جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers

بررسی خطرات خرید ملک در ترکیه

بررسی خطرات خرید ملک در ترکیه

با توجه به خرید و فروش گسترده ملک در ترکیه و استقبال خریداران خارجی از املاک ترکیه؛ شرکت های زیادی برای فریفتن مردم و سودجویی از متقاضیانی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند به وجود آمده اند و خرید ملک در این کشور با ریسک هایی مواجه است.

مشکلات خرید ملک در ترکیه

از جمله این خطرات می توان به ریسک شرکت های گردشگری و آژانس های مسافرتی، ریسک مشاوران املاک کشور مبدأ، ریسک مشاوران املاک محلی ترکیه، ریسک واسطه های نزدیک و ریسک خرید ملک ارزان قیمت در ترکیه اشاره نمود. بنابراین خرید ملک در ترکیه اگرچه سرمایه گذاری بزرگی تلقی می شود؛ می تواند با خطر از دست رفتن سرمایه نیز همراه باشد.

رونق خرید ملک در ترکیه

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ در سال گذشته ایرانی ها نقش قابل توجهی در رونق چرخ های اقتصادی ترکیه داشته اند؛ به طوری که رتبه اول خرید ملک در ترکیه به ایرانی ها اختصاص پیدا کرده است.

البته گفتنی است که تنها ایرانی ها علاقمند به خرید ملک در ترکیه نمی باشند؛ بلکه شهروندان کشورهای مختلفی به خرید ملک در این کشور روی آورده اند.

اگرچه دریافت اقامت با خرید ملک در ترکیه امکان پذیر است؛ تنها دلیل خرید خانه در ترکیه به این موضوع محدود نمی شود. در حقیقت، ترکیه کشور رو به رشدی است و پیش بینی می شود در 5 سال آینده به یکی از قوی ترین اقتصادهای منطقه تبدیل شود.

بنابراین خرید ملک در ترکیه می تواند سرمایه گذاری بزرگی تلقی شود؛ البته باید یادآور شد که خرید خانه در ترکیه ممکن است با خطراتی نیز مواجه باشد.

خطرات خرید ملک در ترکیه

عمده ترین ریسک هایی که افراد در هنگام خرید ملک در ترکیه با آن مواجه هستند به بی اطلاعی و ناآگاهی آن ها بر می گردد؛ این ناآگاهی موجب سوء استفاده افراد کلاهبردار می شود. در ادامه پایگاه خبری ملک هفت به مهم ترین ریسک هایی که متقاضیان خرید ملک در ترکیه با آن مواجه هستند می پردازد.

ریسک شرکت های گردشگری و آژانس های مسافرتی

برخی متقاضیان خرید ملک در ترکیه به شرکت های خدمات گردشگری و آژانس های مسافرتی مراجعه می کنند. این در حالی است که چنین شرکت هایی مجوز لازم برای داد و ستد ملک را ندارند. اما با توجه به اینکه اطلاعات کاملی در خصوص قیمت مسکن و خرید و فروش خانه در ترکیه دارند؛ مشتریان را فریب می دهند و مبالغ هنگفتی از آن ها دریافت می کنند. چنین شرکت هایی اغلب هزینه خرید خانه و هزینه های واسطه گری بالایی از متقاضیان خرید خانه اخذ می کنند. بنابراین باید توجه نمود که برای خرید خانه در ترکیه باید به سراغ کارشناس و مرجع آن رفت.

ریسک مشاوران املاک کشور مبدأ

نوع دیگری از کلاهبرداری که در زمینه خرید ملک در ترکیه صورت می گیرد مربوط به مشاوران املاک در کشور مبدأ می باشد. به طور مثال مشاوران املاک بسیاری در تهران دفتر دارند و برای خرید ملک در ترکیه به مشتریان خدمات ارائه می دهند؛ غافل از آنکه این دفاتر هیچ گونه مجوز قانونی برای خرید و فروش ملک در ترکیه ندارند.

گفتنی است که مجوزهای مورد نیاز برای داد و ستد ملک در ترکیه تنها از سوی دولت ترکیه صادر می شود. بنابراین مراجعه به این نوع واسطه ها که مجوز قانونی ندارند ریسک بزرگی به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید
آشنایی با نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

ریسک مشاوران املاک محلی در ترکیه

با توجه به خرید و فروش گسترده ملک در ترکیه و استقبال خریداران خارجی از املاک ترکیه؛ دفاتر مشاور املاک بسیاری در ترکیه به وجود آمده اند که بسیاری از آن ها مجوزهای قانونی مورد نیاز برای این کار را ندارند.

این دفاتر برای شناسایی نشدن توسط بازرس ها، معمولاً در محل های کم رفت و آمد شهر واقع شده اند و مشتریان خود را از طریق شبکه های اجتماعی جذب می کنند. برخی از چنین دفاتری مبالغ هنگفتی برای معرفی و خرید ملک در ترکیه از متقاضیان دریافت می کنند و پس از مدتی منحل و تعطیل می شوند.

ریسک مؤسسات مهاجرتی و وکلای مهاجرت

نوع دیگری از فریبکاری در خصوص خرید ملک در ترکیه به مؤسسات مهاجرتی و وکلای مهاجرت بر می گردد. برخی از این وکلا بدون مجوز و با پروانه تقلبی مؤسسه ای را دایر می کنند و با دریافت مبلغ هنگفتی از مشتریان؛ به آن ها وعده دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک را می دهند اما پس از مدتی مؤسسه منحل و تعطیل می گردد.

بنابراین لازم است که پیش از اعتماد به چنین مؤسساتی ابتدا از اعتبار پروانه وکالت و مجوز آن ها اطمینان پیدا کرد.

ریسک واسطه های نزدیک

شایان ذکر است که بسیاری از سودجویان در خصوص خرید ملک در ترکیه، کار خود را با فریب دوستان، اقوام و آشنایان شروع می کنند. بنابراین در زمینه مهاجرت با خرید ملک در ترکیه بایستی بسیار محتاط عمل نمود؛ حتی نباید به اقوام و آشنایان نیز اعتماد کرد.

ریسک خرید ملک ارزان در ترکیه

لازم به ذکر است که تمامی املاک در ترکیه با قیمت مشخص منطقه و تحت نظارت مراجع مربوط به فروش می رسند؛ بنابراین وعده فروش ملک ارزان قیمت فریبی بیش نیست.

ضمناً نظر به اینکه اخیراً گزارش بازرسی و کارشناسی املاک لازم الاجرا شده است؛ قیمت هر ملکی بر اساس ارزش واقعی آن با توجه به متراژ و امکانات و موقعیت جغرافیایی آن تعیین می گردد و امکان فروش ملک ارزان منتفی می گردد.

به این ترتیب اگر ملکی در ترکیه با قیمت پایینی به فروش برسد احتمالاً مالیات آن پرداخت نشده یا بدهی به دولت دارد.

گاهی نیز سودجویان املاکی با قیمت بسیار بالا به مشتریان معرفی می کنند؛ در این خصوص نیز لازم است استعلام های لازم از مراجع ذیربط صورت پذیرد.

مطمئن ترین راه برای خرید ملک در ترکیه

با توجه به فریبکاری ها و سودجویی های زیادی که در ترکیه برای خرید و فروش ملک صورت می گیرد؛ مطمئن ترین راه برای خرید خانه در این کشور مراجعه به شرکت های املاک با مجوز معتبر می باشد. به طور معمول، چنین شرکت هایی علاوه بر مجوزهای مورد نیاز؛ شهرت و سابقه درخشانی نیز دارند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.