چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی توسط بانک مسکن

انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی توسط بانک مسکن

همزمان با آغاز سال جدید درخواست موافقت اصولی به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که ماحصل آن ، موافقت اولیه این سازمان با انتشار اوراق رهنی توسط بانک مسکن است.

اوراق بهادار رهنی بانک مسکن

بانک مسکن اعلام کرده است که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی لازم برای انتشار 1000 میلیارد اوراق رهنی را دارد. این اوراق 2 ساله بوده و دارای سود اسمی 16 خواهد بود که این میزان از اوراق رهنی به تسهیلات خرید اقساطی اختصاص خواهد یافت.

تسهیلات خرید اقساطی مسکن و اوراق رهنی در فرابورس

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ اوراق رهنی توسط بانک‌ها و مؤسسات دولتی برای تأمین سرمایه پرداخت وام مسکن تهیه و منتشر می‌شوند. این اوراق قرضه به پشتوانه وام‌های مسکن که خود بانک مسکن آن‌ها ارائه داده منتشر می‌شوند و از طریق فرا بورس در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. این مؤسسات مبالغ حاصل از فروش اوراق رهنی را صرف پرداخت وام به متقاضیان مسکن می‌کنند.

مزایای اوراق بهادار و اوراق قرضه

از مزایای این اوراق قرضه پرداخت اصل و سود این اوراق در پایان هرماه است. درحالی‌که در اوراق دیگر فقط اصل پول در سررسید قابل‌برداشت است. درواقع بانک‌ها پول‌های انباشته در دست افراد حقیقی و حقوقی را به‌نوعی جمع‌آوری کرده و در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار می‌دهند. گاهی خود بانک‌ها نیز دچار مشکل مالی می‌شوند که در این صورت تبدیل دارایی‌های بانک به اوراق بهادار می‌تواند این مشکلات را تا حد زیادی مرتفع کند.

درواقع می‌توان گفت این اوراق رهنی مزیت‌های زیادی برای مؤسسات مالی و بانک‌ها دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:1- تأمین مالی مؤسسات و بانک‌ها در صورت کمبود بودجه 2- کاهش ریسک عدم انطباق دارایی و بدهی بانک یا موسسه مالی 3- خارج کردن دارایی بانک‌ها از ترازنامه و بهبود ترازنامه بانکی 4- با تبدیل دارایی‌ها به اوراق بهادار درآمدهای آتی بانک به حال انتقال داده‌شده و نقدینگی افزایش خواهد یافت.

با توجه به شرایط اقتصادی پیش‌آمده و سرگردانی سرمایه‌های موجود در دست مردم ایجاد ابزارهای نوین مالی می‌تواند زمینه سرمایه‌گذاری‌های جدید و برون‌رفت از اوضاع اقتصادی حال حاضر کشور را موجب شود.

انتشار اوراق قرضه رهنی توسط بانک مسکن

این برای دومی بار است که بانک مسکن اقدام به انتشار اوراق رهنی کرده است و امیدوار است که بتواند به بازار مسکن رونق بدهد. با توجه به نام‌گذاری سال 99 به سال جهش تولید، بانک مسکن نیز در راستای ارتقا سطح معیشتی و توان اقتصادی مردم برای خرید اقساطی اقدام به انتشار اوراق رهنی با هماهنگی سازمان بورس و اوراق بهادار کرده است.

بانک مسکن به‌عنوان بازوی کارآمد وزارت راه و شهرسازی به‌خوبی ایفای نقش می‌کند و با انتشار این اوراق بهادار باعث تحرک‌بخشیدن به بازار مسکن و رونق دیگر بخش‌های اقتصادی کشور می‌شود. با توجه به اینکه موافقت اصولی و کامل بازار بورس با انتشار این اوراق صورت گرفته است در هفته آینده، بیش از 1000 میلیارد اوراق رهنی به فروش خواهد رسید و برای خرید اقساطی با سود اسمی 16 درصد در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

 این دومین پیوند تأثیرگذار بورس و بانک مسکن است که می‌تواند در راستای نام‌گذاری سال 99 به جهش تولید تأثیرگذار بوده و شرایط اقتصادی مردم را نیز بهبود بخشد. این اوراق قرضه پشتوانه یک هزار و یک صد میلیارد تومان تسهیلات اقساطی بانک مسکن بوده و نقدینگی قابل‌توجهی را به بانک مسکن وارد خواهد کرد.

این اوراق قرضه با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی و با تبعیت از قانون مصوب شورای پول و اعتبار منتشر شده و در بورس اوراق بهادار با انطباق بر قانون اوراق بهادار که در سال 94 به تصویب رسیده است، تولید و منتشر می‌شود.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره وام مسکن و تسهیلات مسکن
ثبت نام اینترنتی وام و تسهیلات مسکن بانک مسکن

بانک مسکن ضامن پرداخت سرمایه گذاران اوراق رهنی شد

نقش بانک مسکن در این میان به‌عنوان ضامن برای پرداخت اصل و سود سرمایه‌گذاران است. همچنین بانک مسکن به‌عنوان واسطه اقساط را از خریداران دریافت کرده و به SPV صندوق واریز خواهد کرد. برای این امر مشارکت همه‌جانبه بانک مسکن محقق شده است و این بانک تعهد پذیره‌نویسی و بازار گردانی این اوراق را به عهده دارد. پذیره‌نویسی این طرح توسط شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن و بازار گردانی آن توسط شرکت کارگزاری بانک مسکن انجام خواهد شد.

اوراق رهنی بانک مسکن اولین بار در سال 95 منتشر شدند که با استقبال فعالان بازار با این شیوه نوین تأمین مالی در کشور، انتشار دومین مرحله از این اوراق در دستور کار بانک مسکن قرار گرفت. از طرفی با توجه به تهیه گزارش توجیهی برای ارائه به سازمان حسابرسی و زمان‌بر بودن این کار و اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار انتشار این اوراق به سال جدید موکول شد.

در ماه‌های نخست سال جاری نیز مکاتبات با سازمان بورس و اوراق بهادار صورت گرفته و موافقت اصولی انجام شده است. بعد از انعقاد قراردادهای لازم برای صندوق‌های SPV این اوراق انشا الله به‌زودی در تیرماه سال جاری در فرا بورس عرضه شده و این ابزار نوین تأمین سرمایه در اختیار فعالان بازار قرار خواهد گرفت.

سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار

با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و تحریم های همه جانبه، به نظر می‌رسد انتقال سرمایه‌های مردم به سازمان بورس و اوراق بهادار می‌تواند مشکلات و کمبود نقدینگی در بخش‌های مختلف کشور را حل کند و دریچه‌های نو و جدیدی برای سرمایه‌گذاری مردم ایجاد کند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.