جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers

شرایط جدید خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

شرایط جدید خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

بعضی از کشورها در ترکیه بیشترین آمار خرید ملک را دارند و ایران یکی از آن کشورها است. زیرا به علت شرایط بسیار مطلوبی که دارد درصد خریدن ملک توسط خارجیان به خصوص ایرانی‌ها بالا است.

علت علاقه ایرانیان به خرید ملک در ترکیه 

به علت پایین آوردن میزان نرخ تابعیت به 250 دلار، اخذ تابعیت در این کشور بسیار آسان شد. و به همین علت بود که ایرانیان علاقه زیادی به خرید ملک در ترکیه و مستغلات در ترکیه نشان دادند.

ایرانیان در سه ماه اول برای تابعیت در ترکیه نقش بسیار مهمی ایفا کردند زیرا درصد آنها برای اقامت به 9.618 رسیده است. و با توجه به آمار گرفته شده تعداد افراد ایرانی که در کشور ترکیه تابعیت می‌گیرند و اقدام به خرید ملک می‌کنند رو به افزون است.

فروش ملک به خارجی‌ها و به خصوص ایرانی‌ها در استانبول صورت می‌گیرد. زیرا بعد از آنتالیا، آنکارا، بورسا و یالوا بهترین جا برای خرید ملک برای ایرانیان است.

کاهش نرخ ارز ایران و سرمایه گذاری در خارج

کاهش ارز در کشور ایران باعث شده است که ایرانیان برای مهاجرت از طریق خرید ملک به کشوری بروند که بتوانند ارزش نقدینگی خود را بالا نگه دارند و سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه یکی از راه‌های محافظت کردن از ارز خواهد بود.

روش خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

ممکن است ایرانیان ملک خریداری شده در ترکیه را به عنوان مسکن یا برای سرمایه‌گذاری و شرکت استفاده کنند.

برای هر زمینه شغلی یا برای زندگی می‌توان ملک خریداری کرد. فقط لازم است به یاد داشته باشند که باید تمامی قوانین و راه‌های حقوقی را رعایت کنند.

با این وجود در تمام شهرهای موجود در ترکیه نباید بیشتر از 30 هکتار از زمین خریداری شده را مورد استفاده قرار دهند و قبل از خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان باید مجوزها را از مقامات نظامی تهیه کنند. هم‌چنین لازم است قبل از انعقاد سند این نکته مشخص شود که ملک خریداری شده برای چه منظوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. و تمامی این مسائل در اداره ثبت زمین صورت می‌گیرد.

بهترین شهرهای ترکیه برای ایرانیان

ایرانیانی که قصدشان از خرید ملک در ترکیه شروع یک تجارت است بیشتر شهر استانبول را ترجیح می‌دهند. هم‌چنین تقاضای زیادی برای بورسا و ترابزون دارند.

علت اینکه بورسا را انتخاب می‌کنند این است که بورسا بخاطر سرسبز بودنش شباهت زیادی به شمال ایران دارد.

بیشتر بخوانید
آشنایی با شرایط و روش های سرمایه گذاری در ترکیه

دریافت شهروندی با خرید ملک در ترکیه ممکن است؟

طبق برنامه Citizenship Turkey ایرانیان در هر قسمت از ترکیه به جز مناطق نظامی می‌توانند ملک خریداری کنند و هم‌چنین نیاز به شهروند شدن به وسیله خرید ملک در ترکیه تاکنون به 250000 دلار رسیده است.

هم‌چنین لازم به ذکر است که قیمت فروش ملک در ترکیه توسط بانک مرکزی این کشور تعیین می‌شود. و هیچ‌گونه محدودیتی برای دریافت وام و سلب مالکیت وجود ندارد.

مراحل خرید ملک در ترکیه

ایرانیانی که قصد دارند در ترکیه ملکی خریداری کنند باید شرایط و مراحل خاصی را پشت سر بگذارند. 10% تا 25% از سپرده خرید ملک در همان اول لازم است.

هم‌چنین مجوز فروش باید با تمامی اسناد و پاسپورت ترجمه شوند تا بتوان آنها را به ثبت رساند. و برای به ثبت رساندن و حتی مجوز فروش باید 6 تا 8 هفته کاری را پشت سر بگذارند.

هنگامی که اجازه فروش به خریدار داده شد می‌توانند آن را در اداره ثبت زمین به ثبت برسانند. داشتن وکیل برای نقل و انتقالات و مراحل قانونی زیاد ضروری نیست و می‌توان بدون وکیل هم این کارها را انجام داد.

اما کسانی که متوانایی این را دارند وکیلی مجرب را برای کارهای ثبت ملک اتخاذ کنند کارهایشان راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود.

یکی دیگر از الزامات قانونی برای خریدار ایرانی این است که گواهی نامه فروش به صورت محضری دربیاید و کلیه اسناد توسط مترجم دولتی ترجمه شوند.

علاوه بر این هم فروشنده و هم خریدار باید برای به ثبت رساندن ملک در اداره ثبت حضور داشته باشند. کلیه مراحل ثبت در ترکیه 7 روز طول خواهد کشید اما برای به اجرا درآمدن درخواست 3 تا 9 ماه وقت لازم است.

ریز هزینه ‌های مربوط به خرید ملک در ترکیه

برای ایرانیانی که در ترکیه ملک می‌خرند هزینه‌ها تقریبا مشخص شده‌ است.

  • هزینه ثبت نام و هزینه‌های مربوط به ثبت نام حدودا 1% از ارزش ملک است
  • عوارض مربوط به ملات برابر است با 4% از قیمت ملک یا ارزش بازار
  • حق‌الزحمه ملات بین فروشنده و خریدار به طور مساوی تقسیم می‌شود
  • هزینه املاک و مستغلات معمولا بین 3% تا 6% قیمت و ارزش خرید است. و این هزینه باید بین خریدار و فروشنده تقسیم شود.
  • واریز برای رزرو نیز باید بسته به ارزش ملک باشد. زیرا برای خارج کردن ملک از بازار باید مقداری معین شده‌ سپرده بپردازند. و این مبلغ هنگام خرید و فروش تعیین می‌شود. و در نهایت این مبلغ از فروش نهایی کسر خواهد شد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.