دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

بهبود انتظارات سازندگان از آینده پیش روی بازار مسکن

بهبود انتظارات سازندگان از آینده پیش روی بازار مسکن

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت و بر اساس نتایج نظرسنجی اتاق تعاون ایران از مدیران و فعالان حوزه ساخت و ساز مسکن، در آبان ماه سال جاری با توجه به کاهش ریسک غیر اقتصادی نگرش این فعالان نسبت به آینده کوتاه مدت بازار مسکن بهبود یافته است؛ به طوری که شاخص شامخ که بیانگر انتظارات کوتاه مدت فعالان عرصه ساخت و ساز مسکن می باشد از سطح 41/41 در مهرماه به 50.78 در آبان ماه افزایش یافته است.

بهبود انتظارات سازندگان از وضعیت بازار مسکن

گزارش چشم انداز مدیران و فعالان ساختمانی که ماهانه تحت عنوان شاخص شامخ ساختمان از سوی اتاق تعاون ایران منتشر می گردد حاکی از آن است که با توجه به اتفاقاتی که در آبان رخ داده و اثرگذاری این رخدادها بر کاهش انتظارات تورمی؛ دیدگاه فعالان حوزه ساخت و ساز مسکن نسبت به آینده این بازار نسبت به ماه گذشته بهبود یافته است.

به طوری که شاخص شامخ که بیانگر انتظارات کوتاه مدت فعالان عرصه ساخت و ساز مسکن می باشد از سطح 41/41 در مهرماه به 50.78 افزایش یافته است.

بنابراین چنین استنباط می شود که حس بدبینی ماه گذشته سازندگان با توجه به کاهش ریسک خارجی در آبان ماه به خوش بینی تبدیل شده است.

شایان ذکر است که با این وجود، هنوز هم رنگ سیاه انتظارات سازندگان به سفیدی نگراییده است و در وضعیت خاکستری قرار دارد. علت آن هم به رشد حباب قیمت در بازار مسکن و خروج متقاضیان مصرفی و مسکن اولی ها از این بازار بر می گردد.

تفسیر نتایج طرح شامخ

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت به آن اشاره کرده است؛ در طرح شامخ که بر پایه دیدگاه مدیران و فعالان بخش ساختمان تنظیم شده و هر ماه منتشر می گردد؛ 10 مؤلفه اصلی شامل سرعت اجرای پروژه ها، هزینه تهیه مصالح ساختمانی، فروش، قیمت تمام شده، میزان فعالیت و سفارش ها، میزان واحدهای مسکونی آماده فروش، پروژه های ناتمام، پروژه های در نوبت عرضه، تمایل به تخریب و نوسازی و انتظارات نسبت به آینده مورد بررسی قرار می گیرد.

برای محاسبه و برآورد این شاخص، بر اساس پاسخ مدیران و فعالان حوزه مسکن به گزینه های بهبود، عدم تغییر و بدتر شدن؛ رقمی در بازه صفر تا 100 در نظر می گیرند.

به این ترتیب، محاسبه عدد 50 برای شاخص شامخ بیانگر عدم تغییر وضعیت نسبت به ماه گذشته می باشد؛ عدد بالای 50 بیانگر بهبود و عدد کم تر از 50 نشان دهنده بدتر شدن وضعیت موجود نسبت به ماه گذشته می باشد.

وضعیت کلی بازار مسکن برای سرمایه گذاران ساختمانی

نتایج این نظرسنجی که در اذر ماه صورت گرفته است حاکی از آن است که با کاهش ریسک غیر اقتصادی و ریزش قیمت ها در سایر بازارهای موازی دارایی؛ بازار مسکن نیز با کاهش بازدهی و کاهش تقاضای سرمایه ای رو به رو شده است.

در سمت عرضه نیز، با توجه به کاهش ریسک های غیر اقتصادی، دیدگاه سازندگان نسبت به آینده کوتاه مدت بازار مسکن بهبود یافته است اگر چه هنوز هم برای رسیدن به یک دیدگاه کاملاً خوش بینانه فاصله وجود دارد.

از جمله مهم ترین دلایل شکل نگرفتن یک دیدگاه کاملاً خوش بینانه از سوی سازندگان می توان به وجود ریسک درونی این بازار اشاره نمود.

این ریسک که مربوط به طرف عرضه می باشد؛ به عدم تخلیه حباب قیمت مسکن و خروج متقاضیان مصرفی و مسکن اولی ها از این بازار بر می گردد.

با این وجود، شاخص شامخ آبان ماه نشان می دهد که بازار مسکن در مرحله ریکاوری قرار گرفته است و در مسیر کاهش اثرات جهش قیمت و ناپایداری های اقتصادی به ویژه بی ثباتی های هزینه های ساختمانی حرکت می کند.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی نرخ تورم مسکن در دی ماه 99 | گزارش مرکز آمار ایران

تغییرات تقاضای ساخت و ساز مشارکتی مسکن

در این گزارش همچنین مشاهده می شود که تقاضای تخریب و ساخت و ساز مشارکتی مسکن از طرف مالکان در آبان ماه کاهش پیدا کرده است؛ اگرچه سرعت ساخت و ساز و تحویل واحدهای آماده در این ماه افزایش یافته است.

این امر به معنای امیدوار بودن سازندگان به شرایط آینده بازار مسکن می باشد؛ به باور آن ها با استمرار شرایط فعلی و کاهش تورم مسکن، تقاضای مصرفی برای خرید واحدهای مسکونی در آینده افزایش خواهد یافت.

تغییرات ذخیره مصالح و تجهیزات ساختمانی

نتایج گزارش طرح شامخ همچنین بیانگر بهبود نسبی شاخص ذخیره مصالح و تجهیزات کارگاه های ساختمانی می باشد.

از سوی دیگر، نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که هزینه ساخت بر پایه تأمین مصالح و تجهیزات ساختمانی با کاهش همراه بوده است.

شاخص قیمت تمام شده مسکن نیز از دیدگاه فعالان حوزه ساخت و ساز در این ماه با کاهش همراه بوده است که می تواند ناشی از افزایش اندک عرضه واحدهای کلنگی به بازار و تغییر قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی باشد.

تغییرات تقاضای سرمایه ای مسکن

همان طور که گزارش تحولات مسکن در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد، در آبان ماه سال جاری میزان معاملات مسکن تهران نزدیک به 50 درصد کاهش داشته است؛ که دلیل آن را می توان ناشی از کاهش تقاضای سرمایه ای خرید ملک در این بازار دانست.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.