سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers

مهمترین نکاتی که هنگام خرید خانه باید رعایت کرد

مهمترین نکاتی که هنگام خرید خانه باید رعایت کرد

با پایان یافتن فصل زمستان بازار نقل‌وانتقال و جابه‌جایی مستأجران رونق می‌گیرد. بسیاری از افراد با تمام شدن مدارس به دفاتر املاک و خانه‌های استیجاری سر می‌زنند تا بتوانند خانه‌ی جدید برای خود انتخاب کنند.

البته اگر از ملکی که در آن هستند راضی باشند سعی می‌کنند قرارداد خود را تمدید کنند و رنج اسباب‌کشی را به خود تحمیل نکنند

نکات مهم برای خرید خانه

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ در سال جدید با گران شدن یک‌باره اجاره‌بها و قیمت مسکن بسیاری از مستأجران مجبور به جابه‌جایی و انتقال به اطراف شهرها و خانه‌های ارزان‌تر شدند. برای انتخاب یک‌خانه مناسب ابتدا باید بودجه مناسبی داشته باشید تا بتوانید هر مبلغی که صاحب‌خانه از شما طلب کرد بپردازید. علاوه بر این باید در هنگام انتخاب خانه به نکاتی توجه کنید تا انتخاب مناسب و هوشمندانه‌ای داشته باشید. در ادامه به بررسی این نکات می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید
ویژگی ها و امکانات موجود در آپارتمان 75 متری
  1. انتخاب محله مناسب: ابتدایی‌ترین نکته برای انتخاب یک خانه آپارتمانی و یا ویلایی توجه به محله‌ای است که خانه در آن قرار دارد. برای انتخاب یک محله ایده آل توجه به برخی نکات از جهات مختلف اهمیت دارد. اولین گزینه کوچه‌ای است که خانه در آن قرار دارد. اگر کوچه بسیار باریک باشد رفت‌وآمد در آن بسیار دشوار است. برخی از کوچه‌ها نیز خیلی شلوغ هستند، مانند کوچه مدرسه یا کوچه‌ای که ساختمان پزشکان یا رستوران در آن قرار دارد. هر یک از این گزینه‌ها ممکن است به تولید سروصدای زیاد منجر شود. این مسئله باعث پارک خودروهای غریبه جلوی خانه شما و ایجاد دردسر خواهد شد. اگر خودتان نیز زیاد اهل رفت‌وآمد هستید، مهمانان های شما قطعاً برای پارک خودرو در کوچه شلوغ دچار مشکل خواهند شد.
  2. در هنگام خرید و یا اجاره آپارتمان سعی کنید به شناخت کلی راجع به همسایه‌ها برسید. همسایه‌ها مخصوصاً در هنگام خرید خانه از نکات بسیار مهمی محسوب می‌شوند که در یک خرید موفق می‌تواند مؤثر باشند. برای شناخت همسایه‌ها در هنگام خرید به چند طریق می‌توان عمل کرد. می‌توانید در مرحله اول از چند همسایه درباره محله پرس‌وجو کنید. بازدید چندباره در زمان‌های مختلف از ملک نیز می‌تواند مؤثر باشد. تمیز بودن راهروها و میزان سروصدای همسایه‌ها در هنگام بازدید را موردتوجه قرار دهید. سالم بودن لامپ‌های ساختمان، قرار داشتن کفش جلوی واحدها و ... از دیگر نکاتی هستند که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کرد. نزدیک بودن به مراکز خرید مانند میوه‌فروشی، نانوایی نیز می‌تواند امتیاز مثبت برای محله باشد. به‌طورکلی دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی و امکانات رفاهی و آسایش و آرامش محله توجه کنید. اگر قصد دارید با وسایل حمل‌ونقل عمومی رفت‌وآمد کنید دسترسی به این وسایل باید مدنظر قرار گیرد. ضمن اینکه در خانه‌هایی که در مرکز شهر قرار دارند، استفاده اتومبیل در طرح ترافیک مشکل خواهد بود.
  3. بررسی وضعیت عمومی ساختمان در هنگام بازدید: عرض ورودی ساختمان باید حداقل 110 باشد تا وسایل شما به‌راحتی وارد ساختمان شود. بهتر است در ورودی دو لنگه باشد تا به‌راحتی تغییر عرض انجام شود. عرض راهرو و ارتفاع سقف نیز باید مدنظر قرار گیرد. این اندازه‌ها را با اندازه وسایل خانه خود مقایسه کرده و یادداشت کنید. به تعداد واحدها در هر طبقه توجه کنید. تعداد واحدهای بیشتر مساوی است با سروصدا و شلوغی بیشتر. فاصله واحدها از یکدیگر و نحوه بازهم شدن درب‌ها نسبت به هم از نکاتی است که باید به آن توجه شود. آپارتمان‌هایی که درب آن‌ها روبه روی هم باز شود طرفدار کمتری دارند. عرض راه‌پله‌ها نیز باید حداقل نود سانتی‌متر باشد تا رفت‌وآمد و یا حمل وسایل در آن‌ها به‌خوبی صورت گیرد. این امر باعث می‌شود که درصورتی‌که آسانسور خراب باشد به‌راحتی از راه‌پله وسایل را جابه‌جا کنید. در آپارتمانی که حمل بار با آسانسور ممنوع بوده و یا آسانسور کوچک است راه‌پله اهمیت زیادی دارد.
  4. نکته بعدی بررسی میزان ایمنی ساختمان است. البته اگر ساختمان نیمه‌کاره باشد بررسی میزان ایمنی کار دشواری است؛ اما شما می‌توانید از کارشناسان خبره برای بررسی میزان استحکام ساختمان و مقاومت در برابر زلزله کمک بگیرید. بررسی وضعیت ستون‌های ساختمان و میزان استحکام در برابر زلزله و دیگر حوادث از اهمیت زیادی برخوردار است.
  5. از دیگر نکات داشتن حریم خصوصی در آپارتمان است. مشرف نبودن واحدها به هم و عایق صدا در و پنجره‌ها در این زمینه اهمیت دارد. مسئله بعدی پارکینگ ساختمان است. داشتن پارکینگ مجزا و مسقف بودن یا نبودن آن بسیار مهم است؛ زیرا در پارکینگ‌های مسقف خودرو از باد و باران و آفتاب محفوظ خواهد بود. داشتن ورودی مناسب برای پارکینگ و جای اضافه برای مهمان امتیاز مهمی برای ساختمان خواهد بود.
  6. بررسی وضعیت کنتور آب برق و گاز و نحوه محاسبه هزینه‌ها در صورت اشتراک، میزان شارژ ماهیانه و نحوه پرداخت آن
  7. بهترین طبقات برای خرید طبقات میانی و بدترین آن‌ها طبقات اول و آخر هستند. طبقات آخر در صورت خرابی آسانسور باید از پله‌های زیادی بالا بروند و در برابر سرما و گرما چندان مقاوم نیستند. طبقات اول نیز با رفت‌وآمد زیادی مواجه هستند. طبقات میانی به‌طورکلی آسایش و امنیت بیشتری دارند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.