جمعه 14 آذر 1399
Flowers
دوشنبه 28 مهر 1399

عوامل ظهور نوسانات اقتصادی در بازارهای سرمایه از جمله مسکن

عوامل ظهور نوسانات اقتصادی در بازارهای سرمایه از جمله مسکن

روش های ناصحیح تأمین مالی کسری بودجه نظیر چاپ پول بدون پشتوانه منشأ اصلی بسیاری از نوسانات و آشفتگی های اقتصادی است.

با این حال مسئولان به جای پرداختن به علت نوسانات، اغلب با معلول ماجرا مبارزه می کنند؛ به طوری که با دستگیری و مجازات سلاطین اقتصادی مختلف در بازارها سعی دارند که مشکل را برطرف نمایند.اما بهبودی حاصل نمی شود و هر بار سلاطین اقتصادی جدیدی زاده می شوند.مهران بهنیا و محبوبه داودی کارشناسان اقتصادی دلایل بروز نوسانات اقتصادی را بررسی نموده اند که در این مقاله از پایگاه خبری ملک هفت به شرح آن ها پرداخته می شود.

سلطان نوسانات اقتصادی در بازاراهای مختلف

 می توان گفت که سلاطین اقتصادی که در بازارهای مختلف ظهور پیدا می کنند همگی ناشی از نوسانات در بازارها هستند و این نوسانات نیز خود سلطان و علتی دارند.

این سلطان مانند فردی که یک سر طناب را در دست دارد و آن را تکان می دهد، موجی از نوسانات ایجاد می کند. طبیعی است که افراد نیز برای در امان ماندن از این نوسانات به طناب چسبیده و همراه آن حرکت کنند. این افراد با خرید بیش تر دارایی، از جمله خرید مسکن اتصال خود با طناب را محکم تر کرده و پس از مدتی به بازیگری در ایجاد این نوسانات تبدیل می شوند؛ به این ترتیب سلاطیناقتصادی جدیدی در بازارها زاده می شوند.

در مجموع چنین استنباط می شود که برای رفع این آشفتگی ها و نوسانات تنها یک راهکار وجود دارد و آن هم این است که سلطان اصلی، رفتار اقتصادی خود را اصلاح نماید.

واکاوی مشکلات اقتصادی؛ علت یا معلول؟

بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور ریشه در این دارد که دولت و دستگاه های نظارتی در مواجهه با تخلفات اقتصادی به جای بررسی علت اصلی ایجاد مسئله و رفع آن، با معلول حادثه برخورد کرده و با بگیر و ببند چند متخلف، در ظاهر به مبارزه با فساد اقدام می کنند.

با ادامه این چرخه معیوب، هر روز سلاطین اقتصادی جدیدی در بازارهای مختلف از بازار ارز و سکه و خودرو تا بازار مواد غذایی ظهور می کنند.

مسئولان مربوط با تصور اینکه ریشه این نا به سامانی ها را پیدا کرده اند سلاطین اقتصادی مختلف را دستگیر می کنند؛ اما این چرخه مجدداً ادامه پیدا می کند؛ بنابراین چنین استنباط می شود که منشأ این نوسانات اقتصادی جای دیگری است و اگر مسئولان تنها یک بار به جای معلول به بررسی علت بپردازند می توانند به آسانی ریشه تمام نوسانات اقتصادی و نااطمینانی ها را پیدا کنند.

پیامد مبارزه با معلول به جای علت

خطای مبارزه با معلول به جای علت موجب نشر پیامی ناصحیح در خصوص رفتار و فرهنگ مردم ایران می شود؛ تا جایی که متأسفانه این امر که مردم ایران بیش تر از مردم سایر کشورها اهل کلاهبرداری و کم فروشی و دروغ و دغل کاری هستند در حال تبدیل شدن به یک باور عمومی است.

این در حالی است که بررسی تاریخچه اقتصادی اغلب کشورها حاکی از این است که کشورهایی که با تورم و نااطمینانی بالا مواجه بوده اند نیز چنین رفتارهای نادرستی از خود نشان داده اند، اما در پی انجام اصلاحات اقتصادی و حذف منشأ ایجاد نوسانات اقتصادی و تورم، رفتار اقتصادی مردم نیز تغییر کرده و اعتماد، صداقت و شفافیت در جامعه جایگزین بی اعتمادی و دروغ شده است.

