جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers

ایرانی ها رتبه اول سرمایه گذاری در حوزه مسکن و تجارت ترکیه

ایرانی ها رتبه اول سرمایه گذاری در حوزه مسکن و تجارت ترکیه

بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانی ها علیرغم شیوع ویروس کرونا در هفت ماه اول سال جاری میلادی با خرید 3 هزار و 168 ملک در ترکیه، رتبه اول خرید املاک در این کشور را به خود اختصاص داده اند.

در طول 4 سال اخیر نیز ایرانی ها افزون بر 100 هزار میلیارد تومان در ترکیه برای خرید املاک مسکونی و تجاری هزینه کرده اند.

امتیاز سرمایه گذاری در ترکیه برای ایرانیان

رضا کامی عضو هیأت رئیسه اتاق تبریز بر این باور است که نوسانات نرخ ارز و عدم ثبات اقتصادی موجب خروج ارز از کشور شده است.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه کشور ترکیه به افرادی که 250 هزار دلار در بخش مسکن سرمایه گذاری کرده باشند حق شهروندی اعطا می کند؛ انگیزه سرمایه گذاری در کشور ترکیه در ملک افزایش یافته است.

وی بر این باور است که جذابیت ترکیه برای ایرانی ها نسبت به کشورهایی نظیر امارات، قبرس و گرجستان بیش تر است چرا که ورود به این کشورها نیازمند ویزا است اما ترکیه شرط ویزا را برای ایرانی ها در نظر نگرفته است.

از سوی دیگر، روابط خوب مردم ترکیه با ایرانی ها جذابیت سرمایه گذاری در کشور ترکیه را نسبت به سایر کشورها افزایش داده است.

 همچنین خریداران املاک در ترکیه می توانند هزینه ملک مورد نظر خود را به صورت ریالی نیز پرداخت نمایند و این تسهیل در شیوه نقل و انتقالات مالی راه را برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه باز کرده است.

به باور وی، اگرچه امکان فعالیت در بخش تجاری این کشور نیز برای ایرانی ها وجود دارد و بسیاری از افراد به ثبت شرکت و فعالیت های تجاری در این کشور روی آورده اند؛ هنوز هم خرید املاک به دلیل دریافت پاسپورت و حق اقامت در ترکیه در اولویت سرمایه گذاری های این افراد قرار دارد.

سهولت و جذابیت فرار سرمایه به ترکیه

علی فرنام کارشناس بخش مسکن و شهرسازی معتقد است که در خصوص ترکیه، علاوه بر خروج سرمایه مسئله فرار سرمایه از کشور نیز مطرح است.

به عبارت دیگر با توجه به جذابیت هایی که کشورهای مجاور برای جذب سرمایه خارجی ایجاد کرده اند و همچنین سهولتی که در قوانین سرمایه گذاری خارجی وجود دارد؛ تمایل افراد به خروج سرمایه شان از کشور افزایش می یابد.

به باور وی، دلیل اصلی خروج سرمایه از کشور اقتصادی است؛ با توجه به ریسک های متعددی که در داخل کشور پیش روی سرمایه افراد قرار دارد، سرمایه گذاران ترجیح می دهند که در کشوری با ریسک پایین تر اقدام به سرمایه گذاری کنند.  

فرار سرمایه از ایران

ضربه گیرهای خروج سرمایه از کشور

فرنام بر این باور است که برای جلوگیری از خروج سرمایه از کشور و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری در داخل کشور ترکیه لازم است که قوانین مربوط به مالیات اصلاح شود در کنار آن، بایستی مالیات بر سرمایه، خانه های خالی، زمین و داد و ستدها در بخش هایی که فعالیت های سوداگرایانه نظم بازارهای سرمایه را بر هم می زند در نظر گرفته شود.

افزون بر این، لازم است که در مناطقی که امکان جذب سرمایه وجود دارد شرایط برای سرمایه گذاری تسهیل شود و امتیازهایی به سرمایه گذاران واگذار شود؛ به طوری که این امتیازها مشروع تلقی شود.

در حال حاضر در جامعه نگرش مثبتی به سرمایه گذاری در کشور ترکیه در قالب مسکن دوم وجود ندارد؛ بنابراین لازم است که این نگرش در مناطق مستعد جذب سرمایه نظیر مناطق آزاد با برنامه ریزی تغییر یابد.

این مناطق با توجه به داشتن آزادی ورود و خروج، دسترسی به امکانات مناسب و سبک زندگی متفاوت، پتانسیل جذب سرمایه های مردم به عنوان ضربه گیر خروج سرمایه از کشور را دارند.

بیشتر بخوانید 
شرایط جدید خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

ضرورت ایجاد فرصت سرمایه گذاری خارجی در املاک و مستغلات

کارشناس بخش مسکن و شهرسازی بر این باور است که عملکرد مناسبی در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش مسکن ایران وجود ندارد؛ به دلیل آنکه آستانه و سقف سرمایه گذاری در حوزه مسکن بالا بوده و پکیج جذابیت سرمایه گذاری در حوزه مسکن در ایران فراهم نیست.

بنابراین لازم است که در مناطق خاصی از کشور مطابق با قوانین و مقررات مربوط، حق مالکیت به اتباع خارجی اعطا شود تا بتوان سرمایه گذاری خارجی در بخش مسکن را از کشورهایی نظیر عراق، جمهوری آذربایجان، ترکیه و افغانستان جذب نمود.

مردم این کشورها که بعضاً اقوامی نیز در ایران دارند به ایجاد تعامل فرهنگی با مردم ایران علاقمندند و این فرصت بی نظیری برای سرمایه گذاری در حوزه مسکن ایجاد می کند.

به گفته ی فرنام، با وجود نیروی کار و انرژی ارزان قیمت در ایران، متأسفانه قیمت مسکن نسبت به کشورهای دیگر بالاست؛ به طوری که حتی با وجود کاهش ارزش ریال در برابر دلار، هنوز هم برای خریداران سرمایه گذاری در حوزه مسکن در کشورهایی نظیر ترکیه بر ایران ارجحیت دارد.

نگاهی به آمارهای موجود نشان می دهد که در صورتی که ایرانی ها برای تأسیس هر شرکت حداقل 500 هزار دلار هزینه کرده باشند مبلغی بالغ بر 1 میلیارد و 360 میلیون دلار در بخش مسکن در کشور ترکیه سرمایه گذاری کرده اند.

همچنین در صورتی که برای خرید ملک 250 هزار دلار هزینه کرده باشند تا بتوانند حق اقامت در این کشور را دریافت کنند مبلغی افزون بر 3 میلیارد و 260 میلیون دلار در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند.

به عبارت بهتر، ایرانی ها در طول 4 سال اخیر سرمایه ای بالغ بر 4 میلیارد و 620 میلیون دلار از کشور خارج کرده و صرف خرید املاک مسکونی و تجاری در کشور ترکیه کرده اند که این امر جای تأمل و بازاندیشی در قوانین سرمایه گذاری کشور دارد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.