پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers

تحلیل و بررسی میزان کاهش قیمت مسکن در مناطق تهران _ دی 99

تحلیل و بررسی میزان کاهش قیمت مسکن در مناطق تهران _ دی 99

براساس گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه 1399، متوسط قیمت مسکن در حدود 2 درصد نسبت به آذر ماه سال جاری افزایش یافت. این درحالی است که حباب مسکن در ماه قبل ترکید و برای اولین بار در سال جاری، قیمت مسکن حدود 1 درصد کاهش یافت.

خروج بازار مسکن از رکود قیمتی

افزایش 1.8 درصدی متوسط قیمت مسکن در دی ماه درحالی اتفاق افتاد که در ماه قبل، تورم ماهانه قیمت مسکن یک درصد منفی شده بود. از طرفی مرکز آمار ایران نیز با انتشار گزارشی در ابتدای دی ماه درخصوص تحولات بازار مسکن شهر تهران اعلام کرد که اگر نویزهای قیمتی و پارامترهای اثرگذار بر بازار مسکن را حذف کنیم، متوسط قیمت مسکن در آذر ماه 8.5 درصد کاهش یافته است.

با منفی شدن تورم ماهانه قیمت مسکن در آذر ماه و کاهش انتظارات تورمی، بسیاری از متقاضیان مصرفی و سرمایه ای دست از خرید کشیده و به بازارهای دیگری روانه شدند در مقابل، مالکان سرمایه ای از ترس از دست دادن سرمایه شان املاک خود را با قیمت های معقولانه به بازار خرید و فروش مسکن عرضه کردند، هرچند پیشنهادهای پایین هم متقاضیان را برای خرید مسکن ترغیب نمی کرد.

با این حال در گزارشی که بانک مرکزی درمورد تحولات ماهانه مسکن تهران در دی ماه منتشر کرد، نشان می دهد که متوسط قیمت مسکن تهران بار دیگر افزایش یافت و از 26 میلیون و 900 هزار تومان در آذر ماه به 27 میلیون و 300 هزار تومان در دی ماه رسید.

هرچند که حدود 480 هزار تومان بر متوسط قیمت مسکن در آذر ماه نسبت به دی ماه افزوده شده و تورم خفیفی محسوب می شود اما این افزایش در زمانی رخ داد که بسیاری از کارشناسان به کاهش قیمت مسکن امیدوار بودند و بسیاری از دفاتر املاکی که برای کسب سود بیشتر به صورت غیر مجاز اقدام به فعالیت در حوزه املاک می کردند، به دلیل کسادی بازار مسکن، دفاتر خود را جمع کرده و به اصناف دیگری روانه شده بودند.

تورم خفیف در متوسط قیمت مسکن تهران

با این حال افزایش حدود 2 درصدی متوسط قیمت مسکن در مقایسه با ماه قبل تورم خفیف محسوب می شود. چراکه در دوره جهش قیمت، ماهانه بیش از یک میلیون تومان بر متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی افزوده می شد. حتی در برخی از ماه ها این تورم به بیش از دو میلیون تومان نیز می رسید. به عنوان مثال: متوسط قیمت مسکن در شهریور ماه سال جاری 2 میلیون تومان نسبت به مرداد ماه افزایش یافت و در مهر ماه نیز این افزایش قیمت به بیش از دو میلیون تومان نسبت به شهریور ماه رسید.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی بازار اجاره مسکن در 3 فصل ابتدایی سال

میزان کاهش قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در مناطق تهران

طبق گزارشی که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران در دی ماه منتشر کرد، تمام مناطق 22 گانه شهر تهران به جز 8 منطقه افزایش قیمت را تجربه کردند. به این معنا که در 8 منطقه از منطق 22 گانه پایتخت به روند کاهشی قیمت ادامه داده اند.

متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در منطقه 11  در آذر ماه معادل 18  میلیون و 800 هزار تومان بود که این مبلغ در دی ماه کاهش یافته و با سهم حدود 6 درصدی، به 17 میلیون و 750 هزار تومان رسید.

لازم به ذکر است که روند کاهشی متوسط قیمت مسکن در منطقه 11 تهران نسبت به 7 منطقه دیگر بیشتر بوده است.

مناطق 19 و 14 به ترتیب با سهم های حدودی 5 و 4 درصدی در رتبه های بعدی کاهش متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی قرار گرفته اند.

باقی مناطقی که در دی ماه نسبت به ماه قبل کاهش قیمت را تجربه کرده اند شامل مناطق( 3، 5، 7، 8 و 9) می شوند.

کاهش قیمت مسکن در منطقه پر معامله تهران

باتوجه به آمار رسمی بانک مرکزی، منطقه 5 همچنان بیشترین آمار معاملات مسکن را در میان مناطق دیگر تهران داراست.

مطابق آخرین آمار بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار مسکن در دی ماه سال جاری، منطقه 5 تهران با سهم 11.3 درصدی بیشترین آمار معاملات خرید و فروش را در دفاتر املاک به ثبت رسانده است.

آمار مزبور در ماه قبل سهمی معادل 12.7 درصد را به خود اختصاص داده بود.

همانطور که گفته شد، 8 منطقه از مناطق 22 گانه شهر تهران، در دی ماه سال جاری، کاهش قیمت مسکن را در مقیاس یک متر مربع تجربه کردند.

منطقه 5 تهران باوجود پر معامله بودن آن نیز از کاهش قیمت مسکن برخوردار شد. از آن جایی که منطقه 5 یکی از مناطق پرمتقاضی چه از نظر مصرفی و چه از نظر سرمایه ای، می باشد، انتظار می رفت که این منطقه نیز مانند باقی مناطق تهران، در دی ماه، از افزایش قیمت برخوردار شود، اما آمار منتشر شده ضد این انتظار را منتشر کرده و کاهش یک درصدی متوسط قیمت مسکن در یک متر مربع را نشان می دهد.

یکی از دلایل کاهش قیمت مسکن در منطقه 5 را می توان رکود معاملات مسکن و کاهش انتظارات تورمی در آذر ماه دانست. در این ماه به دلیل سقوط قیمت مسکن، بسیاری از متقاضیان مصرفی و سرمایه ای دست از خرید برداشته و بازار مسکن عملا دوره رکود را تجربه کرد.

در این شرایط بسیاری از مالکان به دلیل نگرانی از دست دادن سرمایه خود، املاکشان را با قیمت های مناسب به بازار مسکن عرضه کردند. باوجود قیمت های مناسبی که از سوی فروشندگان پیشنهاد می شد، هیچ متقاضی خواهستار خرید املاک نبود و همین شرایط موجب ارائه تخفیفات بیشتری از جانب فروشندگان می شد تا جایی که برخی از فروشندگان به دادن تخفیفات 10 میلیون تومانی در هر متر راضی شدند.

همین عوامل موجب شد که قیمت مسکن در منطقه 5 به عنوان پرمعامله ترین منطقه کاهش یافته و به دنبال آن تعداد معاملات واحدمسکونی در دی ماه افزایش یابد.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.