکم توسط بانک مسکن برای ارائه تسهیلات ساخت مسکن در طرح ملی مسکن ایجاد شده است. این صندوق افراد متقاضی بالای 18 سال را به عضویت خود درمی‌آورد. ثبت‌نام کنندگان باید از درآمد مکفی و ثابت برای بازپرداخت تسهیلات برخوردار بوده و تاکنون هیچ زمین یا مسکن دولتی دریافت نکرده باشند.

سقف تسهیلات مسکن چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ سقف تسهیلات برای شهر تهران 800 میلیون ریال، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 600 میلیون ریال و برای سایر استان‌ها 400 میلیون ریال تعیین شده است. همچنین نرخ سود تسهیلات بسته به وام اولی و غیر آن و همچنین نوع بافت خانه از 8 تا 6 درصد است.

متقاضیانی که در این صندوق نام‌نویسی کرده‌اند حداقل باید 12 ماه در انتظار پرداخت تسهیلات بمانند و موجودی حساب آن‌ها با توجه به تسهیلات دریافتی از 135 میلیون ریال تا 67 میلیون ریال متغیر خواهد بود. کسانی که در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند از تسهیلات این صندوق برای ساخت مسکن خود استفاده کنند. همچنین متقاضیانی که اقدام به افتتاح حساب در شهری دیگر کرده‌اند برای انتقال حساب خود به شهرهای بزرگ و افزایش تسهیلات می‌توانند ما به تفاوت آن را به صورت اوراق ممتاز از بانک مسکن خریداری کنند.

این وام به صورت فردی و زوجین قابل پرداخت است. بدین ترتیب برای شهر بزرگ وام زوجین 160 میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر در حدود 120 میلیون تومان و برای دیگر شهرها در حدود 80 میلیون تومان خواهد بود.

اگر فرد متقاضی قبل از دریافت تسهیلات انصراف دهد به سپرده وی معادل سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت سود پرداخت می‌شود. امکان انتقال حساب مذکور فقط به نزدیکان درجه‌یک فرد ازجمله پدر، مادر، همسر، فرزند و ... امکان‌پذیر است. این تسهیلات صرفاً برای مناطق شهری در نظر گرفته شده است و امکان پرداخت برای محدوده‌های خارج از شهر وجود ندارد. انتقال حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم از بانکی به بانک دیگر در یک شهر نیز امکان‌پذیر نیست.

ویژگی‌های ملک معرفی‌شده برای وام مسکن

ملکی که برای دریافت تسهیلات معرفی می‌شود باید دارای سند شش‌دانگ باشد و در محدوده شهری قرار داشته باشد. برای تسهیلات دیگر در رهن بانک نبوده و کاربرد ساخت‌وساز داشته باشد .مشخصات و حدود ملک باید کاملاً مشخص بوده و در سند درج شده باشد.

بانک مسکن از مشارکت 658 هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم خبر داد و گفت: از ابتدای افتتاح این صندوق نزدیک به 658 هزار نفر در این صندوق مشارکت داشته‌اند و ادامه کار این صندوق به نظر بانک مرکزی بستگی دارد. طبق آمار ارائه شده از سوی بانک مسکن از این تعداد تاکنون نزدیک به 19 درصد یعنی در حدود 23 هزار نفر انصراف داده‌اند و در حدود 32 درصد، 211 هزار نفر از تسهیلات ارائه شده توسط این صندوق استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

در حال حاضر 323 هزار نفر دیگر در این صندوق عضو هستند که با توجه به اینکه درصدی از آن‌ها انصراف خواهند داد، حدود 200 هزار نفر دیگر از تسهیلات این صندوق بهره‌مند خواهند شد.

و به‌طورکلی پیش‌بینی می‌شود که نزدیک به 200 هزار نفر دیگر از تسهیلات این صندوق استفاده خواهند کرد. بدین ترتیب که تاکنون نزدیک به 211 هزار نفر از صندوق وام گرفته‌اند و اگر مابقی افراد نیز وام خود را دریافت کنند این رقم به حدود 400 هزار نفر خواهد رسید.

طبق آمار نزدیک به 23 هزار نفر یعنی 19 درصد اعضا صندوق انصراف داده‌اند و دلایل متعددی برای این امر وجود دارد که بالا رفتن قیمت خانه و متناسب نبودن تسهیلات برای ساخت مسکن از دلایل مطرح‌شده بوده است. صندوق پس‌انداز مسکن یکم از خرداد ماه سال 94 شروع به کار کرده است و مدت‌زمان آن 5 سال تعیین‌شده است. با توجه به پایان کار صندوق، بانک مسکن منتظر تصمیم‌گیری بانک مرکزی است تا درباره ادامه کار آن اعلام نظر شود.

مژده به خانه اولی ها، صندوق یکم مسکن برای شماست

صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای پرداخت وام و تسهیلات برای خانه اولی‌ها طراحی و افتتاح شده است. در حال حاضر اعضای این صندوق برای تأمین آورده ساخت طرح مسکن ملی می‌توانند از تسهیلات این صندوق استفاده کنند. با توجه به نرخ کم بهره در این صندوق به نظر می‌رسد اعضای این صندوق بتوانند تسهیلات موردنیاز برای طرح مسکن ملی را تأمین کنند.

طرح مسکن ملی برای خانه‌دار شدن افراد کم‌درآمد و قشر متوسط طراحی شده است و امید است بتواند مشکلات خانه‌دار شدن این اقشار را برطرف کند. طرح مسکن ملی با طرح مسکن مهر تفاوت‌های دارد که ازجمله این تفاوت‌ها می‌توان به تعداد طبقات و محل قرارگیری این پروژه‌ها اشاره کرد. قرار است طرح مسکن ملی در داخل محدوده شهرها و برای بازسازی بافت‌های فرسوده انجام شود. طبق طرح‌های ارائه‌شده این طرح‌ها دارای امکانات زیربنایی و روبنایی مناسبی بوده و طبق نیاز و ثبت‌نام‌های انجام‌شده طراحی و ساخته خواهند شد. طبق برآوردهای اولیه قیمت هر واحد آپارتمان در طرح ملی مسکن حداقل 200 میلیون تومان خواهد بود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.