بیشتر بخوانید 
قیمت مسکن در ایران در نیمه دوم سال ارزان می شود؟

نوسانات شدید متغیرهای کلان اقتصادی در ایران

در طول 3 سال اخیر نوسانات اقتصادی شدیدی در متغیرهای کلان اقتصادی ایران اتفاق افتاده است؛ به طوری که آشفتگی بازار ارز از اواخر سال 96 شروع شد و تا میانه سال 97، نرخ ارز بیش از 5 برابر رشد کرد.

پس از آن، با وجود فروکش کردن هیجانات بازار ارز، قیمت کالاها و خدمات مصرفی و سرمایه ای روند افزایشی پرشتابی به خود گرفت.

بازار سرمایه نیز از این نوسانات اقتصادی بی نصیب نمانده و پس از یک رشد معمولی در سال های 97 و 98، در ابتدای سال 99 با رشد بی سابقه ای مواجه شد و در طول 4 ماه 4 برابر افزایش یافت؛ سپس در طول 2 هفته، افت شدیدی را تجربه کرد.

مبارزه با معلول در بازار بورس

پس از افت شاخص بورس، مسئولان مربوط باز هم به جای پرداختن به ریشه و علت آن و نقش عمده خود در بروز این پدیده، در پی یافتن دست های پشت پرده یا سلاطین اقتصادی این بازار می باشند.

وقتی ریشه یابی صحیح نباشد راهکار نیز به تناسب آن صحیح نخواهد بود؛ ایجاد صف خرید ساختگی، ابطال فروش حقوقی ها و دستکاری بازار برای علامت دهی غیر واقعی به حقیقی ها از جمله راهکاری ناصحیحی است که در پی بروز نوسانات در بازار سرمایه انجام می شود.

این در حالی است که نوسانات اقتصادی این بازار تنها یک علت دارد و آن نیز رفتار مالی ناصحیح دولت، ایجاد کسری بودجه و روش های نامناسب تأمین کسری بودجه است. بنابراین، رفتار اقتصادی مردم، معلول تصمیم های دولت و حاکمیت است.

چاپ پول بدون پشتوانه برای تأمین کسری بودجه و به تبع آن، افزایش بیش از حد نقدینگی موجب نوسانات گاه و بیگاه نرخ ارز و رشد پرشتاب قیمت کالاهای مختلف شده است.

مبارزه با معلول در بازار بورس

خروج منابع از نظام بانکی و شروع بحران اقتصادی

طی سال های 93 تا 97 روند تورم نسبتاً کاهشی بود؛ این امر به دلیل سیاست های صحیح دولت نبود بلکه از بحران بانکی و رقابت بانک ها برای جذب سپرده ناشی می شد.

با افزایش بی سابقه نرخ سود بانکی، سپرده های مدت دار نیز بدون داشتن تناسب با بخش حقیقی اقتصاد افزایش یافت.

این افزایش سپرده گذاری زنگ خطری برای سایر بازارها بود؛ به طوری که خروج منابع از نظام بانکی با یک جرقه و ورود آن به هر بازار دیگر، می توانست تعادل بازار مقصد را به هم زده و موجب تورم قیمت ها از جمله قیمت مسکن گردد.

این جرقه با خروج آمریکا از برجام زده شد و با افزایش تورم انتظاری نرخ سود سپرده ها جذابیت خود را از دست داد.

از سوی دیگر با کاهش قیمت نفت، کشور با کمبود ارز مواجه شد.

خروج سرمایه ها از نظام بانکی و ورود به سایر بازارها نظیر بازار مسکن، طلا، خودرو و بورس به همراه بحران ارزی پیشران رشد قیمت ها در این بازارها شدند.

عرضه اوراق بدهی و افزایش نرخ سود

از اواسط خرداد 99، دولت شروع به عرضه اوراق بدهی برای رفع کسری بودجه خود نمود؛ به طوری که نرخ های سود در بازار پول و اوراق حدود 7 تا 9 درصد افزایش یافت.

به عبارت دیگر، در شرایطی که نااطمینانی های زیادی از طریق شوک های خارجی بر بدنه اقتصاد کشور وارد می شد؛ دولت نیز در طول کم تر از 5 ماه موجی از نوسانات اقتصادی به آن وارد کرد.

نوسانات، نرخ سود بازار سرمایه را نیز تحت تأثیر قرار داد و آن را ملتهب نمود. بنابراین چنین استنباط می شود که سرچشمه اصلی این نوسانات بازار سرمایه، بی انضباطی و بی برنامگی دولت در تأمین کسری بودجه خود می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.