دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

بررسی نتیجه حذف گزارش سوددهی در بازار بورس و مسکن پس از دوسال

بررسی نتیجه حذف گزارش سوددهی در بازار بورس و مسکن پس از دوسال

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، این روزها بازار بورس و خرید سهام بسیار گرم شده است.

بسیاری از افراد سرمایه‌های خرد و کلان خود را به بازار بورس آورده‌اند تا از این راه سودی را نصیب خود کرده و سرمایه خود را چند برابر کنند.

گزارش‌های غیرواقعی در بورس

با توجه به حجم بالای ثبت‌نام تازه‌واردها به بورس، بسیاری از الزامات ورود به بازار بورس نادیده گرفته ‌شده که مهم‌ترین آن‌ها آشنایی با مفاهیم بازار بورس و سرمایه است.

به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند افراد تازه‌کار برای ورود به بازار بورس صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را انتخاب کنند تا بدون دغدغه از بازار سهام سود ببرند.

همچنین بسیاری از شرایط ورود به بازار بورس از جمله برگزاری آزمون آشنایی با قوانین بورس از تازه واردان بورس نیز حذف شد.

کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به عرضه اولیه سهم‌های دولتی در بورس و نیز خرید و فروش سهام عدالت بسیاری از سهام‌داران جدید اقدام به خرید و فروش سهام به‌صورت عمده نخواهند کرد.

Eps یا سود خالص سهم شرکت در سال مالی

یکی از این مفاهیم بورس و سهام که برای خرید و تحلیل سهام شرکت‌ها مهم است Eps میباشد که مخفف Earning Per Share است. Eps سود خالص شرکت‌ها را در یک سال مالی نشان می‌دهد.

این مفهوم به شما نشان می‌دهد که این شرکت در سال مالی گذشته به ازای هر سهم چقدر سوددهی داشته است و یکی از معیارهای اصلی برای تحلیل تکنیکال سهم شرکت‌ها است.

Eps دارای انواع مختلفی است که رایج‌ترین آن  Eps محقق شده برای سال مالی قبل و نوع دیگر آن Eps پیش‌بینی شده برای سال جاری است.

تا سال 96 ارائه سود خالص پیش‌بینی‌شده برای هر سهم اجباری بود و شرکت‌ها موظف به ارائه گزارش آن تا یک ماه قبل از شروع سال مالی جدید بودند.

این گزارش‌ها در دسترس عموم قرار می‌گرفتند و سود خالص سهام شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری خریداران نقش مهمی را ایفا می‌کرد.

در طول سال نیز با توجه به تحولات صورت گرفته در شرکت سود خالص دچار تغییرات مثبت و یا منفی می‌شود.

بیشتر بخوانیم
پیش بینی شکستن حباب بازار بورس و تاثیر آن بر مسکن

حذف گزارش سوددهی شرکت ها در بازار بورس

در سال‌های اخیر با توجه به نابسامانی‌های به وجود آمده در ارائه گزارش سوددهی شرکت‌ها از جمله ارائه اطلاعات نادرست و یا توقف طولانی در برخی از نمادها در بورس، سازمان بورس الزام ارائه گزارش سوددهی سهم شرکت‌ها را با توجه به تجربیات بازارهای سرمایه جهانی حذف کرد و گزینه‌های دیگری از جمله افشای اطلاعات با اهمیت و گزارش تفسیری مدیریت را به‌جای آن قرار داد.

هدف سازمان بورس از این کار:

  • پیش‌بینی سود شرکت‌ها توسط سرمایه‌گذاران
  • گسترش تحلیل‌های تکنیکال
  • کم شدن فاصله بسته بودن نمادها
  • جلوگیری از ارائه گزارش‌های نادرست بود؛ که در آن مقطع زمانی کار درستی به نظر می‌آمد.

نتیجه حذف گزارش سوددهی پس از دو سال

در حال حاضر دو سال از تغییرات به وجود آمده می‌گذرد و زمان مناسبی است تا تأثیرات این تصمیم سازمان بورس مورد بررسی قرار گیرد.

