دوشنبه 11 اسفند 1399
Flowers

قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال 50 هزار تومان رسید

قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال 50 هزار تومان رسید

بر اساس گزارش تحولات بانک مرکزی در آبان و آذر سال 1399، بازار خرید و فروش مسکن به دلیل کاهش قدرت خرید خانوار و افت بازدهی آن، وارد فاز رکود شده است.

کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

به دنبال رکود بازار مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافته و وارد کانال 50 هزار تومانی شده است.

به گزارش ملک هفت: با کاهش تعداد معاملات مسکن در دو ماه گذشته و همچنین کاهش تعداد برگه های اوراق فروخته شده، متوسط قیمت اوراق حق تقدم مسکن نیز کاهش یافته است.

متوسط قیمت اوراق حق تقدم مسکن که در اردیبهشت ماه برای اولین بار از کانال 50 هزار تومان عبور کرده و در خرداد ماه به 70 هزار تومان رسیده بود، همچنین در مرداد ماه با شروع کاهش بازدهی بورس، وارد کانال 90 هزار تومان شده و حتی چند روز قیمت 100 هزار تومان را نیز تجربه کرده بود، در ماه اخیر، وارد کانال 50 هزار تومان شد.

کارشناسان اقتصادی در مورد کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن معتقدند که: افت قیمت اوراق حق تقدم مسکن به دو علت خروج متقاضیان سرمایه ای به دلیل کاهش بازدهی بازار مسکن و همچنین کاهش قدرت خرید خانوار و خروج متقاضیان مصرفی از این بازار که در آبان ماه سال جاری اتفاق افتاده است، می دانند.

البته برخی از کارشناسان معتقدند که همانند سال های قبل، قیمت مسکن در دو ماه آخر سال افزایش یافته که این افزایش بر قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز تاثیرگذار خواهد بود.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن زوجین

سقف دریافت تسهیلات مسکن برای زوجین، 240 میلیون تومان می باشد که با توجه به ارزش 500 هزار تومانی اوراق تسهیلات مسکن، زوج های جوان برای دریافت تسهیلات خرید مسکن زوجین، باید 480 ورق اوراق تسهیلات خریداری نمایند.

با توجه به ورود قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال 50 هزار تومان، زوج های جوان برای دریافت تسهیلات زوجین باید مبلغی در حدود 28 میلیون تومان پرداخت نمایند.

بیشتر بخوانید
افزایش وام مسکن معلولان و اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به آن ها

قیمت اوراق تسهیلات مسکن فردی

سقف دریافت تسهیلات مسکن فردی، تقریبا نصف تسهیلات زوجین بوده و 140 میلیون تومان می باشد.

ارزش هر برگ اوراق تسهیلات مسکن 500 هزار تومان است که برای دریافت تسهیلات فردی مسکن، تعداد 280 برگ مورد نیاز می باشد.

جوانانی که قصد خرید مسکن از طریق دریافت تسهیلات فردی را دارند، باید مبلغی حدود 16 میلیون تومان بابت خرید 280 عدد اوراق تسهیلات مسکن پرداخت نمایند.

قیمت و مدت بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن

مبلغ اقساط تسهیلات مسکن فردی، ماهیانه 2 میلیون و 330 هزار تومان و همچنین قیمت تسهیلات مسکن زوجین، 3 میلیون و 990 هزار تومان است.

نرخ سود بازپرداخت هر دو وام از قبیل وام مسکن جوانان و وام زوجین، 17.5 درصد می باشد.

متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن نهایتا تا 12 سال می توانند وام خود را تسویه نمایند، به عبارت دیگر، مدت بازپرداخت این وام ها 12 ساله است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.