شنبه 16 اسفند 1399
Flowers

املاک و مستغلات مرجان آل آقا- بزرگترین پرونده فساد ایران

املاک و مستغلات مرجان آل آقا- بزرگترین پرونده فساد ایران

به گزارش پایگاه خبری هفت ملک؛ پرونده پرسروصدای فساد پتروشیمی و نام یک زن که به‌عنوان متهم اصلی پرونده از او نام‌برده شد.

جزئیات پرونده فساد پتروشیمی و اموال و املاک مرجان شیخ الاسلامی آل آقا

به گزارش پایگاه خبری هفت ملک؛ پرونده پرسروصدای فساد پتروشیمی و نام یک زن که به‌عنوان متهم اصلی پرونده از او نام‌برده شد.

مرجان شیخ‌الاسلامی آل آقا که شرکت‌های متعددی در کانادا و آمریکا به ثبت رسانده است و چندین سال است که در این کشورها زندگی می‌کند؛

اما سؤال اساسی که در اینجا مطرح می‌شود این است که او چگونه توانسته است پولی را که از راه نامشروع به دست آورده است از ایران خارج کند. قوانین کشورهای میزبان که ادعای مبارزه با پول‌شویی را دارند چطور این سرمایه‌گذاری‌ها را به ثبت رسانده‌اند؟

مرجان شیخ‌الاسلام که بود؟

روزنامه‌نگار سابقی که رضا حمزه لو متمم ردیف اول از او به نام مهره‌ای سوخته یاد کرد که با دور زدن تحریم‌های پتروشیمی و ارتباط با شرکت‌های دنیز هترا تجارت در ترکیه توانسته بود نزدیک به 16 میلیون دلار به جیب بزند. مرجان شیخ‌الاسلامی و حمزه لو متهم هستند که در انجام انتقال پول یک شرکت نزدیک به 128 میلیون یورو به صاحب فرآورده‌ها ضرر رسانده‌اند و مبلغی را نیز برای خود برداشته‌اند.

همچنین مرجان شیخ‌الاسلامی متهم است مبلغی را از شرکت سپانیر» وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم انبیا دریافت کرده است اما بدون انجام هیچ کاری از کشور فرار کرده است. همچنین متهم در کشور آمریکا اقدام به ثبت چندین شرکت کاغذی کرده است. شرکت‌هایی که فقط نامی بر روی کاغذ دارند و هیچ آدرس و مشخصاتی ندارند.

شرکت‌های کاغذی معمولاً برای اهدافی مانند پول‌شویی و یا دور زدن تحریم‌ها ایجاد می‌شوند؛ اما اهداف اصلی مرجان شیخ‌الاسلام از تأسیس این شرکت‌ها چه بوده است؟ وی در سال 1394 اقدام به خرید خانه‌ای به مبلغ دو میلیون و 350 هزار دلار در واشنگتن دی سی می‌کند و همراه همسر دومش مهدی خلجی در آنجا ساکن می‌شود. کاملاً مشخص است که وی به دلیل موقعیت شغلی که داشته است نمی‌توانست از وام بانکی استفاده کند. به نظر می‌رسد که پول خرید خانه ازجمله فعالیت‌های ایشان در دور زدن تحریم‌ها به نام پی سی سی» به دست آمده باشد.

مرجان آل آقا خانه خود را به خود فروخت

نکته جالبی که وجود دارد این است که خانم شیخ‌الاسلام 21 ماه بعدازاینکه بر روی سقف خانه تغییراتی ایجاد کرده بود و سیستم تهویه خانه را تعویض کرد با مقداری زیان به مبلغ 2 میلیون دلار خانه را به شرکت Georgetown 1 Properties LLC می‌فروشد. چرا این شرکت؟ جواب ساده و مشخص است این شرکت ازجمله شرکت‌های کاغذی خانم مرجان شیخ‌الاسلام است که برای پول‌شویی تأسیس شده بود و اسم آن نزدیک به یک شرکت واقعی انتخاب شد تا واقعی به نشر برسد.

مرجان شیخ‌الاسلام بار دیگر خانه بر روی سایت فروش املاک با قیمتی بالا برای فروش می‌گذارد و بعد از چند ماه با پایین آوردن قیمت خانه مشتری پیدا می‌کند. خانه به فروش می‌رسد البته مشخص نیست به مشتری واقعی و یا شرکت‌های کاغذی خودش. به نظر می‌رسد خریدوفروش چندباره خانه برای رد گم نی و پول‌شویی دلارهایی باشد که وی از دور زدن تحریم‌ها و یا سفارش‌های شرکت‌های سپانیر به دست آورده است.

با توجه به اطلاعات سایت locatefamily.com خانم آل آقا صاحب دو خانه در تورنتو کانادا معرفی شده است. خانه اول در ریچموند هیل به ارزش دو میلیون دلار و خانه دوم در تورنتو به مبلغ سی میلیون و 400 هزار دلار. البته فروشنده این خانه‌ها هیچ‌کدام خانم شیخ‌الاسلام نبوده است و مدرکی که ثابت کند که وی در این خانه‌ها سکونت داشته است وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
خرید خانه در یونان

شرکت های مرجان آل آقا

ممکن است وی برای مدتی ساکن و یا مستأجر این خانه‌ها بوده است و یا برای گرفتن نامه‌های از این آدرس‌ها استفاده می‌کرده است. شرکت کارگزاری مرجان شیخ‌الاسلامی کارهای مربوط به شرکت دیگر او را انجام می‌داده است. این شرکت با نام Idea Center for Arts and Culture, LLC به ثبت رسیده بود و ازجمله فعالیت‌های آن چاپ نشریه قلمرو است. با نگاهی به شناسنامه این نشریه نام سرمایه‌گذار شرکت فرهنگ و ایده هنر است که مرجان شیخ‌الاسلامی و مهدی خلجی مشترک به‌عنوان مؤسس آن ثبت‌شده‌اند.

شرکت فرهنگ و ایده هنر در تیرماه 93 ثبت شده است و خود شعبه‌ای از شرکتی به همین نام است که در فروردین 93 به ثبت رسیده است. آخرین مطلب این نشریه آنلاین در تاریخ بهمن 97 منتشر شده است و این در حالی است که این شرکت در شهریور سال 97 منحل شده است و عملاً شرکتی حتی بر روی کاغذ نیز وجود ندارد. بعدازآن نیز مرجان شیخ‌الاسلامی شرکت Georgetown 1 Properties LLC را تأسیس کرد که این تأسیس و انحلال شرکت‌ها همه می‌تواند نشانی از پول‌شویی وی باشد.

سؤالی که در اینجا مطرح است چرا بعد از انحلال شرکت فرهنگ و ایده هنر صفحه فیس‌بوک نشریه فعال است و شناسنامه آن اصلاح نشده است. همچنین مرجان شیخ‌الاسلامی شرکت‌های دیگری در آمریکا، کانادا و ترکیه به ثبت رسانده است. شرکت‌هایی ازجمله Canadian Health and Beauty Academy،Hatratrade International co که به نام او ثبت شده است اما مشخص نیست که همچنان مالکیت آن‌ها را به عهده دارد یا خیر.

شرکت بازرگانی ونتیو» تنها شرکتی است که به نام وی ثبت‌شده است و دارای سایت فعالی است که عکس وی به‌عنوان مالک در آن وجود دارد. هرچند مرجان شیخ‌الاسلامی در واکنش به دادگاه برگزارشده در ایران خود را از تمامی اتهامات مبرا دانست و حاضر نشد توضیح دیگری درباره اموال خود در آمریکا بدهد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.