 بسیاری از کارشناسان معتقدند این تصمیم چندان اثربخش نبوده و زمان آن رسیده است تا در مورد این مسئله بازنگری‌هایی صورت گیرد.

دلایل رد حذف گزارش سوددهی شرکت ها در بورس

از جمله دلایل مطرح‌شده این است که: در حال حاضر خیل عظیمی از سرمایه‌گذاران وارد بازار سرمایه شده‌اند که دانش کافی برای تحلیل سهم شرکت‌ها نداشته و برای حمایت از این قشر بهتر است سود خالص شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری درست در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

در واقع سازمان بورس برای اینکه این قشر دچار دلسردی نشده و سرمایه خود را از بورس خارج نکنند بهتر است از آن‌ها حمایت کافی را داشته باشد.

دلیل دوم این است که با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی و تحریمی و تورم زیادی که در کشور به وجود آمده است تحلیل سود شرکت‌ها کاری دشوار به نظر می آید.

پیش‌بینی دقیق سود شرکت فقط از واحد مالی شرکت‌ها که اطلاع دقیق از اوضاع مالی دارند برمی‌آید.

در حال حاضر با توجه به نوسانات به وجود آمده در بازار ارز محاسبه میزان صادرات، نرخ فروش، خرید مواد اولیه، میزان تخفیفات و کار مشکلی است و تحلیل سود سهام شرکت را دشوار می‌سازد.

دلیل دیگری که در این رابطه مطرح می‌شود گزارش‌های تفسیری نامناسبی است که توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود.

این گزارش‌ها اطلاعات مفید و جامعی درباره میزان سود دهی شرکت‌ها را ارائه نمی‌دهد و با گذشت دو سال از اجرای این طرح گزارش دهی‌ها هنوز به سطح مطلوبی نرسیده است.

بنابراین: به نظر می‌رسد که زمان آن رسیده است که سازمان بورس در نحوه ارائه گزارش‌ها تجدیدنظر کرده و یا برای ارائه Eps شرکت‌ها در این قانون بازنگری کند.

 شرکت‌های حاضر در بورس نیز برای بازنگری در امور مالی و ارائه گزارش‌های جامع و دقیق تلاش لازم را مبذول دارند.

البته ناگفته نماند که حذف Eps شرکت‌ها از بازار سرمایه نتایج مثبتی نیز در بر داشت که کوتاه کردن زمان توقف نمادها و بالا بردن سطح نقدشوندگی در بورس از جمله این نتایج بوده است.

این تصمیم نقطه عطفی در بازار سرمایه بود که هر تصمیمی در خصوص ارائه سود سهم و عدم افشای آن نباید در شرایط فعلی تغییری ایجاد کند.

این شرایط برای ورود افراد تازه‌کار مناسب بوده و باعث می‌شود که سرمایه‌های در گردش در بازار بورس باقی بماند.

مقایسه سوددهی بازار مسکن با سایر بازارها

پس از دوسال برتری در بازار بورس، بازار مسکن در مرداد ماه جایگاه اول را در سوددهی کسب کرد.

افت بازار بورس در ماه گذشته باعث رشد خرید آپارتمان و افزایش قیمت مسکن شد.

روند افزایش بازار مسکن نسبت به بازار ارز و بورس در ماه مرداد بیشتر بوده است به طوری که: بازار مسکن در مرداد ماه 10.5 درصد، بازار ارز 3.5 درصد رشد داشته و بازار بورس 8.7 درصد افت کرده است.

در مدت یکسال گذشته بازار مسکن نسبت به سایر بازار ها افت شایانی داشت اما در مرداد ماه بازار مسکن به یکباره اوج گرفت.

علت این امر، افت بازار بورس و ارز و هجوم سرمایه و نقدینگی مردم به سمت بازار مسکن میباشد.

تاثیر حذف گزارش سوددهی شرکت ها بر بازارمسکن

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.