یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • دوشنبه 22 دی 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4854
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

HPI چیست و چگونه از شاخص ارز تاثیر می پذیرد

 HPI  چیست و چگونه از شاخص ارز تاثیر می پذیرد

اگر قصد خرید خانه دارید یا قصد دریافت وام برای خرید خانه را دارید، قطعا قیمت مسکن در شهر شما مهم خواهد بود.

اما چه عواملی در قیمت مسکن تاثیرگذار است؟ آیا چیزی مانند نوسانات نرخ ارز می تواند در قیمت خانه مشکل ساز باشد و آیا قیمت مسکن می تواند به نوبه خود بر اقتصاد کشور و اقتصاد شما تاثیر بگذارد؟

پاسخ کوتاه به همه این سوال ها "بله" است.

این مقاله نشان می دهد که شاخص قیمت مسکن یا HPI چیست و دقیقا چگونه قیمت مسکن ، به ویژه شاخص قیمت مسکن، بر اقتصاد و متعاقبا بر ارزش ارز تاثیر می گذارد.

HPIچیست؟ و چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

به بیان ساده، شاخص قیمت مسکن یا HPI ابزاری است که تغییرات قیمت خانه های تک خانواده را در یک بازار خاص اندازه گیری می کند.

معمولا آن بازار شامل کل بازار مسکن یک کشور است. HPI از این نظر در کدام مناطق شاهد افزایش قیمت مسکن و در کدام مناطق افت قیمت است. با درک صحیح از این HPI، می توانید تخمین بزنید که یک خانه در یک منطقه ارزان تر می شود یا نه.

این برآوردها همچنین بر میزان وام رهنی وام مسکن و مدت زمان پرداخت شما تاثیر می گذارد.

در آمریکا HPI توسط آژانس مالی مسکن فدرال FHFA محاسبه می شود. FHFA آژانس تخصصی نظارت بر تغییرات قیمت مسکن در سراسر کشور است. HPI در ایالات متحده نه تنها یک اطلاعیه فوری از قیمت مسکن در سراسر کشور و ایالات متحده است، بلکه مناطق خاص و حتی شهرستان ها است.

در انگلیس نیز، HPI به طور مشابه تغییرات در قیمت املاک مسکونی را اندازه گیری می کند. HPI در اینجا شامل املاک در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی است. این محاسبه با استفاده از داده های مربوط به فروش ملک مسکونی انجام می شود که یا از طریق پرداخت مستقیم یا از طریق رهن از طریق وام مسکن انجام می شود.

ارزش ارز چگونه بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد؟

تاثیر ارز بر قیمت مسکن را می توان با یک کلمه توصیف کرد: تورم.

تورم صرفا تغییر در ارزش پول شماست و آنچه پول شما می تواند بخرد. همانطور که میدانید قیمت ها همیشه تغییر می کنند. این تغییرات می تواند به موارد زیادی مرتبط باشد که شامل سیاست های محلی، بلایای طبیعی، نوسانات بازار، تغییرات سیاست های کشور های خارجی و موارد دیگر است.

صرف نظر از دلیل، وقتی قیمت کالاها و خدمات بالا می رود و سپس قیمت نیز بالا می رود، همان چیزی است که کارشناسان تورم می نامند.

بیشتر بخوانید
رابطه بازار طلا و بازار مسکن

قیمت مسکن و سایر کالاها متاثر از تورم

تصور کنید که یک کشور فقط 100 دلار پول پول دارد و فقط 10 خانه با ارزش مشابه دارد. با فرض اینکه در این کشور چیز دیگری برای خرید وجود ندارد، هزینه این خانه ها هر کدام 10 دلار است. حال، تصور کنید که بانک مرکزی کشور پول بیشتری چاپ کند و کل پول موجود را از 100 دلار به 200 دلار افزایش دهد. اکنون انتظار دارید که قیمت خانه ها تا 20 دلار افزایش یابد زیرا ارزش پول پایین آمد. در واقع، شما کالای مشابه را خریداری می کنید، اما با پول بیشتر از قبل.

این یک روش کاملا ساده برای توضیح رابطه بین تورم و قیمت مسکن است.

در دنیای واقعی، بسیاری از مولفه های دیگر نیز وجود دارند که بر قیمت مسکن تاثیر می گذارند. یکی دیگر از فاکتورهای مهم دیگری که باعث می شود هزینه خانه ها افزایش یابد، نرخ بهره است.

وقتی نرخ بهره وام بانکی پایین باشد، خرید خانه می تواند مقرون به صرفه تر باشد و تقاضای خانه را افزایش دهد. اگر عرضه خانه ثابت بماند و تقاضا افزایش یابد، در این صورت قیمت خانه نیز افزایش می یابد. در شهرهای بزرگ که در دسترس بودن زمین اغلب محدود است، شما می توانید اثر برجسته تری از تورم را ببینید.

HPI چگونه بر ارزش ارز تاثیر می گذارد؟

خارج از مسئله خریداران مسکن، HPI برای سیاستگذاران نیز مهم است.

اقتصاددانان و کارشناسان سیاست گذاری معمولا از HPI برای تجزیه و تحلیل روند درازمدت رفتار مصرف کننده و وضعیت عمومی مالی یک کشور استفاده می کنند.

آنها از HPI استفاده می کنند زیرا تغییر در قیمت مسکن شاخص مهمی برای تغییرات آینده در جهت اقتصاد کشور است. به همین دلیل است که HPI، به همراه شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI، تولید ناخالص داخلی GDP و آمار بیکاری، نیز یکی از شاخص های مهمی است که سرمایه گذاران ارزی مراقب دقیق آن هستند.

یکی از راه هایی که HPI به اقتصاددانان و کارشناسان کمک می کند تا روند احتمالی آینده را تشخیص دهند، مشاهده HPI برای پیش بینی تورم است.

وقتی HPI به طور مداوم در یک کشور افزایش می یابد، می تواند نشانه ای از تورم باشد. تورم نیز به نوبه خود عامل بسیار مهمی در تصمیم گیری های بانک های مرکزی است.

وقتی تورم خیلی کم است، بانک مرکزی آن کشور معمولا نرخ بهره را کاهش می دهد و از طرف دیگر، وقتی تورم زیاد است، معمولا نرخ بهره را افزایش می دهد.

وقتی بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش می دهد، خانواده ها تمایل بیشتری دارند که پول خود را در بانک نگه دارند زیرا بازده بالاتری دارد. اما افزایش نرخ بهره همچنین باعث افزایش تقاضا برای آن ارز در بازار ارز می شود.

این به این دلیل است که اگر نرخ سود بالاتری برای یک ارز خاص دریافت کنید، احتمالا پول خود را در آنجا سرمایه گذاری می کنید. در نتیجه، تقاضا و ارزش آن ارز معمولا به دنبال افزایش نرخ بهره افزایش می یابد.

به همین دلیل است که سرمایه گذاران از نزدیک آمار ارقام تورم یک کشور را زیر نظر دارند و از آنجا که HPI یکی از شاخص های تورم است، هر نسخه HPI معمولا با نوسان تقاضا برای ارز همراه است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.